Zdroj vytápění - plyn nebo elektrika?

Zobraz úvodní příspěvek
Mám dotaz budu stavět menší dům přízemí + patro zastavěná plocha cca 80 m2, normální dům 30 heluz + 15 až 20 zateplení, chci postavit co nejlevněji co mám použít jako zdroj tepla? Chci teplovodní podlahové topení. Elektrokotel + komín krbová kamna nebo plynový kondenzační kotel bez komínu krbových kámen Ještě el na pozemku je plyn musel bych udělat přípojku, plyn je 2 m od pozemku. TČ při kompletní ceně kolem 150 tis tam mi přijde vysoká vstupní investice než by se to zaplatilo kupoval bych nové.
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
@anetka2017 ano je to komplet spotřeba celého domu aniž bych někde řešil kw. V domácnosti jsme 2+ 2 a topíme na 22°C když nejsme doma a 23.5°C když se doma zdržujeme. Ta částka kterou uvádíte bude reálná v zimním období.Jeste jsem porovnávál den kdy bylo nad nulou a den kdy mrzlo celých 24h a rozdíl byl minimální cca 20kč.
Odpovědět
@lukoid Asi jenom krátce je to ztráta času. Jsou sazby D25d a D26d na co jsou? Napsal jsem že sazbou na přímotop ohřívat AN je nelogické. A nakonec máte omezené množství TUV v případě že topíte.
Odpovědět
pokud tam máte plynovod, tak rozhodně plyn
Odpovědět
@wpavel Ztráta času je, že píšete něco o nelogičnosti, ale nedokážete tu nelogičnost zargumentovat. Takto je to jen plácnutí do vody a nikomu to relevantní informace, jak a proč jste k takovému tvrzení došel, nepřinese. Nemám omezení množství TUV, protože nádrž se cirkulací vody v podlaze neochlazuje tak zásadně, aby tím TUV jakkoliv trpěla. Pokud mám celý dům na ele vč. indukční desky a dalších zařízení, sazba D25d či D26d je prostě nesmysl. Přestože mají tyto dvě sazby v názvu slovo AKUMULACE, což vám fakta asi připadá jako jediná možná sazba při přítomnosti akumulační nádrže, proč bych měl tuto sazbu mít a 16 hodin denně jet ve vysokém tarifu, když mohu 20 hodin denně jet v nízkém? Ať tak či tak, ve finále mě zajímá roční faktura, a ta byla vždy do 25 tis. Kč za provoz celého domu (topení, TUV, spotřebiče) na užitné ploše 120 m2 s TZ 2,5.
Odpovědět
@lukoid Já bych to přeformuloval asi takhle: Při přímotopné sazbě je zbytečné mít aku nádrž, když můžu vodu ohřívat 20h. Ale 500l není zase tolik. Uvažoval jsem o o podobném řešení (300l boiler s dvěma výměníky a s trojcesťákem k podlahovce). Žel jen topení elektřinou neprojde, a když kotelnu v obýváku nechci, zbylo mi jen tepelné čerpadlo.
Odpovědět
@skunkos No a máte reálné informace kolik stojí zavedení plynu do domu, protože nám to vychází jen s rozdílem cca 45 tis od značkového čerpadla. A tento rozdíl hravě zmákne vrátit NT sazba na provoz ee domu za par let.
Odpovědět
@anetka2017 A za 10 let až se TČ rozbije nebo bude potřebovat generální výměnu, tak dáte mnohem víc peněz než za nový plynový kotel. Jako my třeba taky budeme dávat TČ, ale v zásadě kvůli tomu, že u našeho domu plyn není zaveden a plynovod by byl echt drahý. Je hloupost nepoužít plyn, pokud ho máte třeba na hranici pozemku.
Odpovědět
Zadával jsem dotaz a je to co člověk to názor to opravdu nejde říct el. kotel, plyn kotel je to 70 % na 30 %, když člověk bere v potaz vstupní investici + provoz. El. kotel + musel by být komín. Plyn není přípojka ale vede 5 m od pozemku plynový kondenzační kotel a komín by nebyl. Pochopil jsem že TČ je asi nejlepší ale je tam ta vyšší vstupní investice. Dotaz na to čím topit je asi stejný jako ptát se z čeho stavět Ytong, Heluz nebo VPC když to tu člověk čte zjistí že je to vlastně všechno jedno, všechno má své pro i proti 😉
Odpovědět
@lukoid Napíšete vodu si do vany napustím a dodáte (v závislosti na tom, jestli mi zpátečka z podlahy tu vodu v AN promíchá, nebo ne). Od začátku se ptám zase já proč nahříváte AN když máte přímotopnou sazbu. Už se nad tím někdo další pozastavuje. I 500 l AN má určité ztráty a ty jsou mimo topnou sezonu naprosto bez užitku.
Odpovědět
@wpavel Pozastavuje? Nemám ten pocit, kolega nic takového nepsal. Ztráty jsme již počítali na začátku, dle vašich čísel jde o 300 až 500 Kč ročně, kvůli kterým jsou tu stále ty dohady o "nelogické" či "hloupé" sazbě, tzn. neptal jste se, jen jste konstatoval od stolu. Jinak jestli mám nahřívat mimo topnou sezónu bojler o objemu cca 200 l, nebo 250 l horní části nádrže, je už úplně jedno a myslím si, že ten rozdíl tedy bude ještě menší než výše uvedený interval propálení mimo topnou sezónu (a to jsem už také uváděl, že je to kolem 700 Kč celkově za elektřinu, tj. nejen nátop, ale i provoz domu za měsíc v mimo topnou sezónu - nic závratného). Větu "Napíšete vodu si do vany napustím a dodáte (v závislosti na tom, jestli mi zpátečka z podlahy tu vodu v AN promíchá, nebo ne)." jste opět nepochopil, ač souslednost je zřejmá. Nevztahovala se k tomu, že si vodu napustím jen tehdy, pokud mi ji promíchá zpátečka - dovětek se vztahoval k tomu "cca 50 stupňů", protože když mi bodu nemíchá zpátečka, tj. v zimním období, je teplota v AN o pár stupňů nižší než v letním období, kdy se mi voda nemíchá. Takže průměr roční průměr nátopu je cca 50 stupňů. Všemi svými čísly, bez ohledu na to, jestli dle domněnek protopím o 500 Kč více či méně z důvodu správně použité sazby, jsem chtěl poukázat na to, že investice do TČ se u domů s nízkými TZ rozhodně nevyplatí - návratnost počáteční investice + údržba a riziko servisu se vždy blíží hranici životnosti a "drahý provoz" domu jen a pouze elektřinou může být ve finále výhodnější než kombinace různých zdrojů. @kofejn Stejně bych musel nahřívat TUV třeba v klasickém bojleru - půlka 500litrové nádrže tedy znamená, že nula od nuly pojde. Jinak jsem měl mít také jen 300 l, ale plánoval jsem i krb a chtěl jsem toho co nejvíce akumulovat (k čemuž nakonec nedošlo).
Odpovědět
@skunkos No tak samozřejmě naříkám, že TČ je výhra, (sami s manželem jsme z toho tak nějak na rozpacích), ale i když máme na hranici pozemku plyn stejně investice do kondenzačního kotle, odkouření a plynové přípojky jsou natolik vysoké, že se již vyplatí jít do TČ střední třída, které ještě více stlačí uspory a jak už jsme psala bonusem je cely dům na NT. Co jsem si zjistila, tak rozdíl mezi plynem a TČ je vždy úspora roční cca mezi 8 - 12 tis.
Odpovědět
Jak je již výše psáno v současnosti jedině plyn. Před pár dny jsem slyšel pí Drábovou tak s elektřinou to do budoucna nevypadá moc růžově. Je fakt že s plynem se může stát také cokoliv.
Odpovědět
Článek se načítá
@anetka2017 Ano, a máte v tom započítáno i to až za 10-15 let TČ odejde? Plyn-kotel taky odejde, ale jeho pořizovací cena je řádově nižší než rozumné TČ. Pokud máte plynovod na hranici, tak nevěřím tomu, že pořizovací náklady na plynové řešení budou vyšší, a určitě nebudou vyšší pokud skutečně započtete ceny plynu vs. elektřiny + 10/15 let výměnu kotle/TČ, tomu prostě nevěřím. Neříkám vám, že vybíráte špatně, jen komentuji svůj náhled na situaci.
Odpovědět
@skunkos No samozřejmě s životností máte pravdu i s náklady na opravu. V našem případě s tím, taky bojujeme, ale vychází, že by mělo čerpadlo v našem případě šetřit ročně (topení, tuv + zvýhodněná sazba 20 hod domácnost) cca 8 - 10 tis. Což za 5 let je vrácena investice navíc oproti plynu a další rok pak + 10 tis. v kapse na případné opravy. Nevěřím, ale že opravy TČ budou v takové sumě, žeby to bylo likvidační. Pokud bude ele. zdražovat bude i plyn a tímpádem i elektřina domácnosti poroste což jen zvýhodní čerpadlo. Po 15 letech to prostě už je otázka co bude. Samozřejmě je to taky jen náš názor, ještě nemáme namontováno a dokonce manžel pořád váhá a není si jist.
Odpovědět
@anetka2017 Jako my taky dáváme TČ, ale částečně protože nemáme k dispozici plynovou přípojku. Plyn je asi 200 m daleko a to by byla šílená pálka. TČ už je u nás namontováno, ale ještě pár měsíců nebudeme bydlet. Tak pak můžeme porovnat zkušenosti.
Odpovědět
@skunkos A můžu se zeptat jaké TZ domu máte ? A jáke čerpadlo jste zvolili ?
Odpovědět
@anetka2017 Ztráty někde kolem 4.5-5.0kW. Čerpadlo je Vaillant AroTherm (vzduch-voda, monoblok, včetně TUV zásobníku, s patronou), ale nevybírali jsme ho my, koupili jsme rozestavěný dům v podstatě na klíč, TČ už bylo součástí koupě a po nastudování situace jsem se rozhodl, že ho tam necháme.
Odpovědět
@skunkos Tak to jsme na tom podobně, my máme vybrány taky Vaillant arotherm 85/2 (vzduch-voda). Tak nsa budeme spokojení :D
Odpovědět
@anetka2017 Kde budete mít dům?
Odpovědět
@skunkos Ostravsko u Karviné
Odpovědět
@anetka2017 Tak uvidíme, taky jsme na TČ zvědaví, já hlavně ohledně poruchovosti, ale to se ukáže až za X let doufám, budeme kupovat nějakou tu rozšířenější záruku.
Odpovědět
Také jsme tímto rozhodováním prošli - před 7 lety. Tenkrát ale bylo TČ ještě fakt drahé (solidní kolem 300 tis. Kč), plyn byl u pozemku a tak jsme se rozhodli pro plyn.kotel. Bydlíme 7 let, za elektřinu platíme 950,- Kč, za plyn 1.000,- zálohy. Nikdy jsme nedopláceli. Nevím, ale podle mě bychom za veškerou elektřinu celkem při provozu TČ také platili kolem 2.000 měsíčně. Dům je velký 228 m2 (bungalov), na Vysočině, na kopci, kde dost fouká. Krb ani nic podobného nemáme. Takže my zvolili plynové topení a nelitujeme.
Odpovědět
@aneri53 "Nevím, ale podle mě bychom za veškerou elektřinu celkem při provozu TČ také platili kolem 2.000 měsíčně." To záleží na TZ domu, ale podle velikosti co uvádíte, by to při solidním TČ tak zhruba vycházelo.
Odpovědět
Plynová přípojka : může mi někdo říct kolik stojí? Plyn vede cca 5 m od pozemku bude podlahové vodní topení to by se dělalo stejně tak přípojka 5 m od hranice pozemku pak sloupek v oplocení od toho k domu cca 10 m + plynový kondenzační kotel komín jen plastový fasádou ven.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 letech
zadne pripade plyn a diesel Vsichti kupuji elekrinu a ta bude pekne draha.
Odpovědět
@martina2674 Už zase.... Vstávat!!
Odpovědět
Kupte si kamna na uhli nebo na drevo. Bohuzel je do divne ale jiste! Plyn se z Ruska zastavi. Bohuzel tak to bude.Potom chcou koupit vsichni lidi topeni na elekrinu.Ceny pujdou rapidne nahoru,jestli nebude 3valka. Je mozne vse.Uz ted nejsou k dostani material na stavbu a jidlo se zdrazuje.
Odpovědět
@martina2674 Běž do ....!
Odpovědět
Myslim,ze nekdo neposloucha zpravy v televizi. Kdo saha na plotnu spali se.
Odpovědět
Profilova fotka
Dle mě 1000 litrovou nádrž do technické místnosti. Tuto nádrž napojit na podlahové topení. Nádrž napojit na zdroj hlavní zdroj topení kotel či čerpadlo a hlavně na kamna s výměníkem. Pokud vše zdraží a nic nebude tak dřevo, kterým tu vodu ohřejete bude vždycky. Když člověk nebude línej tak bude topit hodně levně - jen svou prací a benzín do pily apod. Bohužel to je realita 2022 - 2023
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?