Nedodané tepelné čerpadlo - jak řešit zimu?

Zdravím, situace: máme 3 měsíce od předání domu (stavba na klíč). S tím, že máme pouze vnitřní jednotku tepelného čerpadla s elektrokotlem. Venkovní jednotka stále není dodaná s tím, že realizační firma tvrdí, že prostě nejsou a neví kdy budou... Jedná se o tepelné čerpadlo IVT air x90. Teď přes léto je to ok, ale podzim se pomalu blíží a moc dobře si nedovedu představit, že budu vytápět dům vnitřní jednotkou z elektrokotle.. Při těch šílených cenách co nyní za elektřinu panují (máme tarif pro tepelné čerpadlo bez fixace od ČEZU). To bych protopil totální nesmysl. Mám nárok na to požadavat po stavební firmě nějakou náhradu/kompenzaci? O tom, že budeme mít tento typ TČ veděli už od podpisu smlouvy (skoro 2 roky zpátky)... Chápu, že je situace na trhu složitá, ale podle mě je jejich povinnost dodat co jsme měli zasmluvněno? A zrovna zdroj vytápění je celkem zásadní věc... Navíc venkovní jednotka TČ je podmínkou pro získání dotace na nízkoenergetický dům (o kterou nyní kvůli tomu nemůžeme požádat).. Díky za tipy/rady
Odpovědět
V posledních letech bylo vytápění elektřinou ve velmi nízkoenergetických domech populární a cerpadlo se nevyplatilo. Tudíž byste na tom mohl být s novostavbou lépe než s 5 let starým domem. Jakou máte mít spotřebu?
Odpovědět
@revilocz bohužel určitě budete mít ve smlouvě něco jak se z toho firma vyvlékne už z důvodu vyšší moci před 2 roky nikdo netušil co se bude dít ale přesněji vám to řekne jediné právník podle konkrétní smlouvy.
Odpovědět
@martin_s Před pěti lety byla elektřina skoro 10x levnější, než dneska...
Odpovědět
@davex Teď je to dražší nějakých 6 až 7kč (bude možná hůř), ale i tak tato novostavba má spotřebu s TUV třeba 7MWh - tj. 45 tis Kč mínus energetický tarif a bude možná na 35 tis Kč, takže bych to nenazýval totálním nesmyslem, když o pár let starší domy budou na dvojnásobku a ještě starší domy s plynem jsou na 100 tis i více.
Odpovědět
@martin_s tazatela tarif od ČEZu bez fixace čili momentálně neakych 9,5kc to máte cca 66 tisíc plus měsíční platby což je dost to máte neakych 6 tisíc měsíčně.
Odpovědět
@edison101 Nevím, jak to má ČEZ, že by byl EON o tolik levnější, protože nemám fixaci a od 1.9. mi čistě elektřinu zdražují na 3,8 kč s dph + distribuce.
Odpovědět
Profilova fotka
@revilocz Jiné levnější řešení pro tuto zimu než elektrokotel asi nevymyslíte. Snad jedině dřevo do krbu, pokud máte krb. Druhá rovina, odpovědnost za dodání venkovní jednotky, tak tam záleží na vaší smlouvě s realizační firmou. Jakou spotřebu přes zimu očekáváte?
Odpovědět
Profilova fotka
A je problém dodanou jednotku odmontovat a koupit si jiné TČ, které je skladem a to si zapojit? Předpokládám tedy, že to stávající není zaplaceno, když není komplet dodáno.
Odpovědět
@martin_s to máte velice dobrou cenu buďte rád kdyz jsem se díval na ceník u eon teď tak jsem našel sice jen od 1.3 ale za 9kc samozřejmě se bavíme o tarifu na tepelko
Odpovědět
@pyramis na dotace to nejde "jen tak" odmontovat a zapojit jiné. Musí to dělat odborná firma-potřebuješ potvrzení a navíc musí souhlasit projekt. Ke všemu je teď ještě tepelných čerpadel nedostatek a budou určitě o hodně dražší, než si zaplatil před dvěma lety...
Odpovědět
@kekita jestli není zádrhel právě v tom, že za něj dal o x procent méně, než dá člověk dnes… přeci to raději prodají za současnou cenu někomu dnes a vydělají. Montovali mi před měsícem TČ a poptával jsem i IVT v červnu. Místní firma neměla s dobou dodání žádný problém, jen montáže měli obsazené na dva měsíce dopředu
Odpovědět
@edison101 Ne, mám jednosazbu, ale teď je cena stejně hodně podobná. Možná jsou spíše pro nově příchozí zákazníky dražší. Ceník bez fixace zde: https://www.eon.cz/getmedia/4cd3d7e3-...
Odpovědět
Článek se načítá
@tomi_28 dal sem za něj tolik kolik sem měl v rozpočtu.. To co píšete možná je pravda, říká se že IVT teď radši prodává do Německa, kde za něj zaplatí firmy o desítky tisíc více.. To ale nemění nic na situaci, že toto je na vrubu stavební firmy a měla by to nějak přeci řešit.. Ať jim klidně zaplatí více pokud je problém v tomto, to už mě jako klienta nezajímá jak to vyřeší..
Odpovědět
@martin_s Protože pro zákazníky bez fixace nakupují na 2 až 3 roky dopředu, takže v podstatě máte starou cenu. O nových zákaznících neví, tak jim nic dopředu nenakoupili, to samé pro ty, kterým končí teď fixace, pro ně jsou nové ceníky úplně jinde.
Odpovědět
@martin_s to je dobrá cena bohužel pro nové to neplatí vás ty ceny ale doběhnout taky jen později
Odpovědět
Profilova fotka
@revilocz Stavební firma objednává a nakupuje materiály většinou jen několik měsíců před samotnou realizaci. Je to mj. z důvodu zachování cashflow a také z důvodu jistoty, že se např. nezmění projekt. Ohledně dostupnosti tepelných čerpadel, tak toto bohužel panuje u všech renomovaných značek. Řešení by bylo jít do levné verze, které jsou k dostání (ala klimatizace s funkcí vytápění). Ale toto bych ovšem nedoporučil. Nezdá se mi, že by kdokoliv měl zájem dodat Vám jen část čerpadla bez úmyslu doplnit o zbylé komponenty. Ačkoliv jsou energie drahé, tak stále máte možnost si alespoň přes zimu zatopit. Znám lidi, co nemají ani to (a to mají malé děti) a čekají též na dodání tepelného čerpadla. Holt..jiná (divná) doba...
Odpovědět
@revilocz na FB je skupina IVT tepelná čerpadla CZ uživatelé rady zkušenosti.. Dle příspěvků to vypadá, že výroba TČ nestačí pokrýt poptávku. Aby někdo čekal skoro rok na TČ je opravdu průser před zimou.
Odpovědět
Profilova fotka
@martin_s to je krasna cena asi tak polovicni nez bezne sazby, te bych se drzel 🙂
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?