Jak a kde skladujete uhlí?

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím stavebníci, Prozraďte mi prosím, jak a kde skladujete uhlí? Nemám představu, jaký prostor zabere cca 30 metráku ořech 2. Předem děkuji za každý příspěvek. M.
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
@petrmm no tak věřím, že vám tento systém funguje tak jak popisujete, nicméně na vesnicích kde nebyl a není plyn se topilo jedině uhlím, ale klasickými kotli Dakon apod. Neznám nikoho, kdo byl měl z 80let takovýto systém. V létě se dovezlo auto či dvě uhlí ( 30-100 metráků ) to vysypali na zahradu ( všude bordel a prach ) pak se to schazovalo do kotelny ( bordel a prach ) Každé ráno či odpoledne se zatápělo a podle potřeby se přikládalo. Před zatoipením se vybíral popel ( bordel a prach ) Domy byly nezateplené takže žádná akumulace nefongovala, topit se muselo pořád. Tak to bylo a ještě nyní je ve většině starších domů na vesnici kdo topí uhlím, nemají plyn ani elektrokotel... Tzn zamořená celá vesnice... Prote jsme instalovali u našich TČ, za mě tedy uhlí už ne-e. Nevím zda topení dřeve je ekologické oproti či nikoliv, to neřeším, jak jsem psal stromy nám sázel děda, pak otec ( desítky ořechů ) Každý rok se schodily 4 stromy a na zátop to vždy stačilo, mě nyní stačí cca 4m3 na zimu Ořechy a Třešně byly cca 40let staré... jako 10ti letý jsme sázeli nové stromky, ty za chvíli budou přestávat plodit, tak zas bude co kácet.... U tchána je březový háj, každej rok se tam dělá prořez, takže dřeva mraky... Pokud někdo používá "chytrej" kotel tak ať si uhlím topí, ale upřímně, kolik lidí tady co staví nové domy si do něj dá kotel na uhlí ? dva ze sto ? U starších rekonstruovaných domů možná, ale to radši to TČ... ;-)
Odpovědět
@petrsv1000 Abych to nesvaloval pouze na uživatele, chyba leckdy bývá i na straně výrobců topidel u kotlů se spodním odhoříváním (neautomatických) došlo k výraznějším inovacím v rámci efektivního spal. uhlí až v posledních letech pod tlakem EU. Co se týká mně (násypný způsob) jde o poměrně velmi starý způsob, avšak málo známý, nicméně běžně se praktikoval snad již v devat. století a v 30. letech 20. století byl již trh celkem dobře zásobený celkem moderními jak násypnými tak i stáložárnými kamny včetně všelikých "speciálních kamen na uhlí např. "splyňovacích" kde se účinnost uváděla běžně již přez devadesát procent již tehdy ! Jinak akumulaci zdí využívám i přez to že mám domek nezaizolovaný. Co se týká volby druhu vytápění tak většina lidí si dnes myslí, je o tom přesvědčena, že se rozhoduje "naprosto racionálně" pravdou ale je, že lidé jsou často velmi "smýkáni" jistými "trendy" a to bez ohledu na to zda jsou opravdu výhodné či ne. Nechci zabředávat do diskuzí o výhodách jednotlivých "moderních způsobů" prakticky je ale známo že nejen pořizovací ale zejména následně i servisní náklady se už příliš nezmiňují takže někdy je výhodnější použít systém "méně sofistikovaný" který ale vyjde ve výsledku daleko levněji, záleží samozřejmě ale na podmínkách a požadavcích např. "bezobslužnost". Dnes se v interiérech topí TP většinou především "na efekt" a většinou dřevem protože je to "trend" dřevo ale není pro každého snadno dostupným a tím i výhodným palivem, ovšem je to "trend" soused má doma krb se sklem o ploše 60x 50 tak my budeme mít krb se sklem metr na metr :-) Všech těchto trendů využívají prodejci jakýchkoliv "technologií" ať těch klasických na TP či těch novějších a patřičně je "předražují" markantní je to například zrovna u topidel kamen vložek na TP zejména tedy na dřevo kde u mnoha typů se pořizuje často za desítky tisíc "krásný design" ale prakticky často "neumí téměř nic". Lidé jsou svedeni trendy kdy řeší zda mají kamna "mastkový" či jiný obklad, ale až časem zjistí že jim kamna nevydrží dlouho topit, nemají dobře řešené odpopelňování, nemají plotnu kde by si ohřáli vodu na kafe nebo jsou vůbec celkově na topení krajně "nepraktická" čili věci kterým se dle osobních priorit má věnovat pozornost především se odsunuli do pozadí, výsledkem je, že lidé topidlo nevyhodí (protože stálo desítky tisíc) ale zároveň nepoužívají (protože je nepraktické špatně se v něm topí) na tuhá paliva zanevřou. Pochopitelně jsem-li "manták" sebelepší kamna na dřevo nepomohou na uhlí pak raději ani nesahat a pořídit něco kde stačí "vyp" "zap". Většinou se do diskuzí o uhlí nepouštím neboť je to většinou zbytečné palivo poznamenané naprostým ignorantstvím mnoha výrobců i uživatelů mnoha předchozích generací i současníků nemá šanci obhájit své kvality, podobně ale jako benzín nelejete do naftového motoru a naftu do benzínového ani uhlí se nedá dát "do všeho" kde se dá rozdělat oheň, vyžaduje svou technologii a v posledních letech tedy díky elektronice se teprve začíná využívat efektivně bez negativ, ono by to šlo i bez té elektřiny ovšem jak už jsem psal je třeba se i naučit trochu topit. Dále pak samozřejmě nelze srovnávat centrální systémy vytápění s těmi "lokálními" byť ono to slovo "lokální" je nepřesné neboť není při vhodné dispozici a jisté velikosti problém vytopit jedněmi nebo dvěma kamny celý objekt. Ale můžeme srovnat např. ty kamna, sofistikovaná kamna na dřevo deklarují (např. některé ty "canady" apod.) samostatnou výhřevnost až 24 hodin nebo více, kolik ale stojí? Většinou kolem sta tisíc, když si vezmete že moje kamna to s uhlím zvládnou bez problému taky a stojí mně "pár tisíc" není co řešit a to včetně té nekouřivosti, je tu ale problém protože uhlí ani kamna na ně "nejsou trend" takže si koupíme kamna za 100 tisíc kterými se můžeme pochlubit a jsme spokojeni :-) (i kdybychom nebyli) A myslíme si že tento trend je všude. Když se ale podíváte do země původu těchto kamen zjistíte, že tamní uživatelé od dřeva někdy ustupují a volí kamna na antracit jež jsou schopna na jedno naložení temperovat příbytek třeba 38 hodin, a co je antracit? Nejkvalitnější černé uhlí. Uchytili by se tato kamna ve velkém i v ČR ? Rozhodně ne, a to ani kdyby byl antracit levným palivem. Proč? Protože tady je trend dřevo :-) Zrovna tak v Turecku, uhlí je tam velmi oblíbené a je velmi oblíbené i přímo v moderně zařízených interiérech, jak je to možné? Protože topí takovým způsobem jak jsem popsal já, (+ ještě jsou tam oblíbená skořepinová kamna) díky zájmu tamního trhu jsou pak tamní kamna hezky pokojově designově vyvedena ve smaltových provedeních teplých obyvákových tónech se sklem i bez skly. Dokonce i samotný odhořívací "násypný" kotlík na uhlí stojí přímo v moderně zařízeném interiéru! Je koncipován jako "skořepinový" čili uhlí se nabere venku přímo do "spalovacího kyblíku" a tento je pak přímo v obýváku vložen do kotlíku a zažehnut. Kotlík žene teplou vodu do radiátorů jak je u nás zvykem celý proces je řízen elektronicky. Znovu opakuji přímo v moderně zařízeném interiéru mají kotlík na uhlí! Umíte si to představit? Já ano, protože vím že to opravdu lze navzdory předsudkům :-)
Odpovědět
@petrmm https://www.youtube.com/watch?v=8ELlc... Toto je v podstatě i ten můj způsob, princip je stejný :-)
Odpovědět
@petrmm Oni hodně používají ta skořepinová kamna, tzn. s těmi se i s uhlím dá topit také "velmi čistě" protože prakticky uhlí plníte venku a když si ještě postaví ten kyblík na čistou podložku není žádný problém. Výhodou také je že po vyhoření nemusí roštovat (což je pracnější) kdykoli vyhořelou náplň vyhodí a nahradí novou ale prakticky užívám naprosto stejný způsob čili "odhořívání shora" správně způsob "násypný" tam je jak jsem psal velmi oblíbený, velmi. https://www.youtube.com/watch?v=vk5YX...
Odpovědět
Profilova fotka
@petrmm no jo tak dle přiloženého videa se topení s naším bývalým kotlem nedá ani srovnávat, toto je opravdu moderní vytápění oproti tomu starému klasickému kotli... U našich se topilo od roku 80 do roku cca 91, kdy otec zkonstruoval elektrokotel ( Kwh byla za pár halířů ) cca 10let se s ním topilo, pak jak elektřina zdražovalo se postupně vraceli k uhlí. Koupil se novej kotel, v podstatě ten samej, třída 1 a hlavní topení bylo na uhlí, elektřinou se řitápělo na podzim nebo na jaře, i tak se spálilo cca 50metráků, když se topilo jen uhlím tak i 100 metráků za zimy a že to byly zimy v podkrkonoší... Hodně se také rozšířil plyn a pak i elektrokotle a lidé od uhlí prostě upouštěli, ale stále jich je dost... pokud by se to trochu propagovalo, věřím, že spousta lidí by si tento kotel vybrala, u nás kvůli stáří rodičů jsme od této varianty upustili... Já osobně mám dřevostavbu 5let, plyn jsem nechtěl, tak elektrokotel byla jasná volba. Kamna jsem pořídil na přitopení v obýváků a pro dobrou atmosféru, ne že je má soused, u nikoho jsme je neviděli a neměnil bych. Jasně, musí být přísun dřeva a je s tím práce, to člověka musí bavit. Co byse mi líbilo, tak byla akulační nádoba, topilo by se do vody a pak by se to rozhánělo do radiátorů... za ten systém chtěli cca 200tis, což jsem neakceptoval, tak jsem pořídil kamínka do 30tis... Takže když to shrnu, ano když je moderní kotel k tomu uzpůsobenej tak proti tomu nic nemám a může se tak vytápět uhlím, pak samozřejmě krb či kamna v obýváku nejsou potřeba.... Švára má podlahovku, která jede na TČ v podstatě pořád, v obýváku má velkej krb a zatopil v něm parkrát, prfostě nebylo potřeba.... já si zavřu radiátor a zatopím si v kamnech ;-) Ale pokud někdo v dnešní době krmí cca 30let starej kotel uhlím, když ho má možnost v rámci dotace vyměnit za lepší, tomu pak nerozumím a tento styl topení pak odsuzuji...
Odpovědět
@petrsv1000 Tím co má "soused" jsem měl na mysli že by se mělo pořizovat dle vlastních priorit požadavků, ne jen podle momentálních trendů tzn. jako např. potřebuji-li sporák na TP nebo kachlovou pec nebudu pořizovat vložku protože to teď "frčí" i když ji třeba vůbec nepoužiju a naopak a myslel jsem to obecně, ale to už jsme hodně odbočili od tématu :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@petrmm jo to jo, tak museli jsem si to vyjasnit :-) třeba tvé zkušenosti někomu pomůžou v rozhodování ;-)
Odpovědět
@catle správně by měly být dvě stavebně oddělené místnosti. Tedy jedna na kotel, druhá na uhlí. Kvůli bezpečnosti.
Odpovědět
Já souhlasím s petrsv1000 jezdíme na chalupu a ačkoliv v té vsi je elektrika i plyn, je tam v tomto období děsný vzduch. A když kolikrát vidím, co se line z komínů, jímá mě hrůza. Hodně tedy záleží, jaký je to kotel a kdo v něm topí. Třeba bratranec má s podavačem, uhlí bere takové to droboučké a z komína se mu snad nezakouří. Naopak třeba známí topí stylem, že by se u toho udusila půlka vsi. Jinak, v novém domku budeme mít TČ. Sice je to dražší, to uznávám, zas na druhou stranu, nemusíme stavět dvě místnosti navíc - tedy kotelnu a uhelnu. Plus si myslím, že se Životní prostředí bude snažit tlačit na to, aby se topilo tzv. ekologicky. Takže kromě častých revizí kotlů i komínů, případných pokut za topení něčím, co do kamen nepatří, budou čím dál větší tlaky na to, aby majitelé přešli buď na nové kotle s podavačem čí jiné druhy vytápění.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 letech
Profilova fotka
@fotrtom když čtu tu odpověď, koho by napadlo v roce 2017, že se k uhlí vrátí rád každý kdo může. Taky jsme nečekal že rozlučka s uhlím v 1994 nebude definitivní. 😀
Odpovědět
@komenta_pravdivy Já jsem rád že jsem z uhlí přešel na dřevo. U uhlí mě vadil ten smrad to už raději půjdu častěji přiložit. Ale chápu že každé má svoje.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?