Umístění termostatu

Kam by jste umístili termostat pro tepelné čerpadlo s venkovním ekvitermním čidlem a podlahovým topením. V obýváku kde je krbová vložka nebo na chodbu?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od stovi:

Kam by jste umístili termostat pro tepelné čerpad…
@stovi záleží jak budete regulovat. Pro tuto kombinaci je optimální manuální nebo automatický ekviterm, To znamená, že žádný prostorový termostat nepotřebujete.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@stovi záleží jak budete regulovat. Pro tuto komb…
@zubr487 ono je to Prostorové čidlo RT 2000 s LCD displejem od IVT, ne přímo termostat
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od stovi:

Kam by jste umístili termostat pro tepelné čerpad…
@stovi Pochopitelně v obýváku, když začnete topit dřevem, tak aby se vypnul
Odpovědět
No toho se právě bojím, že když se zatopí tak vypne a v koupelně atd. bude zima. Navíc velká setrvačnost podlahového topení... Vzhledem k tomu, že podlahové topení má určitou samoregulaci (vytopené místnosti předávají méně tepla), tak mi přijde vhodnější umístit "termostat" do chodby. Nevíte někdo jak tato prostorová čidla hodně ovlivňují vytápění když je TČ řízeno ekvitermní regulací?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od stovi:

No toho se právě bojím, že když se zatopí tak vyp…
@stovi Tak vy máte vložku na vzduch? To jste ale neřekl a já předpokládal že máte právě na vodu. Jinak stejně bych to řešil v obýváku termostat a v kouplně to asi neprochladne tak rychle že najednou by tam bylo z 22C 18 během 6 hodin.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:

@stovi Tak vy máte vložku na vzduch? To jste al…
@vladimir_szacha Ano na vzduch. Máte pravdu, umístím ho v obýváku co nejdál od vložky.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od stovi:

@vladimir_szacha Ano na vzduch. Máte pravdu, umís…
@stovi podívejte se do diskuzí. Zjistíte, že Vladimír dělá na stavbě prakticky vše špatně. Vy si neuvědomujete, že TR2000 není termostat. Je to jen teplotní čidlo a ovladač, kterým můžete nastavit teplotu. Jenže podstatné je, jaký režim regulace si zvolíte. Já nevím jak je to u ITV. Zřejmě máte možnosti. 1) jen manuální ovládání oběhové teploty. Teplota prostoru se ignoruje. Ovladačem nastavujete teplotu na výstupu TČ. 2) čistý ekviterm. Opět se ignoruje teplota prostoru a ovladačem posouváte ekvitermni křivku. Je to vlastně korekce, kterou říkáte o kolik se má změnit teplota na výstupu TČ proti vypocitane hodnotě. 3) ekviterm s vlivem prostoru. Rozdílem mezi nastavenou a změřenou teplotou se automaticky koriguje posun ekvitermni krivky 4) regulace se řídí jen prostorovou teplotou Z hlediska ekonomiky a komfortu jsou ideální režimy 1 a 2. Režim 3 je určený pro ignoranty, co nejsou schopni pochopit a nastavit ekviterm. Režim 4 je nesmyslný, protože jednak má nejhorší ekonomiku a také komfort.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@stovi podívejte se do diskuzí. Zjistíte, že Vlad…
@zubr487 Nyni mame nastavenou ekvitermni krivku na koeficient 0,28. Predpokladam, ze kdyz se nyni rapidne snizila venkovni teplota, budeme muset koeficient upravit. Jakym zpusobem ale. Poradite prosim?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od veronikaka:

@zubr487 Nyni mame nastavenou ekvitermni krivku n…
@veronikaka Princip ekvitermu je úplně primitivní. Regulace si změří venkovní teplotu, podle vybrané křivky určí teplotu na výstupu zdroje a na tu reguluje. Cílem je dosáhnout stavu, kdy regulace posílá do baráku stejný výkon, jako je aktuální tepelná ztráta. U ekvitermní křivky se nastavuje sklon a posun křivky. Sklon je v podstatě určen typem domu. Sklon (nebo jak píšete Vy koeficient křivky) se tedy nastavuje první zimu. Pokud jste nepředělali dům a sklon byl původně nastaven dobře, tak se na to nešahá. Vy si normálně ovládáte jen posun křivky. V podstatě si tím řídíte např. to, že si někdy potřebujete přitopit. Pro nastavení sklonu a posuvu platí dvě základní pravidla 1) pokud je venku teplo, korigujete si vnitřní teplotu jen posuvem. Posun se obvykle mění točítkem, kterým si nastavujete interní teplotu. 2) pokud venku pořádně mrzne, korigujete teplotu sklonem. Takže pokud se venku výrazně ochladilo a Vám klesá interní teplota, je nutné zvednout sklon a naopak. Toto děláte jen první zimu. Jak a kde konkrétně se to nastavuje nevím, protože nevím co máte za regulaci a TČ.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@stovi podívejte se do diskuzí. Zjistíte, že Vlad…
@zubr487 Díky za vysvětlení. Ještě nemáme TČ nainstalované, zatím připravujeme elektroinstalaci. Kabel pro prostorové čidlo tedy vyvedu v obýváku s tím, že se bude teplota prostoru ignorovat jak píšete.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od stovi:

@zubr487 Díky za vysvětlení. Ještě nemáme TČ nain…
@stovi pokud máte podlahovku taky bych prostorový neřešil kabel určitě natáhnou pro strýčka příhodu a nic víc. Osobně mám kotel řízený ekvitermou a letos jsem přidal i prostorovy termostat. Ale to proto že mám radiátory a v přechodném období my kotel buď hodně cyklovat a nebo přetapěl.
Odpovědět
Záleží na obýváku a chodbě. Moje chodba je třeba velmi otevřená s patrem a v patře chci mít o supeň až dva méně. Obývák tvoří 3/4 přízemí. Takže jsem jsem ho dal do obýváku co nejdál od krbu. Ale pokud bych měl uzavřenou chodbu nepropojenou s patrem určitě bych ho dal tam.
Odpovědět
Článek se načítá

Odpověď na příspěvek od flammerouge:

Záleží na obýváku a chodbě. Moje chodba je třeba …
@flammerouge Vy topíte TČ do podlahy a regulujete to prostorovým termostatem ?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@flammerouge Vy topíte TČ do podlahy a regulujete…
@zubr487 Ano. Máme tepelné čerpadlo od Acondu které má regulaci Acondtherm. To využívá jak teplotu venku, tak teplotu uvnitř.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od flammerouge:

@zubr487 Ano. Máme tepelné čerpadlo od Acondu kte…
@flammerouge Všechny regulace umí využívat teplotu prostoru, ale pro PT to nebývá moc výhodné. Důvod je právě to, o čem je zde řeč. Pokud si termostat umístíte nevhodně (třeba k tomu krbu) tak po zatopení regulace snižuje výkon a tím chladnou ostatní pokoje. U toho Acondu se jedná o ekviterm s vlivem prostoru
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@veronikaka Princip ekvitermu je úplně primitivní…
@zubr487 Dekuji za odpoved. Bydlime od letosniho srpna, takze se jedna o 1.zimu. Znamena to tedy, ze pokud budou hodne nizke teploty a my budeme mit pocit, ze je v baraku zima, tak ten koeficient navysime?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od veronikaka:

@zubr487 Dekuji za odpoved. Bydlime od letosniho …
@veronikaka 1. zima ešte môže byť trochu ovplyvnená tým, že časť tepla sa "spotrebuje" na vysušenie stavby, upravte to, ale ešte by som počítal s tým, že to druhú zimu upravíte znovu a potom by to už mohlo sedieť.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od veronikaka:

@zubr487 Dekuji za odpoved. Bydlime od letosniho …
@veronikaka ano
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Máme namontované podlahové topení, rozdělovač v každém patře. Po namontování jsem zjistil, že v rozdělovačích nejsou osazené automatické odvzdušňovací ventily, ty zůstaly v krabici. Opravdu nejsou potřeba?
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.

Odpověď na příspěvek od stovi:

Máme namontované podlahové topení, rozdělovač v k…
@stovi to není dobrý nápad. Především v patře budete mít problémy s odvzdušněním
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@stovi to není dobrý nápad. Především v patře bud…
@zubr487 takže standardně se obsazují ve všech rozdělovačích? Mám to tedy reklamovat a trvat na montáži automatického odvzdušnění?
Odpovědět
Profilova fotka
Standardně se to instaluje na každý rozvaděč. Případně dát ruční uzavírací, pokud má nekdo obavy z netěsnosti.
Odpovědět
To se tak úplně nedá říct. Na levé straně rozdělovače nad napouštěcími ventily máte nějaké bílé krytky. To mohou být manuální odvzdušňovací ventily, nebo automatické na principu bobtnání vlhkých podložek. Pokud je to jedno nebo druhé, tak to v podstatě stačí. Určitě je vhodné, aby byl v okruhu min jeden automat. Ten je asi součástí vnitřní jednotky TČ. Ty normální plovákové automaty mají drobnou nevýhodu, že mohou časem propouštět vodu. To je možná důvod, proč je tam nedali. Já jsem z tohoto důvodu měnil automat u plynového kotle za cca 10let provozu. Takže já osobně tento argument neberu a vyměnil, nebo nechal bych je vyměnit za ty normální.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

To se tak úplně nedá říct. Na levé straně rozdělo…
@zubr487 ano jsou to manuální, zjistím proč je tam neosadili, předpokládám že ale uslyším důvod co píšete, že po čase propouští...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?