Vytápění pasivního domu - co byste volili vy?

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Zdravím a prosím o radu. Budeme stavět částěčně svépomocí Pasivní dům : přízemí + obytné podkroví z VPC 17,5 + 30 cm šedý polystyren. TZ by měla být okolo 3 kW (Zatím není hotový projekt, pouze odhad). Vybíráme způsob vytápění a ohřevu TUV a rozhodujeme se mezi 2 variantami. Ceny i náklady jsou moje odhady, internet a TZB kalkulačka - pokud by to někdo viděl jinak a přesněji budu ráda, protože nejsem odborník. Varianta A - Odhadované pořizovací náklady 338.000,- TČ země-voda s kolektorem 180.000,- (vytápění do podlahovky + ohřev vody) Podlahové teplovodní topení 50.000,- Aktivní rekuperace 100.000,- bojler 8.000,- Varianta B - Odhadované pořizovací náklady 265.000,- Fotovoltaika 70.000,- (protože jinak by nám to nevyšlo na primární energie) Přímotopy 15.000,- Nilan compact 180.000,- (rekuperace a ohřev vody) Rozdíl je tedy "pouhých" 73.000,- a při odhadovaných nákladech na energie při variantě A - 11.000,- ročně a variantě B - 18.000,- ročně se to vyrovná za cca 10 let. Opět říkám, pouze moje odhady...Jeden projektant doporučuje jednu variantu a durhý zase tu druhou, takže opradu váháme a nevíme... Ráda bych znala i nezávislé hodnocení :-) Co byste volili vy a proč ? z hlediska komfortu, nákladů, úspor energie apod. Moc Děkuji
Odpovědět
@petros4 Prostě jsem to poslal tak aby šli příspěvky za sebou. A snad každý pochopí že sdílíme stejný názor a to nepořizovat.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?