Bezúdržbová domácnost

Dobrý den, zatím pouze přemýšlím o ideálním domě a byla bych ráda, aby byl co nejméně náročný na údržbu a úklid. Chci Vás poprosit o typy na snadno udržitelný dům, popř. co už byste dnes udělali jinak.
Odpovědět
Já plánuji všude nábytek bez nožiček. Buďto zavěšený (koupelny, obývák skříňka pod TV) nebo skříně až na zem, ať se tam v pohodě dostane robot a nemusím klekat při vytírání. Zvažte i barvu podlah, to udělá hodně, hlavně né bílá podlaha do koupelny, to je katastrofa. Nejlepší je nějaký dřevodekor. Dále mít co nejméně poliček a otevřených skříněk - kvůli prachu. V koupelně chci mít všechnu kosmetiku schovanou ve skříňce.
Odpovědět
Plánuju na podlahu dlažbu dřevo dekor s co nejmenší spárou (kvůli kočkám a také, že chci přímý vstup na zahradu), co nejvíc nábytku vestavěného a také minimum dekorací. Líbí se MUJI styl. Zajímají mě konkrétní zákeřná místa, kde i když si člověk předem plánuje jednoduchost, tak to nefunfuje (ať můžu ještě vylepšovat plány).
Odpovědět
Profilova fotka
Co nejméně věcí v domě, vytřídit všechny serepetičky, oblečení, hračky, kuchyňské náčiní podle principu minimalizmu. To funguje u nás, po důkladné čistce se dá říct, že celkový úklid bytu zabere max 2 hodiny. V domě to bude určitě delší, ale plánuji mít minimum skříní, prázdné místo totiž nikdy nezůstane dlouho prázdné. Doporučuji knihu a videa Joshui Beckera na youtube.
Odpovědět
ha dalsi bojovnik s prachom
Odpovědět
@vrajmantak prach by byl i v pohodě (toho není tolik). Ale máme dvě bílé kočky. Jedna je dlouhosrstá a má takové jemné chlupy a jsou všude a nejde se jich zbavit.
Odpovědět
ved to som myslel .upratovat mozes donekonecna to len s tym zit
Odpovědět
@maty56 S množstvím věci problém nemáme (většinou) - ani jeden nejsme sběratelé. Takže spíš můj dotaz zní: ne jak nejlépe uklízet (tzn. dávat věci na své místo), ale jak mít domácnost, která jde co nejjednodušeji čistit, a čistou ji udržet
Odpovědět
Automatizace - robot na vysavani, vytirani, myti oken, sekani travy. Na praní dobrá sušička. Dobre udrzovatelne povrchy, treba specialne osetrena keramika v koupelne, minimum spár, odolné materiály, co vydrží a dají se renovovat (hl. přírodní). Mít málo věcí, minimum nábytku a jen vestavný (kvůli prachu). Žádnou výstavku věcí, pokud možno vše někde schované. Třeba nepovalovat na lince prkýnka, lahev od jaru. V koupelně nemít vanu obloženou tisícem lahviček.
Odpovědět
Profilova fotka
@harietka staci na trochu prachu a bince povznest a je to 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
Nemít děti a zvířata 😄 ale to bych jinak samozřejmě neudělala. Dům by byl uklizený ale srdce prázdné. Jinak souhlasím s pripevkem @bayt dobre spotrebice se kterymi je radost pracovat (krom zmineneho treba i mop vysavac na okna atd) Zazit si rutinu aby kazdy dal vse kam patri (a to hlavne nez se deti narodi) Rozmyslet si co kupuju kam to dam a jaky to ma benefit.......
Odpovědět
Hmm no ja radsej utulne byvanie nez neosobne. Ale tak kazdy podla seba...
Odpovědět
Ono někdy je ten úklid taková iluze. Kolikrát jsem na prach nešáhla x týdnů, ale tím, že máme takový ten minimalistický obývák, světlé barvy, minimum dekorací, minimum nábytku, tak to dělá dojem, že je snad uklizeno. A přitom pro mě osobně je tam bordel jak v...
Odpovědět
Článek se načítá
Tak tohle je jedna z věcí, o které přemýšlím velmi často - jak vše zařídit co nejúčelněji a nejsnadněji na úklid. Ráda si přečtu tipy ostatních 🙂 Za mě: vestavné šatní skříně od podlahy ke stropu (v podlahy vyšší sokl ne rovnou na zemi) s otevíracími dveřmi. Závěsné wc, závěsná skříňka pod umyvadlo a jiný koupelnový nábytek, vana ode zdi ke zdi (bez širokých přizdívek atd. Televize na zdi, skříňka pod televizi závěsná. Kuchyňské skříňky až do stropu/bez horních skříněk úplně. Co nejméně otevřených polic. Okna/dveře bez zdobných lišt a ne moc členité, ne vnitřní žaluzie. Centrální vysavač se štěrbinou na kritických místech - kuchyně, předsíň. S vysávacím robotem osobně spokojená nejsem, sama si vysaju prostě lépe. Máme velkého psa a nepořádek není jen na zemi, ale i ve vyšších výškách, takže vysavačem to vždy vezmu ručně všechno. Do sušičky také nedávám vše, radši věším na sušák, ale to už je pak dle preferencí každého.
Odpovědět
Jo a určitě ne nerezový dřez 😉
Odpovědět
@bayt no když myslíte... Já nemyslím si, že používat víc složitějších věcí je řešení... Může to být cesta do pekel. Stát se otrokem složitých zařízení a jejich nedokonalostí a kurvítek.
Odpovědět
Profilova fotka
Ještě mám navíc : Okna bez rámů z venku (nebo alespoň co nejmenší). Bez venkovních žaluzií, ale s vyřešeným letním stíněním. Okna schovaná, aby na ně normálně nepršelo. Náhrada přechodových lišt mezi dlažbou a dřevěnou podlahou tmelem. Robotický vysavač s "chytrostí" - scanováním prostoru a pamětí. Centrální vysavač s jednou dlouhou hadicí a minimálně jednou krátkou pro kuchyň - lépe samoschovávací (tady jsem udělal chybu a mám pouze krátkou hadici, která se mi ale nechce schovávat, ale zase má rovnou připojenou tyčku s podlahovou hubicí). Spíž za dveřmi. Sklad dostupný z kuchyně.
Odpovědět
@honzik75 No on mi to ten robot kolikrat vysaje lip, kdyz drandi obden. Mne prijde supr, ze mam vic casu na deti, nez to delat sama. Ale me proste uklid nebavi...
Odpovědět
Profilova fotka
Za mě tedy nejméně náročný na úklid a údržbu je jak bylo psáno výše,tak praktický dům a myslet na to už v projektu...mně se nejvíce osvědčil pravidelný úklid,denní,ovšem nic časově náročného...zajet si svůj systém,k tomu každý člen domácnosti má své povinnosti co se týká úklidu...když se to rozvrhne takhle,tak každému to zabere “pár”minut denně a v jádru má člověk stále uklizeno..že si kazdý uklízí svoje věci po sobě na místo,beru jako samozřejmost,pokud má být uklizeno..co se týká pomocníků na úklid,tak to už je na každém,co se mu osvědčilo a co zvolí...v naší domácnosti neobstál robotický vysavač,naopak jsem velmi spokojená s tyčovým vysavačem,akustěrka na okna z všechny zrcadlové plochy v domě,sušička,spíž u kuchyně,graniový dřez,atd... Pračka a sušička s dostatečnou kapacitou kilogramů,to vidim až teď,co mám pár týdnů nově oboje doma na větší objem o 2kg prádla,kolik mi to ušetří času během týdne oproti těm spotřebičům předtím.. A jinak co nejméně těch “narušitelů”pořádku,jako děti a psi😉...samozřejmě v nadsázce..u nás rozhodně největší narušitel je pes,nebýt jeho,tak je úklid domu poloviční..zase,co by člověk pro ty čtyřnohý miláčky neudělal😉... A hlavně se nad nějaký “uklid”umět povznést,když je uklizeno,tak fajn a když není zrovna,tak se svět taky nezboří..😉mě tohle naučilo až žití na domě a jsem za to vděčná...🙂
Odpovědět
spousta toho tady zazněla, za mě: podlahy bez struktury /dlažba, lino, lité.../, žádné koberce nebo malé kusové, nábytek pouze vestavěný nebo závěsný, v koupelně žádé otevřené police, dveře a okna v jiné barvě než bílé. Skryté podlahové lišty. Stropní osvětlení vestavěné. Tříděný odpad co nejblíž lince. Centrální vysavač. Něco se mi povedlo uělat i u nás, něco ne, takže uklízím denně celkem asi 30 minut a na etapy párkrát do roka okna.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?