Rekuperace a zápach z komínů okolních domů

13. říj 202060

Zdravím,
uvažujeme o rekuperaci. Stavět budeme ale na vesnici a cca 100 m od našeho budoucího domu je několik domů, kde sousedi mají kotle na tuhá paliva a v okolí je to občas cítit. Váháme tedy, jestli rekuperaci do stavby zahrnout, abychom ji vůbec v tomto prostředí mohli používat. Máte někdo prosím praktickou zkušenost?

 • Osobně bych do toho na vesnici nešel, dle toho, co jsem načetl. Je to problém s tím, že to natáhne smrad a už s tím nejde nic dělat. My také chceme rekuperaci, ale naštěstí máme pozemek v satelitním městečku, které je na kopci a ještě na kraji této zástavby u pastvin. Nikdo tam dům na tuhá paliva nemá.

 • Já tedy nic načteno nemám, ale mám reálnou zkušenost z vesnice, protože rekuperaci mám a jsem na vesnici. Jednoznačně můžu říci, že to byla jedna z nejlepších investic na domku. Teď k tomu smradu. Je to pravda. Pokud někdo roztápí kotel, pálí listí, trávu, zakouří tím půlku vesnice, rekuperace to samozřejmě natáhne dovnitř. Ale to udělá i otevřené okno. Na druhou stranu, strašně rychle to poté vytáhne zpět ven, protože pokud je člověk z vesnice, tak ví, že ten smrad je prostě jen chvíli, když se kotel roztápí, nebo když nějaký ňouma pálí nějaký bordel, který by neměl. Navíc, je to otázka posledních pár let a všichni budou muset mít nové kotle. Jinak není to tak, že by rekuperace každý závan smradu natáhla dovnitř. Jestli jsem to cítil za loňskou zimu 4x? Takový ten typický smrádek, který ti říká, vítej na vesnici, cítit nejde.

  Jinak jsou lidi, alespoň tedy u nás, docela zodpovědní a nelajznou si to, vykouřit celou vesnici + máme vyhlášku zákazu pálení trav, kobzoliny apod. Ale stejně se někdo občas najde 🙂

  Takže za mě, rekuperaci určitě ano.

 • @davex  Díky za reálnou zkušenost. Používáte uhlíkový filtr? Jak často ho musíte měnit?

 • Sponzor fóra
 • @x_sonic  Ne, mám jen standardní filtry F7 a G4 a měním 2x do roka vnitřní a 3x do roka venkovní.

 • No tak si udělej přípravu na doplňkový filtr (filtrační box) ať můžeš použít uhlíkový filtr.
  Osobně venku někdy cítím naše zadýmovače (i když asi jenom ze dřeva) hlavně navečer a uvnitř nic (taky zatím nemám uhlíkový).

 • @x_sonic  Rekuperaci do stavby určitě zahrňte, ale smiřte se s tím, že smrad v domě mít budete. Ani přídavný uhlíkový filtr to nevyřeší - buď to chce rychle zapnout bypass, aby vám po nějakou dobu vzduch cirkuloval, nebo minimalizovat průtok vzduchu v daný moment (ale stejně to ucítíte), nebo úplně vypnout (ale ne každá rekuperace zapínání a vypínání snese). Do budoucna budou tihle smraďoši snad donuceni k přechodu na jiný zdroj vytápění, když už neumí topit - topit se dá totiž i bez smradu a opakovaného roztápění, ale většina lidí si myslí, že vychladnutím domu a každodenním roztápěním ušetří, bohužel jim nevysvětlíte, co je to za hovadinu. Jinak používám filtr F7 - ten to trošku eliminuje a určitě je lepší než G4.

  @davex "Ale to udělá i otevřené okno." Je v tom zásadní rozdíl: rekuperace smrad okamžitě rozvede do celého domu, otevřené okno jen do místnosti, kudy se dostane ten smrad jako první. Tzn. když něco nasaje rekuperace, je už pozdě tomu chtít jakkoliv zamezit. Zatímco okno se zavře v kritické místnosti, zavřou se dveře a ve zbytku domu je dýchatelno.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat