Rekuperace v bytě a přenos zvuku stropem

Zdravím, budu rekonstruovat barák z konce 60. let se dvěma byty nad sebou - ve spodním budu zatím bydlet já, v podkroví bych chtěl byt na pronájem a přemýšlím o rekuperaci pro můj byt. Byt má nízké stropy, takže rekuperace nejspíš nejde podhledem, ale musela by být v podlaze bytu o patro výše. A já přemýšlím, jak se bude z podkrovního bytu nést rekuperací zvuk (jak hovor/hudba, tak kročeje). Skladba podlahy bytu nade mnou by byla s teplovodním podlahovým topením, takže stropní nosníky s hurdisky, na tom placaté hranaté trubky na vzduch, mezi a nad tím polystyren, 4cm anhydrit a nad tím vinyl. V rámci rodinného domu se to takhle dělá, ale když bude nade mnou bydlet někdo cizí, je to přecijen jiná věc. Máte s ti někdo zkušenosti?
Odpovědět
@yonko jak uvádíte, tak pro rozvody použijete ploché potrubí nebo doporučuji plastové flexibilní rozvody. Ty mají vnější průměr 75mm nebo 90mm. V těchto případěch se používájí hvězdicové rozvody a k žádným přeslechům nedochází.
Odpovědět
@zubr487, já se nebojím o přeslechy z mého obýváku do mé ložnice, jde mi o přenos zvuku z horního patra dolu ke mně přes potrubí, které bude v podlaze bytu nahoře. Tedy když někdo půjde pár centimetrů nad potrubím, tak se bojím, že se zvuk přenese potrubím a otvorem ve stropě dolu do mého bytu.
Odpovědět
@yonko Nevěřím tomu a pokud by opravdu docházelo k přeslechům, tak přidáte tlumič hluku
Odpovědět
Profilova fotka
A nešlo by to vyřešit "kastlíkama" kolem stěn/stropů? Já to mám takto a spokojenost.
Odpovědět
@radim2015 většinou stačí snížit strop v chodbě a tam umístit rozvody. To si ale musí tazatel rozhodnout sám. Taky bych se snažil vyhnout placatým rozvodům v podlaze
Odpovědět
@radim2015 fyzicky by to tudy šlo, taky jsem o tom přemýšlel... jen to není co se týká vzhledu úplně ideální varianta @zubr487 Ploché potrubí byste nepreferoval proč? Kvůli horšímu vedení vzduchu nebo je tam jiný důvod?
Odpovědět
@yonko ano, pro stejný průřez má obdélníkové potrubí výrazně vyšší odpor. Navíc je to i cenově dost mimo. Kromě toho přívody vzduchu by měly být nahoře a odvody dole.
Odpovědět
Profilova fotka
Máme Zehnder, ploché trubky v předstěnách mají výšku 51 mm. Rozdělovač je přímo za centrální vzduchotechnickou jednotkou, takže žádné přeslechy nejsou. U Zehnderu tyhle rozdělovače/distribuční boxy obsahují i tlumící filtry. Jiné značky mají rozdělovače po cestě, takže tam k přeslechům docházet může. Pardon za kresbu, projekt jsem musel kreslit sám, protože žádný projektant to nechtěl dělat.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?