Rekuperace - vyplatí se CO2 čidlo?

Dobrý den, měl bych dotaz na ty z vás, co mají v domě rekuperaci. Stavíme pasivní dům 4kk, cca 100m2 obytné plochy. Plánujeme rekuperaci. Realizační firma nám doporučila jednotku BRINK Flair 225. Ovládací panel na stěnu, ani tlačítka boost prý nejsou až tak nutná, spíše mi bylo doporučeno instalovat senzor CO2 do obývacího pokoje, příp. i do ložnice. Předpokládám, že rekuperace pojede podle nějakého přednastaveného plánu, který se moc měnit nebude. Pokud bude nějaká nestandardní situace dovolená, návštěva atd., tak podle mě stačí jednoduchý přepínač výkonu na stěnu za 2000 Kč. Čidlo CO2 stojí asi 7000 Kč a nevím, jestli bude mít nějaký extra přínos... Co si o tom myslíte? Máte zkušenost? Díky.
Odpovědět
Profilova fotka
v projektu mám, ve finále nemám - jestli tohle píšu, tak jsem se neudusil. (bydlím cca 4rok) Program mám na automatiku přes Loxone plus kdykoliv si přimo v Atrea změním třeba výkon. Anebo v přímo v Loxone - je to jedno.
Odpovědět
@ozzy77 Jak často měníte výkon?
Odpovědět
Jelikož ta rekuperace neumí vracet vlhkost, tak je třeba v zimě výkon nastavit na minimum tak, aby byla ještě zachována kvalita vzduchu. Na to je dobré to cidlo, ale take by šlo přibližně v průběhu roku odladit podle casoveho režimu ideálně alespoň s dočasným přenosným čidlem. Kritické místo vidím spíše v ložnici, která je malá a rychle se tam kvalita vzduchu mění. Abych zbytečně neprevetraval, tak mám oddělenou i denní a noční zónu. Tlačítko boost používám většinou každý den.
Odpovědět
@martin_s Kde tlačítko boost máte umístěné? Elektrikář mi udělal přípravu v koupelně, na wc a v kuchyni. Přemýšlím, jestli to nakonec není zbytečné.
Odpovědět
Profilova fotka
@wpavel reku mi jede furt s minimálním výkonem. Pak mám o něco nižší noční režim, přes den zvýšený výkon, pak navýšení když se vaří, anebo když jsme všichni doma - u TV, pařba a pod. Nad ránem když se vstává se opět mění na vyšší výkon. Když doma nikdo není tak to jede na minimální výkon s tím, že kolem poledne v létě se opět zvýší na max na 30min. (někde mám to schéma napsané, ale nechce se mi to hledat, každý si to stejně nastaví podle režimu vlastní rodiny atd)
Odpovědět
@rades89 VZT s rekuperací je hlavně o komfortu! Bez CO2 čidel mi to tedy přijde, jako když slabozraký, nebo slepý zkouší lukostřelbu... A snažit se dohnat ztrátu zraku mozkovou kapacitou (Loxone). Samozřejmě, že větrání je o vlhkosti a o "smrádku", ale primárně je to o koncentraci CO2, která v moderních, silně těsných domech, jde bez větrání velmi rychle nahoru. Od roku 2012 - 2018 jsem měl hloupější typ reku. Větrání dle času, podle vysledovaného používání domu. Od 2018 máme Atreu + 2 čidlo CO2 (obývák, ložnice). Komfort je silně někde jinde. Ono to bude jak u auta. Někomu stačí, že to jezdí a je to spolehlivý. Jiný ocení pohodlí a vysoký komfort.
Odpovědět
@honzik75 Díky za reakci. To co píšete mi dává smysl, nicméně, co když např. rodiče nebudou doma a doma budou jen děti, které v pokojích senzor mít nebudou. Budou mít vydýchaný vzduch a rekuperace nezvýší výkon... je to tak, nebo mi něco uniká? A instalovat CO2 senzor do všech pokojů je už celkem nákladné... Pokud bych šel cestou těchto senzorů, má smysl instalovat i manuální přepínač výkonu na stěnu?
Odpovědět
@rades89 Na chodbě u dveří WC a koupelny, stejně v patře. V kuchyni je také dobré místo. V koupelně ho až tak potřebný nevidím. To tlačítko nemám nastaveno jako maximální výkon, ale jako krátkodobé zvýšení o 1 výkonový stupeň.
Odpovědět
Ja, mam co2 senzor přímo v rekuperaci gott2600 ale jestli se spina nebo ne nevim. Rekuperace me jede na 2 rychlost přes den a večer to stahuj na jedničku. Nepřijde mi ze je tu smrad. Takže bych se nebál co2 ani nemít. Pokud vam rekuperace pojede nonstop tak pokud nebude v místnosti 8 lidi tak se to nemá šanci vydychat.
Odpovědět
@martin18896 to je právě docela rozšířený omyl. Jak jsem psal, tak mám 2 externí čidla CO2, které dokáží plynule řídit výkon jednotky, dle potřeby a v nastavených mezích. Mohu sledovat logy z jednotky. Mohu Vám naprosto bezpečně, prakticky na minuty, říct kdy někdo přišel domu, kdy jsme si se ženou zadováděli, kdy jsem se v noci vzbudil. Ty hodnoty letí nahoru hodně rychle. Zvlášť pokud máte velmi těsný dům. Ale každý je na zvýšenou koncentraci CO2 jinak citlivý. Někdo je v pohodě, druhého pobolívá hlava. Já osobně nemám o VZT s rekuperací přehnané představy, jak se občas šíří. Nečekám finanční návratnost, ale komfort bydlení a zajištění větrání, které nelze jen okny dosáhnout. A reku není vězení. Zvlášť v ložnici je často fajn si pořádně vyvětrat, když je venku "pěkný" vzduch. Občas to někdo podává tak, že snad dojde k Velkému třesku, když bych otevřel okno a měl doma zároveň rekuperaci.
Odpovědět
@honzik75 A stačí tedy dvě čidla? Co dětské pokoje?
Odpovědět
Profilova fotka
Tlačítko zvýšeného odtahu používáme pouze v kuchyni (výkon 4). V koupelnách není potřeba a na WC to řeší odtah z mísy (potom není potřeba jiný odvod vzduchu). Výkon používám v létě na 2, v zimě na 1. Pokud přijde větší návštěva +6 lidí, tak zapínám na 3. Ovladač mám na chodbě a je to dostatečné na tu průměrně jednu změnu za 14 dní. Používám přenosné čidlo CO2 a vlhkosti a trápí mě více vlhkost - v létě moc, v zimě málo. S CO2 se reálně dostávám nejvíce v ložnici 32m3 pokud jsou zavřené dvoje dveře, tak to jde i přes 2000. Pokud mám otevřené dveře do šatny, tak za šatnou je koupelna, která odsává vzduch a v ložnici je max 1200, což je OK. Stejně už čidlo CO2 téměř nepoužívám - to dokážu po zkušenostech odhadnout, ale vlhkost zjišťuji i několikrát denně - jenom pro svou informaci když jdu kolem v ložnici nebo na chodbě, kde je výstupní vlhkost měřená v jednotce. Takže moje doporučení je použít jednoduchý systém s ovládáním výkonu (kdekoliv) a pořídit si nezávislá čidla vlhkosti a na naučení zakoupit/půjčit čidlo CO2.
Odpovědět
Článek se načítá
@radim2015 přesně tak, v zimě je hlavní problém udržet dostatečnou vlhkost. Proto já mám reku nastavenou na automatické ovládání výkonu podle vlhkosti a jinak jede na cca 20% výkonu trvale. Po vysprchování se automaticky zvedne výkon a naopak pokud klesne vlhkost pod nastavenou hranici, tak se vypne. Mám Nilan a původně jsem chtěl CO2 čidlo, ale to mi rozmluvil zástupe firmy. Je to zbytečnost.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 Jenom mám dotaz na vypnutí podle čidla vlhkosti. Nic takového jsem v návodu nenašel. Mám pouze zvednutí výkonu po přesáhnutí nastavené vlhkosti. Díval jsem se špatně ?
Odpovědět
@radim2015 Mám ovladač HMI a volba je v nastavení "Ventilace". Já ale mám pasivní rekuperaci. Vy máte aktivní a tam nevím jak to je
Odpovědět
Já budu mít BrinkFlair 325 s jedním čidlem CO2 v obyvacím prostoru. WC i koupelna bylo také rozmluveno, že je to zbytečné. Boost by měl být v kuchyni, ale ještě nevím jestli si to nerozmyslím. Do ložnice nevím jestli jej dávat, mám obavy pak z toho, že celý dům se bude skrz noc vysušovat a jednotka pojede na vyšší výkon. Jinak plánuji jednotku na minimální výkon co to půjde pro 4 osoby a čidlo Co2 v obyváku bude sloužit v podstatě jen pro návštěvy
Odpovědět
@rades89 dvě čidla mi musí stačit, protože víc jich jednotka neumožňuje připojit. 🙂 Je třeba si uvědomit, že když se někdo zavře do pokoje, kde je čidlo, a ve zbytku domu nikdo není, tak ten zbytek může být převětrávaný. Protože jednotka bude větrat dle čidla. Ale psal jsem, že tam lze nastavit, i kvůli tomuto, meze. S čidlem vlhkosti v koupelně to ovšem bude to samé - to "riziko" převětrávání. Tato diskuze je důkazem, že existuje více možností, jak nastavit a vyladit systém podle provozu domu. Ale stále si trvám na tom, že VZT s reku je hlavně o komfortu a dýchání souvisí primárně s CO2. Souvislost s vlhkostí nebo časem, může být i dost silně zavádějící. Asi úplně nesouvisí, zda vařím, nebo se sprchuju s koncentrací CO2. Jen trochu "nepobírám", že si někdo dělá (i nákladnou) chytrou instalaci v domě a pomine CO2 čidla. Ale to je jen můj, vnitřní, problém.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?