Hlasitý termostat k podlahovému topení

Zdravim, koupili jsme hotovou novostavbu, kde je podlahove topeni. Termostat je pouzit VTN 3000. Termostaty maji hrozne hlasite rele. Neustale cvakani nam budi deti a ja uz z nej mam pomalu tik v oku 🤯 Neporadite nekdo overeny pokojovy termostat?
Odpovědět
Taky máme termostat, v obýváku jeden PT 21 myslím. Relé má jedno a cvakne max 2x denně, jednou když zapne a jednou když vypne
Odpovědět
@kolecko21 Asi je ta podlaha od https://www.fenixgroup.cz/cs/regulace ptejte se tam na možnost výměny termostatu za polovodičový který necvaká, asi to nebude moc levné řešení ale účinné. Doufám že nebudu popotahovaný adminem za odkaz.
Odpovědět
@wpavel polovodičové spínače mají větší ztrátu a proto se nemohou montovat do termostatu. Já jsem zatím neviděl termostat, který by polovodičovým spínačem spínal přímo výkon do podlahy. Spíše se používají termostaty s polovodičovými spínači, které ovládají výkonné spínače v centrálním rozvaděči viz např. centrální regulace BMR. Jenže to znamená překopání celé instalace. V každém případě problém hlučného cvakání se zde řešil mnohokrát a nejsem si jistý, zda existují tiché termostaty.
Odpovědět
Co třeba na termostatu nastavit větší hysterzi, sice to neodstraní cvakání ale mělo by to výrazně prodloužit spínací interval.
Odpovědět
Termostaty Salus se chlubí tichým spínáním, ale zkušenost s nima nemám https://www.thermo-control.cz/kategor...
Odpovědět
@zubr487 Vlastní zkušenost přímo nemám ale někdo tu psal že má polovodičové - tiché a jestli je potřeba silové relé v rozvaděči nemohu potvrdit. Proto jsem odkazoval na výrobce. On by to polovodič asi zvládnul ale to chlazeni by se do krabičky nevešlo. Ono nějaké 16A relé už bude dělat docela rámus.
Odpovědět
@wpavel dělají se spínací polovodičové relé do 16A na DIN lištu (OEZ RPI-16-001-X230), V pokojovém termostatu jsem to ale ještě neviděl, a taky mám celkem pochybnosti o životnosti těch relé při vyšších proudech. Jak píše @zubr487 , nejlepší je polovodičovým termostatem přepínat mechanický stykač někde v technické místnosti, ale obnáší to nejspíše předrátování systému. I pokud by se to obešlo bez tahání nových drátů, což není jisté, náklady budou někde v řádu tísíců. Zase, po pár měsících nevyspání to nemusí vypadat tak nepřitažlivě.....
Odpovědět
@kolecko21 Vloni jsem jako náhradu za odcházející Devireg 550 kupoval Devireg Touch. Jsou trošku tišší než předešlé, ale rozhodně nespínají nějak často, to ale ani jeho předchudce). To mi přišel horší Fenix - Therm 350, který jsme taky jeden měli a měl příšerný ovládání. Tady je porovnání nějakých regulátoru u prodejce http://www.podlahove-topeni.cz/cz/cla...
Odpovědět
@obludak Kolik si myslíte že se dává na jednu místnost příkon? Čím bude větší tím to častěji cvaká.
Odpovědět
@wpavel doporučuje se 1.2 násobek TZ místnosti. Při použití kabelů se to nechá snadno optimalizovat, ale při použití folii nebo rohoží to může být daleko vyšší nadvýkon a pak to spíná často. S tím se ale nedá nic dělat. Polovodičové spínače mají v sepnutém stavu vždy nějaké zbytkové napětí. Spolu s velkým spínaným proudem to znamená ztrátu v řádech jednotek W. Pokud je to v rozvaděči, tak to nevadí, ale v termostatu to prakticky znemožní měření teploty. Možná to jde vhodným konstrukčním uspořádáním obejít, ale já jsem zatím žádný termostat s polovodičovým spínačem neviděl.
Odpovědět
@zubr487 To může být na celý dům také jenom 4,5kW a kdyby hlavní místnost měla 1/3 1,5 kW tak je to 6,5A. To jen o tom přetěžováni 16A relé. On ten termostat může být polovodičový ale silové spínání stykačem je v TM a s tím se musí asi počítat už od začátku.
Odpovědět
@wpavel Vašemu dotazu nerozumím, respektive nevidím souvislost. Ano vyšší výkon bude znamenat kratší dobu topeni, ale já mluvil o větší hysterzi, tedy vetším rozdílu spínací a odepínací teploty. Tím se prodlouží intervaly mezi cvaknutím stykače, ale také se možná zhorší tepelný komfort. Ale možná jsem jen nepochopil Vaši reakci. Správné dimenzování topného výkonu je základ, ale popravdě se to v poslední době ne vždy podaří. Stavebníci si přidají lepší izolaci budovy, lepší okna, nebo vymění kabely za fólii a rovnováha mezi topením a ztrátami je v tahu.
Odpovědět
Článek se načítá
@obludak To nebyl dotaz je konstatováni že 16A stykač není přetěžovaný. Ano hystereze nebude řešení. Ten přestřelený výkon prostě musí odpracovat to spínání ať je jakékoliv.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?