Zdroj vytápění RD

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, obracím se na Vás jako úplný amatér v oboru stavebnictví. Máme v plánu stavbu rodinného domu a to bungalovu, přibližně 150 m2 se sedlovou střechou na pěkném slunném pozemku. Chtěl bych se Vás zeptat, jaký zdroj vytápění je v dnešní době "ideální" (vím, že záleží na mnoha dalších okolnostech). Moje představa byla TČ a krbová vložka s výměníkem a akumulační nádrž. Taky se mi zamlouvá rekuperace, ale ze strany projektanta mi bylo řečeno, že ta je v dnešní možná pouze společně s fotovoltaickým systémem. Děkuji za jakýkoliv příspěvek a poznatek. Michal
Odpovědět
1
2
@micbat Kvalitně postavená dřevostavba bude lepší než nekvalitně postavený zděný dům (a naopak). Dobře postavená dřevostavba v žádném případě není rozvrzaný papundekl, jak to zmiňuje @MP77. To samé s životností - i zděné domy se po 70 letech bourají a místo nich se staví domy podle nynějších standardů. Zmiňované téma o RD Rýmařov - tam je zase potřeba si uvědomit, kolik Rýmařov ročně postaví domů vs kolik lidí tam diskutuje vs že většina si prostě od nic objedná ten jejich standard, ve kterém nejsou ani betonové podlahy. Taky jsem viděl několik zděných domů, kde měli po pár letech popraskané stěny či fasádu, ze stěn vystupovaly ytongové tvárnice, byl problém s tepelnými mosty, ale taky na základě toho nemohu napsat, že zděný dům je k ničemu. Sám jsem si vybral dřevostavbu, aniž bych podlehl nějaké masírce dřevostavitelů. Vyhodnotil jsem si, že difúzně otevřená dřevostavba je poměrně nekomplikovaná stavba, u které jsem si schopen ohlídat kvalitu během celé výstavby (tedy vše jsem si důkladně nastudoval), abych eliminoval v budoucnu nějaké problémy. Pokud byste uvažoval o dřevostavbě, rozhodně bych doporučil difúzně otevřenou skladbu stěny a někoho kvalitního, kdo to postaví. Kdyby to měl být panelový systém, tak buď zmiňované CLT panely nebo se mi líbí skladba stěny od NEMA dřevostavby (minimálně je zajímavé foukané dřevovlákno v konstrukci a následné zateplení dřevovláknitými deskami). Ale netuším, jak jsou na tom s celkovou kvalitou.
Odpovědět
@oujee21 poznámka s tou kvalitou samozřejmě platí, ale dneska se většina dřevostaveb řeší jako difůzně uzavřené. Zděnou stavbu udělá dobře kažký trochu rozumný zedník, ale u těch dřevostavev je to daleko citlivější na znalosti a pečlivost. Navíc je problém, že se prasečiny často projeví až po delší době a velice blbě se to opravuje. Ve zděných stavbách prakticky nikoho nenapadne dělat suchou podlahu. V dřevostavbách je to naopak a z toho plyne kvanta diskutovaných problémů. Navíc pokud chcete kvalitní firmu a difuzně otevřenosu dřevostavbu, tak prakticky můžete zapomenout na zmiňovanou výhodu rychlejší dřevostavby. Čekací lhůty jsou obvykle delší, že výstavba cihlostavby.
Odpovědět
Profilova fotka
@jarin1 Děkuji za vysvětlení. Nicméně bych rád uvedl pro ostatní čtenáře, že se nejedná o standardní přístup jelikož na rozdíl od jiných zdrojů (plyn, tuhá paliva apod), tak cena za kW výkonu tepelného čerpadla je mnohonásobně vyšší než v případě jiných zdrojů. Proto pro vyšší úsporu a tím rychlejší návratnost investice je lepší TČ nepředimenzovávat. Dalším negativním faktem u předimenzovaného výkonu TČ je skutečnost, že se plně nevyužije potenciál modulace výkonu, jelikož dle typu tepelného čerpadla je pevně omezený počet nastavitelných kroků výkonu TČ. Výsledkem je tedy celkově nižší COP apod.
Odpovědět
Profilova fotka
@mp77 Zdravím, nebudu rozporovat Váš celkem striktně zaujatý postoj vůči dřevostavbám. Je to Váš názor pravděpodobně založený na negativních zkušenostech. Na druhou stranu si myslím že nic na světě není pouze černé, nebo bílé. Například, když se začali vyrábět první osobní auta s naftovým pohonem, tak to také mělo své mouchy a odpůrce. A jaká je situace dnes? PS: Přidám mou osobní zkušenost ohledně cen, kde s čistým svědomím mohu říct, že poptáno několik firem na stavbu zděného domu a poptáno několik firem na stavbu dřevostavby (vše ve stejném standardu) a cena u zděného domu byla vždy vyšší (doplňuji, že ve variantě na klíč.) Zde se dostáváme do bodu, který osobně uznávám jako smysluplný, a to, že dřevostavba na rozdíl od zděného domu není (primárně) určena pro stavbu svépomocí.
Odpovědět
@oujee21 Když by to měl být panel, tak beton 🙂. Za dva dny patrový barák stojí, zedníci do toho nevnesou nic svého a může se pokračovat s dodělávkama. @sikovnytata Add tepelko: Máme ztráty lehce pře 3kW a vzal jsem 5kW verzi čerpadla. Teď po dvou zimách vím, že je to zbytečně předimenzované a mohl jsem žít s 3kW verzí a při nejhorších mrazech dotápět rekuperačkou.
Odpovědět
Profilova fotka
@sikovnytata Ano předimenzování není vhodné to souhlasím ale já píší že budu vytápět dva objekty. Dům a dílnu. Navíc v domě je krbová vložka. Ale tohle čerpadlo jak jsem již psal má kompresosr R1 scroll tudíž si ten výkon řídí samo. A skutečně když jsme ho sprovoznovali s technikem tak bylo slyšet jak si kompresor řídí otáčky a vrtule to samé.
Odpovědět
@kofejn dobrý den, prosím co je to za stavební systém. Děkuji
Odpovědět
@krar dumjednimtahem
Odpovědět
@kofejn Souhlas, jeden takový právě stavím. Jen Vás opravím, je to jeden den stavba přízemí, stropu + betonáž stropu, pak 14 dní stavební pauza a až pak jeden den stavba kompletního patra + schodiště.
Odpovědět
@svepomocnik_honza My to měly za dva dny, schodiště bylo v rámci prvního patra. Asi bude záležet na baráku.
Odpovědět
@kofejn Asi ano, jaký máte dům ? My Athenu. 🙂
Odpovědět
@svepomocnik_honza Flexi, předchůdce Medey.
Odpovědět
Článek se načítá
@kofejn Tyjo a z čeho se to staví? Co to je za matroš?
Odpovědět
@zateplovak Je to beton, kde kamenivem je liapor. Plusem jsou tenké stěny, vysoká tepelná akumulace a jak firma odjede ze stavby a namontují se okna, můžete tahat vodu, elektriku dělat fasádu. Mínusem je, že to musíte dobře rozmyslet už v projektu, abyste si zbytečně nepřidělával práci při dodělávkách: ve dvou centimetrech pod povrchem je roxor 🙂 https://www.dumjednimtahem.cz/cz/co-j...
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?