Katastr nemovitostí. Které pozemky jsou na prodej?

19. srp 2010100

Ahoj, může mi někdo poradit: hledáme pozemek pro stavbu RD a u vytipovaných pozemků v našem měste je buď napsané "orná půda" nebo "trvalý travní porost" podle územního plánu jde však o oblasti pro plánovanou výstavbu rodiných domů.

 • Klíčový je územní plán. Stavební je každá parcela, která je pro tento účel v územním plánu o značena. Vyčleňování stavebních parcel přímo v katastru se už nedělá, jen pak zanesení samotné stavby a zastavěného pozemku, na němž stojí.

 • Jen pro ilustraci, my máme druh pozemku: zahrada a už stavíme 🙂

 • Když tam je napsaná orná půda, neznamená to, že se tam nedá v budoucnu stavět. Rozhodujcíí je platný územní plán. Pokud je v něm lokalita vyhrazena pro bytovou výstavbu, máte skoro vyhráno. Někdy ale chtějí ještě před stavbou zažádat o vyjmutí z půdního fondu - myslím, že ne odboru životního prostředí dané obce. Určitě je lepší se tak jít informovat před samotnou koupí. Sami jsme koupili od developera pozemek pro stavbu a bylo tam napsáno orná půda, v plánu obce byla ale lokalita určena pro výstavbu RD.

 • Sponzor fóra
 • Děkuji za odpověď. Myslím si tedy dobře, že informace z katastru zda jde o ornou půdu či o trvalý travní porost je bezpředmětná informace pokud je v územním plánu zanesené že tam stavět jde? A nemáte ještě zkušenost s ochrannými pásmi, co znamená biokoridor (zda může sloužit jako zahrada či ani to ne) a jaká omezení má ochranné pásmo vysokotlakého plynu. Tyto dvě komplikace totiž zasahují do poloviny jednoho vytipovaného pozemku, jedna z větší části jedna z menší části).

 • Aha,tak teď mám ještě jednu otázku, co je půdní fond? Oba pozemky mají soukromého majitele. Co znamená "vyjmutí z půdního fondu"?

 • Biokoridor podle mě má umožnit volný průhod zvěře, organismů, takže zahrada by ta asi mohla být, za splnění nějakých podmínek, přirozený porost, kosení atd. - těžko ale takto soudit, bude to asi případ od případu. Ochrané pásmo podle mě znamené, že ve vymezené oblasti s enesmí stavět nějaké pevné stavby, možná snad plot s mělkými základy, případě sázet vyšší stromy atd., keře snad jen v balu z ochranné geotextliie - konkrétní podmínky ti řeknou na plynárnách. Pokud budeš mít samotnou stavbu na místě bez ochranného pásma, podle mě to při trošce přizpůsobení (příjezdová cesta atd.) nevadí.

 • Půdní fond zahrnuje pozemky určené k zemědělskému hospodaření (nebo jejich rezervu, pokud se na nich nehospodaří). Rozhodující pro stavbu je ale územní plán. Před stavbou, nebo až po ní se požádá o vyjmutí stavby z půdního fondu.

 • Zdravím našel jsem stránky, kde je vhodně popsáno jak postupovat při nahlížení do katastru nemovitostí online. Takže pokud se Vám také hodí návod na prohlížení navštivte stránky http://www.nahlizeni-katastr-nemovitosti.eu/ ,ale určitě najdete i další webové stránky zabývající se tímto tématem.

 • @tania  tak mi máme pozemek orná půda a do 11.6.2010 se tu nesmělo stavět, protože to nebylo ve starém ÚP zahrnuto, teď se u nás stavět smí, ale změna ÚP trvala celkem 6 let, takže mazec. No a co se týká toho vyjmutí, tak vim, že vyjmuto z půdního fondu máme jen prostor pod pozemkem a zbytek je stále orná půda. Nejlepší je si dojít vše vyzjistit na úřad na odbor územního plánování

 • @breberka  děkuji za odpověď, pozemek jsme koupily, tak snad jednou postavíme. Je určený k zástavbě jak ve starém ÚP tak i v novém, je poměrně veliký cca 1900m2 a z toho menší polovina má omezení, která jsem popisovala výše takže baráček a zahrada snad bude veliká až až na nás 🙂. Děkuji za informaci ohledně půdního fondu. Nic moc o stavbě nevíme takže postupujeme po jednotlivých krocích a na vše se chodíme ptát na stavební úřad (zatím jsou docela vstřícní). Právě řešíme projekty na přípojky a máme sejmutou ornici, protože je potřeba pozemek dost dorovnat tak sháníme hlínu kde se dá a srovnáváme a srovnáváme....🙂

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat