Infratopení. Máte zkušenost?

Zobraz úvodní příspěvek
Máte někdo zkušenost s infratopením? Mám na mysli tento způsob vytápění: infratopeni . To je ta nejznámější firma (a taky nejdražší), ale dělají to i jiné. Je mi jasné, že výhodnost topení značně přehánějí a tvrzení v některých jejich reklamních textech poněkud odporují fyzikálním zákonům, ale zas nechci odsoudit systém kvůli nabubřelé firmě. Rekonstruujeme historický dům s dost členitým půdorysem, tak si ho nějak nechceme "rozbít" hromadou trubek. Tak i proto mě ten systém zaujal. Ráda bych ale našla někoho, kdo s tím má osobní zkušenost. Četla jsem sice v nějakých stavebních diskuzích výkřiky typu "Měl jsem plynové ústřední topení, zrušil jsem ho a pořídil jsem si infratopení a za zimu jsem ušetřil tolik a tolik tisíc...", ale takové přispěvatele podezírám z toho, že jsou to obchodní zástupci firem, co to vyrábí... :-(
Odpovědět
@jbsf mohu se zeptat, zda se jedná o novostavbu a jaké důvody Vás přesvědčily pro infrapanely v porovnání s podlahovým topením všude ?
Odpovědět
Profilova fotka
@artep1987 dnes jiz neni levnejsich tarifu 🙂 rozdil mezi mezi "levnym" a "drahym" proudem je prakticky zanedbatelny
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett Přijde na to, já mám rozdíl mezi VT a NT 57 %. Nový ceník pár dnů zpět.
Odpovědět
@zubr487 jedna se o rekonstruovany dum, cihlovy. Puvodne jsme chteli podlahove topeni, ale ty ceny jsou dnes strasne a infrapanely by nas vysly o dost levneji.
Odpovědět
@michal_sladek moc se omlouvam, ale prosim rozvedl byste zkratky VT a NT? Moc dekuji
Odpovědět
Profilova fotka
@jbsf vysoky a nizky tarif u dvoutarifni sazby pro dodavky elektriny
Odpovědět
@jbsf V případě rekonstrukce je to rozhodování složitější, ale zde je spíše podstatná hodnota TZ domu. Nevěřte tomu, že infrapanely mají vyšší účinnost, než ostatní systémy elektrického topení. Vzhledem k nepříjemnému nárustu cen pak můžete mít likvidační provozní náklady.
Odpovědět
@michal_sladek taky máme rozdíl kolem 50% u tarifu na elektřinu, když je vše jen na elektřinu, takže je to dost podstatný rozdíl (jak je to nyní při nárůstu ceny, netuším). Co se provozních nákladů týče, pokud někdo nemá na TC a podlahové topení nyní, tak infra panely jsou určitě levnější (dobrá) varianta. Rodiče by chtěli přejít na TC z plynu a bude to stát asi 400 tis (ne změna samotných topných těles, pouze TC a instalace). Ty panely vás vyjdou třeba 10-15 tis do jednoho pokoje. Takže i z dlouhodobého hlediska, je to o dost levnější. Co se účinnosti týče, tak na bytě si nemůžeme stěžovat, asi nejlevnější, co jsme zatím měli (v porovnání s dalšími byty, kde byl buď plynový kotel nebo "dálkové" vytápění, to kolik plati rodice v starem dome za plyn ani porovnavat nebudu) a zateplená novostavba bude úplně v pohodě. Časem přidáte fotovoltaiku a to taky pomůže. Já bych toto rozhodnutí nezatracovala. Spíš s tím nemá moc lidí zkušenosti, tak neví. Každý k něčemu řekne svoje, že podlahovka je nezdravé kvůli teplu od nohou, že normální topení zvedá prach, že infra vám bude salát na hlavu ze stropu (co ja vim asi vam to bude prehrivaz mozek 😄 ). Jejda, však je to fuk, vždy je to pomerovani účelu a financí. Budeme se stěhovat do domu, kde je podlahovka s plynovým kotlem a dost se obávám měsíčních nákladů. Takze infra určitě nejsou cenově špatně a zatím to nejlevnější co jsme měli (v zimě si ráda před to sednu a nechám se zahrát 😉 ,je to jiný pocit než u "normálního" topení, však se z toho dělají infra sauny).
Odpovědět
@artep1987 a v zime je vam teplo i kdyz nesedite primo pred nim? Jsem zmrzlina, tak se ptam, abych pak nenadavala, ze je mi zima a musim chodit v kombineze 😄 s infrasaunou mame zkusenosti, jen je malo lidi, kteri maji zkusenosti s infrapanely a tech informaci je tolik, ze jako bezny smrtelnik jsem z toho vedle jak jedle. Poslali nam cenik z Welliny a ty jsou o pulku drazsi nez Sunnyhouse. Prave v Sunnyhousu nam rikali, at si ty pa ely dame primo nad misto, kde sedime a ted babo rad. To aby si to clovek nejdriv vyzkousel a pak to nainstaloval "na trvdo". Ty starsi panely, co mate jsou take od Sunnyhouse? Ty, ktere byly potreba natrit? Obrazek jste si vybirali sami? Ted maji nabidku obrazku sirokou, ale vse je tmave a vybrala jsem si z nabidky jen jeden 😞
Odpovědět
Jeste nas zaujalo stropni a stenove topeni. Mate s tim nekdo zkusenosti? Napr. Firma Fenix - take vyrabeji infrapanely. Moc dekuji 🙂
Odpovědět
@geodett moc dekuji 🙂
Odpovědět
@artep1987 srovnávat TC za 400t proti infrapanelům je jako srovnávat mercedes proti koloběžce. Jak chcete srovnávat z dlouhodobého hlediska výhodnost, pokud neuvádíte TZ domu? Pokud vezmu TZ= 8kW a ohřev TUV pro 4 lidi, tak TČ ušetříte více jak 50000Kč/rok.
Odpovědět
Článek se načítá
@zubr487 tchan ma kolegu, ktery ma infrapanely, jejich soused TC, bohuzel nevim, jake TZ maji, ale cenove za mesic infrapanely jsou o par stovek levnejsi i v dnesnich cenach elektriny. Vlastne diky tchanovi jsme prisli na verzi topeni infrapanely, a tak zjistujeme moznosti a informace.
Odpovědět
@jbsf teplo je všude. Spíš je někdy nepříjemné být přímo před tím delší dobu. Nebo aspoň pro nás, co nejsme tak teplomilni 😉 .
Odpovědět
@jbsf ano ty starší jsou taky od sunnyhouse. Ten novější jsme si vybrali sami u nich ( https://www.sunnyhouse.cz/infrapanel-...). Vytisknou vam i vlastni motiv, když si u nich nevyberete. Ale pokud to máte na strop pak asi spíš čisté bílé (s hladkým povrchem).
Odpovědět
Škoda, že lidé opouštějí školu bez znalosti resp. pochopení zákona o zachování energie. Zatímco třeba TČ potřebuje 30% elektrické energie na topný výkon, tak u infratopení toho lze docílit jen, když docílíte nižší vnitřní teploty, což je pro nějaký pocit tepla možné, ale zřejmě to asi nebude o více jak 10st C, aby to byla výrazná úspora a stejná tepelná pohoda.
Odpovědět
@jbsf je to nesmysl, ale jsou to Vaše peníze. V každém případě začněte zjištěním TZ domu. Pak si můžete např, na TZB spočítat odhad provozních nákladů na jednotlivé varianty topení a podle toho se rozhodujte.
Odpovědět
@artep1987 proc s hladkym? Myslela jsem, ze ta struktura je tam schvalne, ze je rozprostreni paprsku lepsi. Nebo mate hladke i strukturovane? Dekuji 🙂
Odpovědět
@zubr487 proto to zjistuji a ptam se 🙂 rekonstruujeme dum, zatim neni zatepleny. TZ zjistim dekuji moc.
Odpovědět
@jbsf to jsem myslela jen z estetického hlediska. Teta ma hladký, nezkoumala jsem, zda je to rozhodující. To vám určitě poradi prodejce (doma máme jen strukturované).
Odpovědět
@jbsf Já především nevím, zda skutečně děláte rekonstrukci a hledáte typ topení, nebo tady jen hrajete skrytou reklamu. Vaše otázky a především odpověď, že TČ má vyšší provozní náklady proti infra spíše ukazují na druhou možnost. Pokud skutečně děláte rekonstrukci, tak jednoznačně musíte mít výpočet tepelných ztrát. Dimenzovat topení jen podle užitné plochy jak to vidím třeba na stránkách některých výrobců infra je nesmysl. a hazard. Pokud to myslíte vážně, tak popište podrobněji o jak rozsáhlou rekonstrukci se jedná a o jak velký dům se jedná. Běžně zde počítám TZ domů, tak Vám alespoň mohu odhadnout, jak na tom zhruba budete a jaké budete mít provozní náklady pro různé zdroje topení. V každém případě nepočítejte s tím, že se dostante na úroveň moderních pasivů. Promiňte, ale taky bych doporučil použít selský rozum. Ceny elektřiny letí nahoru. Na diskuzních portálech si můžete všimnout, že kvanta lidí utíká od elektřiny a přechází na TP. Výrobci kotlů, kamen a krbů mají vyprodáno minimálně na další rok. Čím jste topili před rekonstrukcí ? Nebo opradu věříte tomu, že infra má nižší provozní náklady třeba proti TČ ? Z hlediska tepelné pohody je klasická kombinace teplovodní PT + TČ výhodnější ale má třetinové provozní náklady na topení ale i na ohřev TUV.
Odpovědět
@zubr487 omlouvam se, popletla jsem to melo to byt naopak, ale i tak ten rozdil neni az tak velky. V baracku mela pani pred nami kaminka v kuchyni, na kterych i varila a vic nic. Jedna se o kompletni rekonstrukci, jednu zed jsme postavili novou z porfixu, zbytek je ted omlacena cihla. Aktualne delame strechu a betonove podlahy, na ne asfaltovy pasy - snad to pisu spravne, na to polystyren a dalsi vrstva betonu. Dum neni zatepleny, do budoucna bude cca 15-20 cm polyst. Jedna se o mensi dum, patrovy. Patro budeme rekonatruovat pozdeji, ted se zamerujeme na spodni cast, abychom se mohli nastehovat jeste letos. Velikost domu je 80m2. V pasivni dum nedoufam. Moc dekuji za pomoc. TP + PT jsme chteli, ale cenove uz na nej nedosahneme.
Odpovědět
@jbsf Píšete, že děláte nové podlahy, V tom případě nechápu, proč uvažujete o infra nebo stěnovém a stropním topení. Jednoduše přidejte trubky PT a k nim zatím elektrokotel. Podlaha bez PT a s ním znamená jen přidání trubek, Ty jsou v ceně cca 25 až 40Kč/m. Na m2 potřebujete kolem 6 m trubek. Pokud vezmu nejdražší trubky, tak to pro Vaše přízemí znamená cca 40*6*80 =19200Kč. K tomu ještě rozvaděč za cca 4000Kč droboští a zatím elektrokotel. Celkem materiálově asi 45000Kř. Nevím co si počítala firma za práci. Pokud Vám to nevyhovuje, poptejte jinou firmu, nebo si trubky položte svépomocí. Nic na tom není a pokud potřebujete tak s tím poradím. Podlahové topení je stejně jako infrapanely sálavé topení. Proti infra je zde výhodou, že hřeje větší plocha a proto stačí nízká teplota. Nemusíte řešit kam to dát a hlavně, pokud zjistíte, že to s elektrokotlem finnančně neutáhne, tak dokoupíte TČ nebo nějaký kotel na TP.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 přesně tak
Odpovědět
@zubr487 moc dekuji, proberu to doma s pritelem.
Odpovědět
@jbsf při to rozhodování si uvědomte pár základních fakt 1) účty budete platit Vy 2) pokud děláte nové podlahy, tak PT Vás vyjde levněji než Vámi uváděné infrapanely. To by musela být extrémně drahá firma, aby to bylo naopak. 3) pro stejný komfort topení budou provozní náklady PT s elektrokotlem a infrapanelů stejné. Infrapanely jsou primárně určeny pro bodové vytápění velkých prostor, jako třeba haly nebo recepce. Tam je to skutečně efektivnější a může platit reklamní blábol, že 6kW panely nahradí 30kW klasické topení 4) v případě teplovodního PT můžete do budoucna vyměnit topný zdroj. TČ jednoznačně sníží provozní náklady na topení a ohřev TUV na třetinu. Tak to prostě je. Pokud někdo tvrdí, že náklady s TČ budou srovnatelné nebo dokonce vyšší je nesmysl a lež. Přiznám se, že v současné situaci, kdy cena elektřiny velice rychle roste si myslím, že podobná diskuze je buď pokus o nejapnou reklamu, nebo máte brutálně zkreslené informace.
Odpovědět
Moc dekuji za rady. Je to ta druha moznost. Snazim se zjistit co nejvice informaci, abychom se rozhodli spravne a bohuzel tomu moc nerozumim a tak se snazim cist a ptat se, abych se hnula z mista. Cenu s TC jsem prohodila 🙂 Jeste jednou dekuji za Vas cas a rady.
Odpovědět
@jbsf podstatné je, zda jste se již hnula z místa a došlo Vám, že infrapanely je především reklama
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?