Tepelné čerpadlo u domu 9m vzdáleného od našeho?

Prosim radu, co byste si vybrali. Mame drevostavbu, soused bude stavet 4,5m od plotu, my jsme take 4,5m od plotu. Ma v planu nasmerovat na nas tepelne cerpadlo. Nebo je mozne jeho dum posunout o metr blize smerem k nam a cerpadlo presmerovat jinam. Jejich drevostavba by potom byla od nasi celkem 8m. Co byste si vybrali? Na cerpadlo by zakoupil silentbox, pokud by bylo natocene dle puvodnich planu na nas dum.. Mame zkusenost s cerpadlem jineho souseda, ktere od nas je vzdalene cca 35m a slyset je.. Takze mame samozrejme obavy, ale nemame zkusenost, co umi silentbox. Poradite prosim?
Odpovědět
Asi dost záleží na značce TČ. My třeba budeme mít IVT a mělo by to být jedno z nejtišších na trhu, tak doufám, že nebude žádný problém. K sousedovi to bude cca 12 m, ten to naštěstí při projektu neřešil. Doufám, že nebude žádný problém.
Odpovědět
Profilova fotka
na tvém místě bych určitě radši snesla dům blíž o metr a tepelné čerpadlo na druhou stranu. Silentbloky jsou v podstatě silnější gumové (nebo plastové, silikonové aj.) podložky, aby to nerezonovalo. Jenže nevíš, kolik bude mít soused na to čerpadlo peněz, jaké koupí, a nakonec jak to bude fungovat po letech. U jedněch našich známých má někdo přes ulici starší tepelné čerpadlo a když sepne, je to skoro jako když startuje stíhačka. Přes ulici to také není přímo naproti a určitě je to dál než 9 metrů
Odpovědět
@jenye @esmeralda2 Moc dekuji za nazor, take si mysime, ze bude lepsi dum o metr bliz nez cerpadlo..
Odpovědět
@esmeralda2 Pozor, silentblok a silentbox jsou dost rozdílné věci. https://www.stavoklima.cz/protihlukov...
Odpovědět
Asi bych volil podle potenciálního stínu, který to může vrhat na Váš pozemek. Jinak čerpadlo jede hlavně v zimě, v létě, když je teplo, nahřívá jen vodu a to jede 1-2x denně a slyšet tedy není. Alespoň to mé (IVT AIR X).
Odpovědět
@davex ..budou ho pouzivat i k chlazeni..
Odpovědět
@kotatko03 Budou mít venkovní žaluzie?
Odpovědět
@davex ano
Odpovědět
Profilova fotka
TČ žádná pohroma neni. Nejdriv ho mel soused, obcas to slyset je, ale to se clovek musi joo soustredit, my uz ho mame taky, pod oknem do loznice a vubec to nevnimam a to spim s otevrenym oknem. Sekacky, naftovy motory, ctyrkolky, pily apod, kdyz se to o vikendu rozjede, delaj daleko vetsi randal. A to je daleko horsi, protoze v zime, kdy topi cerpadlo, se zas tolik nevetra, zato sekacky jezdi od jara do podzimu.
Odpovědět
@boletka prosím o informaci o výrobci tč které se může umístit u okna ložnice,rád si přijedu poslechnout(všichni výrobci tvrdí že dělají tiché tč ale zároven všichni nedoporučují umístit tč poblíž oken ložnice), ano je pravda že sekačky a pily dělají daleko větší randál,ale u nás nikdo neseče od jara do podzimu nepřetržitě a v noci už vůbec ne,ale pouze několik hodin 1x za 14 dní(za rok desítky hodin),zatímco tč dělá hluk tisíce hodin za rok(v září a květnu min 12 hodin denně,v zimě 23 hodin denně a i v létě při ohřevu TUV několik hodin denně),znám tč která jsou slyšet na vesnici v noci v mrazech až 150 metrů(ve 30 metrech přes zavřená plastová okna),při 10 stupních 100 metrů daleko a i v létě 50 metrů daleko a žádný příjemný zvuk to neni(tč DeDietrich když ho seřizovali tak ve 30 metrech za zavřenými plastovými okny nebylo rozumět co říkají v televizi,museli jsme si zvýšit hlasitost),kdyby tč nebyla žádná pohroma tak by se tím nemusela zabývat hygiena a stavební úřad
Odpovědět
@malcao Tchýně má TC, má ho pod okny ložnice a žádný hluk nedela. Slyšet je maličko, když se točí vrtule, ale musíte stát u něj, na dálku určitě slyšet není nic
Odpovědět
@pettrus1210 je škoda že výrobce tč které nedělá hluk je tajný,scháním tč které nedělá hluk a bohužel ho nemůžu najít
Odpovědět
Článek se načítá
@malcao "když ho seřizovali tak ve 30 metrech za zavřenými plastovými okny nebylo rozumět co říkají v televizi,museli jsme si zvýšit hlasitost)" To máte dům postavený z papíru?
Odpovědět
@cyklos ne zděný dům,ale plastové okno s trojsklem které má útlum pouze 33 decibel,tak hluk šel přes okno,přes zdi asi ne i když máme pouze 40 cm plynosilikát(ten moc zvukově neizoluje,ale určitě víc než okno),to že jsme museli zvýšit hlasitost televize není žádné přehánění.Je pravda že rozdíly v hlučnosti tč jsou velké až 20 decibel(nejvíc jsem našel na internetu 73 decibel Gorenje a nejméně hlučné jsem slyšel Nibe 2120 to uvádí akustický výkon 53 decibel a o tom někteří můžou prohlásit že ho v 10 metrech neslyší)
Odpovědět
@cyklos výrobce DeDietrich uvádí hluk v 5 metrech 48 decibel při venkovní teplotě 7 stupnů nad nulou měřeno při umístění na volném poli tzn ve 30 metrech 34 decibel a je jasné že při max otáčkách v mrazech a při umístění u zdi nebo ve výklenku(jako to měli sousedi)tak je to daleko víc než kolik dokáže utlumit okno(při 0 stupních hygiena naměřila při vypnutém tč 22 decibel a při zapnutém 36 decibel ve 30 metrech šikmo od tč ,to potom ten hluk se odráží od zdí sem a tam),v mrazech jsme museli jít spát na opačnou stranu domu protože hlukem se rozvibrovali skla v oknech.
Odpovědět
@malcao Já teda TČ mám, pod okno ložnice bych si ho nedal. Slyšet je nejvíc když ohřívá vodu do nádrže. Když jede naplno, tak do domu slabě slyšet je ale musí být úplný klid... Jinak s tím co píše @boletka souhlasím, psi, TDI, čtyřkolky to hravě přehlučí Neprijde mi ale reálné aby v noci nešlo slyšet TČ umístěné pod otevreným oknem. Stejně tak si nedovedu představit, že mě ruší TČ 30m, pres uzavrený dům a musím zesilovat TV abych ji slyšel
Odpovědět
Profilova fotka
@cyklos pokud si prectete, co jsem napsala, tak jsem nerikala nic o tom, ze neni pod oknem slyset, ale ze to ani nevnimam, protoze to neni rusivy element. V pohode se u toho da usnout a nerusene psat. Kdyz se najednou v noci rozstekaji psi je to daleko daleko vetsi ruch.
Odpovědět
Profilova fotka
@malcao Mne prijde, ze jste predevsim teoretik. Nezlobte se, ale neverim vam, ze jste pres zavrene okno museli zesilovat televizi. Pres zavrene okno nejde slyset vubec a to ani tu tv mit pustenou nemusim. By me zajimalo, kde bydlite, kdyz u vas nejezdi sekacky kazdej vikend. Na kazdy vsi i v kazdym satelitu huci sekacky kazdej vikend, oba dny a v podstate vetsinu dne, protoze samozrejme nesekaji vsichni nakednou (pokud samozrejme neleje jak z konve). Cerpadlo mame Nordline, sousedi Regulus. Neohrivame vodu, ale jen topime. Muzete si vyhledat db, at mate informace kompletni 😄
Odpovědět
@boletka Mi to taky přijde přehnané. Soused má třeba své čerpadlo asi 2m od okna své ložnice a říkal, že to je úplně v pohodě. Je taky rozdíl mít čerpadlo na nízkoenergetickém domku a na rekonstruovaném starším domku s většími ztrátami. Další soused má úplně stejné čerpadlo jako já, je to IVT, takže jedno z těch tišších, ale když to jede na plný výkon, dělá to docela velký kravál. Je to ale jen, když nahřívá vodu. Když topí, je ten hluk menší. Mi při letošních největších mrazek (-6°C) čerpadlo jelo taky na větší výkon, ale neslyšel jsem ho na WC, které mám hned vedle.
Odpovědět
@malcao Tak udávaný akustický výkon Nibe je při částečném zatížení (7/35), při plném to bude taky víc. Srovnatelný Panasonic (WH‑UD05JE5 venkovní jednotka) je na tom podobně: 55dB při částečném zatížení, 64dB na plný výkon.
Odpovědět
@malcao zjistím a dám vám vedet
Odpovědět
@boletka podle údajů výrobce jsem teoreticky vysvětloval hlučnost v určité vzdálenosti ale když přijede hygienická stanice měřit oficiálními přístroji a naměří ve 30 metrech víc decibel než uvádí výrobce oken útlum okna tak je jasné že je to slyšet i přes zavřená okna a to není teorie ale praxe.Kdyby mě někdo tvrdil "když ho seřizovali tak ve 30 metrech za zavřenými plastovými okny nebylo rozumět co říkají v televizi,museli jsme si zvýšit hlasitost",tak tomu taky nevěřím ale je to pravda.Jinak v provozu bylo slyšet přes zavřená okna jenom v mrazech(což odpovídá hlučnosti udávanou výrobcem),každý si může přijet poslechnout rozdíl mezi nejhlučnějším tč a nejméně hlučným tč do Prachatic a já se rád přijedu podívat do Budějovic na Nordline a Regulus(Nordline se nechlubí decibelama a Regulus patří mezi méně hlučné tč,v 1 metru uvádí stejně decibel jako sousedovo DeDietrich v 5 metrech a to je velký rozdíl-to co je slyšet u Regulusu v 10 metrech to je u DeDietrich ve 40 metrech,obojí 30 decibel).Bydlím na vesnici a seče každý vikend někdo, ale určitě ne, v podstate vetsinu dne,akorát sousedi pražáci sečou každou druhou sobotu celou 0,2 ha zahradu celý den ale ostatní mají dvoreček posečený za hodinu.Je pravda že hluk vnímá každý jinak(někoho ruší lednice v místnosti kde spí,někdo si dá postel k lednici a vůbec jí nevnímá).Kdyby tč nedělali hluk tak by se nevyráběli silentboxy.
Odpovědět
Přehnané bych to zas až tak neviděl, pokud se budeme bavit o DeDietrich. Nějaký projektant s kulatým razítkem mi ho do projektu taky navrhl, (asi kvůli provizím) ale po přečtení pár diskusí (3 roky zpět) jsem to změnil na IVT. Na vlastní uši jsem ho neslyšel, ale randál to prý dokáže udělat neskutečný. IVT je na tom lépe, každý kdo přijde tak říká vždyť to není slyšet, ale pravda je, že je to většinou přes den když je nad nulou a slunečno. Při -5 až -10 však je to hukot taky-) , na 10m je slyšet dost. Naproti tomu mám ho pod koupelnou, vedle ložnice a uvnitř neslyším ani sekačku, natož čerpadlo když jede třeba i na plný výkon. Před čerpadlem mám asi 70m volného prostoru, takže nikoho neotravuji, ale být tam nějaký barák do 10m (jak píše původně tazatelka) tak bych asi měl se sousedem problém. Bavíme se o zimě a o mrazech, normálně když je nad nulou a v létě to slyšet opravdu není. Takže tazatelce bych doporučil, ať je čerpadlo otočené jinam, ať je klid a má dobré sousedské vztahy.
Odpovědět
@kofejn Většinou se udává akustický tlak při částečném zatížení (7/35) a to píše DeDietrich v 5 metrech 48,5 decibel,Nibe 2120 v 5 metrech 31 decibel,IVT v 5 metrech 27 decibel,Vailant 25 decibel v 5 metrech,takže rozdíl velký v hlučnosti tč je velký.Akustický výkon(max hluk v bezprostřední blízkosti)DeDietrich 68 decibel a Nibe 2120 udává 53 decibel(tvrdí se že zvýšení hluku o 3 decibely je zdvojnásobení hluku)
Odpovědět
@malcao Problém je, že výrobci udávají hodnoty jak se jim hodí. Podle tohoto dokumentu ( https://www.nibe.cz/ke-stazeni/catego... ) je akustický výkon vztažený pro teplotu 7°C venkovní a 45°C topné. Je to maximální výkon? V na další stránce je v hlavičce tabulky napsán částečný výkon. Takže beru to tak, že i akustický výkon je udán pro částečný výkon. Proč nenapíšou i akustický tlak pro maximální výkon, jako u těch Panasoniců? A kdo ví, při jakých parametrech udává ak. výkon Panasonic? Ten má částečný/maximální 55dB/64dB. Prostě mám pocit, že se tu porovnávají jabka a hrušky. Já se rozhodoval mezi Nibe a Panasonicem a budu mít 5kW Panáka. Beztak se bude po většinu času flákat a připlácet si za Nibe mi přišlo zbytečné. 3dB navíc je opravdu dvojnásobek :-)
Odpovědět
@kofejn Je pravda že výrobci udávají měření hluku podle podle různých norem a dost často je obtížné zjistit naměřené hodnoty protože je výrobci nezveřejnují ale je fakt že rozdíly v hlučnosti jsou velké(hlučné tč vedle dálnice může vypadat jako tiché a tiché tč na vesnici 10 metrů před oknem může být obtěžující)
Odpovědět
@lto007 moc dekuji za radu! Take jsme to tak nakonec vyhodnotili..
Odpovědět
@malcao tak jsem dnes koukala na to čerpadlo a má Mitsubishi zubadan a opravdu žádný hluk nedela
Odpovědět
My máme Nibe a jsme spokojeni. Sousedi měli také obavy, že je to bude rušit, ale je tichý, takže žádný problém s tím nemají
Odpovědět
@pettrus1210 děkuji za informaci,u nás v Prachaticích mají Mitsubishi zubadan s jedním ventilátorem a při teplotě nad nulou ve dne jsem ho slyšel v 10 metrech(můžu ukázat,je fakt že ve vedlejším domě mají DeDietrich a to dělalo větší hluk),určitě bych nechtěl aby mířilo z 9 metrů na moje okna(myslím že v noci v mrazech na tichém místě je slyšet v 9 metrech přes zavřená okna),je jasné že věc kde je kompresor a ventilátor 60 cm průměr(nebo dokonce dva kde se vzduch mlátí navzájem) který má až 11 otáček za vteřinu a protlačuje až 1500 litrů(1,5 m3) vzduchu za vteřinu přes výparník(něco jako větší chladič u auta) musí být na tichém místě slyšet desítky metrů daleko(zatímco vedle silnice kde jezdí jedno auto za druhým je slyšet jenom několik metrů),silentboxu bych moc nevěřil,protože čím víc se zakrytuje( menší díra pro vzduch),tím větší rychlostí bude proudit vzduch(větší rychlost znamená větší hluk,akorát že hluk se bude šířit převážně jedním směrem)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?