Územní studie

Dobry den, určitě se tady najde někdo zkušenější kdo by poradil. Rádi bychom koupili pozemek na kterém bychom rádi postavili rodinný dům, problém je v tom že nevíme jak postupovat. Bydlíme ve stejné vesnici jako majitelka daného pozemku který bychom rádi odkoupili. Byli jsme na obci pod kterou naše obec spadá tam proběhlo několik schůzek s panem starostou, pozemek leží na velké louce kde pozemky mají celkem 5 lidi. Domluvili jsme se s majtelkou a ta souhlasila že nám část toho svého pozemku prodá s tím jsme šli na obec, tam nám řekli že jeden s majitelů (podnikatel) by na tom svém pozemku stavil, myslíme si že zatlačil na obec a tím se začala rozjizdet stavební studie. Starosta obvolal majitelé a ti se sešli se souhlasili se zaditovanim parcel Jenomže se jim to asi roz leželo v hlavě a hlavně by je to stalo peníze protože by to museli udělat na své náklady sice by se jim finance vrátili tím že by ty pozemky potom prodali ale ta investice to hoho je opravdu velká. Nakonec z toho všichni vycouvali jediní kdo chce tak ten podnikatel a my. Starosta nám řekl že územní studie je vyhotovena stala okolo 100 tisíc a i když tam to ti lidi zastiťovat nechcou a nechcou s tím nic dělat tak říkal že tu studii chcou dotáhnout do konce že tolik peněz nevyhodí přece z okna. Starosta říkal že je to někde na úřadě a čeká se na prý poslední razitko že si máme zavolat na měsíc. Včera jsme volali a nic kloudného a nového jsme se nedozvedeli. Spíš jsme ani nepochopili co on říká pořád něco jineho. Teď nevíme jestli to od majitelky odkoupit nebo ne nebo co vlastně dělat volala jsem i na město na stavební úřad tam paní nepříjemná nic mi neřekla pak jsem volala na cislo kde paní řeší územní plán naší obce ta tam žádnou schválenou studii nenašla jen mi řekla ano je to stavební pozemek. Ale opět žádné nové informace nám neřekla už nevíme kde jít na koho se obratit... Ještě jsem chtěla dodat že nám starosta řekl že když tu studii pustí tak se nemusíme ohlížet na ostatní protože k "našemu" Pozemku vede travnatý pas široký 4 metry dlouhý cca 60 m. Přímo napojeny na pozemek. Na koho se obrátit? Jaak to řešit dal? Když jsem chtěla domluvit schůzku protože osobně je vše lepší tak slyším jen povidejte, povidejte podívám se do PC je to tak a tak ale nic víc nám neřeknou ani neporadí ... Zkusím poslat fotku té studie ktera prý připravena na zaevidovani na KÚ. Vyzná čila jsem ten kus pozemku který bychom chtěli od paní odkoupit i s tím travnatém pasem -budoucí cestou ,ona ma ještě vedle ty 2 parcely Děkuju za každou odpověď
Odpovědět
Studie
Odpovědět
Z vašeho dotazu jsem úplně "divokej" a mohu se jen domnívat na co se vlastně ptáte 😄 Takže, chápu to tak, že máte možnost koupit pozemek pro stavbu domu....Jestli je zatím někým zpracovaná/zadaná územní studie, která slouží jako vstupní podklad k pořizování územně plánovací dokumentace (ÚP). Jestli máte územní studii, tak jste pravděpodobně na počátku všeho 🙂 a nejprve bych ověřil zda je evidována s schválená a promítnuta do ÚP. Pak v principu je zpracován projekt ZTV, územní a stavení řízení. Hrubým odhadem počítejte se zasíťovanými pozemky za 6-8let (ale i více, když se někde, někdo, něco sekne). Koupit tedy můžete, ale je zde velká neznámá, kdy a jestli vůbec z toho bude zasíťovaný pozemek. Obraťte se na člověka, třeba projektanta/urbanistu/architekta co zabředne do problému vyčíslí vám čas, peníze a rizika.
Odpovědět
Je to složité, ale asi bych začal tím, že bych osobně navštívil odbor územního plánování kam spadá předmětná obec. Tam by Vám měli odpovědět zásadní otázku ( píšete že pozemek je stavební) - tedy co, kde a za jakých podmínek je na tomto pozemku možné postavit. Ta Vámi znázorněná plocha pozemku - pruh který by jste chtěli využít jako cestu, by měla napojení na komunikaci. Tady by jste se měli zajímat o to - zda je možné pozemek takovýmto způsobem napojit na uvedenou komunikaci - ptal bych se i na uvedeném odboru ÚP a rovněž bych zašel i na Stavební odbor. Co se týče sítí ... - zjistil bych si jaké sítě a kde jsou v dosahu, respektive - zda je vůbec možné se na nějaké sítě napojit. Elektřina - dojít - nejlépe opět osobně na nejbližší obchodní kancelář dodavatele ČEZ a zjistit možnosti, Kanalizace, voda - opět osobní kontakt ohledně možností připojení. Voda + kanalizace - voda - lze řešit vlastní studnou, kanalizace - ČOV, nebo vyvážecí jímka ( záleží co by Vám povolili ) - to opět na stavebním odboru, případně i vodohospodářský odbor. Tohle vše bych si oběhal osobně - po telefonu se sice s Vámi také budou bavit, ale osobní návštěva je osobní návštěva. No a do budoucna - pokud by se někdy v budoucnu mohla provést ta studie - viz plánek, tak by jste se pak napojili zřejmě na nově budovanou cestu a ten pruh pozemku, který by jste měli přes cestu bych třeba prodal sousedům přes ulici... A Vy - pokud by jste neměli přívod vodovodu a kanalizace by jste se připojili až pak. Prostě být Vámi - oběhal bych to osobně a pak bych se rozhodl zda koupit nebo se pohlédnout po něčem jiném.
Odpovědět
Profilova fotka
Nevím, jak na to spěcháte, kolik vám je let, jestli bydlíte dobře a jenom chcete bydlet lépe, nebo potřebujete řešit bytovou otázku. Rad pana franti_p si vždy vážím, nicméně teď mi ta rada připadá dost optimistická. Pamatuj, že telefonický nebo osobní pohovor a hovno se nedá zavřít do fasciklu. Samozřejmě oběhat vše osobně je lepší, ale vždy si vše nech potvrdit písemně, třeba mailem. Dále se připrav na to, že to úřední martyrium může být otázkou několika let. Ujasni si, jak rychle chcete stavět, a jestli můžete čekat, také jaká je cena toho pozemku. Jestli je výhodná, ty peníze máte a nebudou vám několik let chybět, tak směle do toho, ceny pozemků již 30 let jenom stoupají a za pár let budete mít zlatou rybku. Jestli ale to tak není a na pozemek si budete muset vzít úvěr nebo máte představu, že do roka - 2 budete bydlet, veeelmi bych si to rozmyslela
Odpovědět
@panlorenc děkuji za odpověď, starosta nám řekl že takhle zakreslená studie je připravena k zaevidovani na KÚ Zlin, tím pádem se obrátíme asi přímo na Zlín jestli už je to zaevidované, nebo není protože paní v našem městě mi po telefonu řekla že zatím v PC nic nevidi. Ztv ( základní technická vybavenost to znamená sítě? Voda, kanalizace? Pardon za hloupý dotaz) územní a stavebni řízení to se staráme my?nebo obec? Když to řeknu takhle kdyby jsme ho koupili a sami si ten náš pozemek zalitoval dotáhli v cestě sítě a vodu? Když bychom si to udělali na své náklady?? Nebo musíme počkat a jet podle té studie? I když tam nikdo stavět nechce? Děkuji.
Odpovědět
@franti_p také děkuji za odpověď. Pan starosta nám řekl že kdybychom vzali ten vrchní pozemek" Vyhráli"bychom v tom že kdyby se někdo s majitelů sprajcl a nechtěli by ty tam nic dělat taky my bychom přístup na svůj pozemek jako jediní měli přes ten pas travnaté cesty ( do budoucna zpevněná cesta) je třeba projekt i na cestu? asi určitě v dnešní dobe ohledně hasičů atd? Transformátor je hned před tím travnatém pásem jen přes hlavní cestu ale na pozemek od transformátoru nějakých 90 m sítě by nebyl problém, udělali by jsme jinou na vyvažení + bychom připravili a zaslepili kanalizaci má se prý dělat do 5let. děkuju vám za vypsání úřadu oběháme to
Odpovědět
@esmeralda2 děkuji, jsme mladí já 24,přítel 28. Cena je na dnešní dobu hodně pěkná 1 milion ale zase tam nejsou sítě ty počítáme tak 200 tisíc + projekt na cestu a samotná cesta tak 150 Možná jsem ale velký optimista. Nějaké procenta na hypotéku máme ale chtěli bychom si půjčit zatím jen na pozemek . Pro nás je priorita mít pozemek v kapse a stavět třeba až za 2 roky to by se vidělo jestli se situace zlepsi nebo co bude. Ale už bychom měli nějakou jistotu.
Odpovědět
Územní studie je proto, aby obec zajistila nějaký řád toho, jaké stavby v dané lokalitě budou. Pokud není územní studie, může si v podstatě každý postavit co chce na pozemku, který je určený k zastavění. Takto vám může v jedné lokalitě vzniknout vedle sebe roubenka, betonový dům s plochou střechou a vesnická chalupa. Studie většinou říká - kde je cesta, stavební čára (hranice kde musí být alespoň jeden bod domu), jak mají být udělané střechy (sedlová, plochá, min/max sklon) atd. Na rozdíl od toho, územní plán řeší, jestli je někde plocha pro bydlení (tam se pak může řešit studie), plocha pro občanskou vybavenost, zemědělská půda, rekreační plocha atd... Územní plán je tedy "nadřazený" územní studii.Pokud je v územním plánu vaše lokalita určena jako plocha pro bydlení, pak by Vám měl stavební úřad povolit stavbu. Pokud existuje studie, pak bude muset mít Váš dům určité parametry. Ve Vašem případě - pokud nejsou sítě a máte přístup k pozemku z veřejné cesty kde jsou sítě, tak je to velmi dobré. Zasíťovat si to můžete sami, i když to bude stát peníze. Potřebujete minimálně elektřinu. Vodu lze řešit vrtem, odpady čističkou nebo v nejhorším jímkou. Cesta: do 50ti metrů stačí jen obyčejná cesta. Nad 50m potřebujete obratiště kvůli hasičům a záchrance. Zároveň do 50m není až takový problém s natažením elektřiny protože tam to řeší ČEZ/eGD/PRE. Ale to se zase dá částečně obejít postavením elektroměru někde u hlavní cesty a pak na vlastní náklady táhnout drát k domu. Myslím, že těch 50m je limitem pro vlastnictví přípojky (do 50m je Vaše, nad 50m je ČEZu/eGD/PRE) s věcným břemenem. Pokud máte možnost koupit krajní pozemek s vlastní přístupovou cestou pak je to určitě dobrá volba. Ostatní budou muset čekat na dodělání sítí, protože se k vlastním pozemkům nedostanou. Vás to může stát víc, pokud nebudete chtít čekat na sítě od obce. Stavební úřad (podle mne) přihlíží k územní studii pokud existuje. Pokud oficiálně neexistuje, pak řeší jen standardní zákonné požadavky. Jedním z nich je "vlastní přístup na pozemek z veřejně přístupného pozemku". Nedovolí vám postavit tam, kam se musíte dostat přes cizí (ne-obecní) pozemek. Možná to může řešit věcné břemeno, ale nejsem si jist. Prosím, berte to s rezervou. Nejsem odborník. Náhodou se v naší malé obci řeší územní studie hned vedle našeho pozemku, takže jsem v podstatě součástí toho řešení a zajímám se o to. V té lokalitě už stojí jeden dům, který si tam soused postavil před pár lety, kdy se studie ještě neřešila. Nechal si dotáhnout na vlastní náklady elektřinu, nechal udělat studnu a čističku a vše proběhlo bez větších problémů. Nové domy v té lokalitě už budou muset splňovat požadavky studie, stavební čáru, sklon a orientaci střechy atd.
Odpovědět
@ranovo děkuji vám za odpověď a vysvětlení pojmu teď se mi v tom bude lépe orientovat
Odpovědět
Profilova fotka
@ivanna22 ahoj, mám zkušenost s cestou, dělala jsem asi 130 m s obratištěm, ještě není úplně hotová protože se stále staví, ale bylo to martýrium, projekt, debil soused, který jen škodil a zdržoval, poplatky stavebnímu úřadu 30tisíc, samotná cesta dělaná firmou asi 300tisíc ale cena roku 2016. A to je jen cesta.
Odpovědět
@ivanna22 Zkusím ještě vysvětlit více. Územní studie, řeší koncepčně logicky celé území. Tzn. kompletně TI, DI infrastrukturu v území a to znamená, že jednotliví stavebníci nemůžou řešit jen sebe...já si tam udělám vlastní přípojku, cestu atd. Pokud budete chtít stavět a budete zatím třeba jediní, budete muset vybudovat "TU KONCEPČNÍ INFRASTRUKTURU", tak aby kapacitně sloužila i pro ostatní budoucí stavebníky a v souladu s ÚP a ÚS. A ona diskuse a dohoda s ostatními, kdo, co, kdy a jak je velmi zdlouhavá a mnohdy neřešitelná. Už asi tušíte ten důvod, proč je ten pozemek "levný". A s tím souvisí také fakt, že tam za 2 roky stavět ještě nebudete.... Ty dva roky se budete zatím jenom dohadovat...a to je běžná realita.
Odpovědět
@panlorenc i když ten travnatý pas je soucasti našeho pozemku ? Kdyby došlo na věc teoreticky bychom tam nemuseli nikoho pustit bylo by to naše. Paní nám tu "cestu"dala za symbolickou cenu jsme s jedné vesnice
Odpovědět
Článek se načítá
@romik67 dělali bychom si hodně věcí sami ale věřím že i tak nás to bude stát
Odpovědět
@ivanna22 Cože? Jak jako za symbolickou cenu? A proto, že jste Z jedné vesnice?? 😄 Znovu opakuju, najděte si odborníka ať vám vše prověří a poučí...potřebujete ho.
Odpovědět
@ivanna22 Podle toho plánku není ta vaše přístupová cesta hlavní přístupovou cestou do lokality. Je tam naznačena jiná, která však tu "vaši" křižuje. Pokud si v té cestě uděláte vlastní přípojku, tak bude jen vaše. Nikdo Vás nemůže nutit, abyste na ni napojili celou lokalitu. Na druhou stranu na pozici té cesty je naznačena ta "hlavní" přípojka z trafačky za hlavní cestou. Počítá tedy snad obec s tím, že zabere tu vaši cestu a udělá tam přípojky? Pokud byste se chtěli připojit z té trafačky jen vy, pak to znamená jít pod silnicí a to bude drahé. Jak jsem již psal, přípojka do 50ti metrů je vaše. Nad 50m má povinnost vybudovat přípojku provozovatel distribuční soustavy, pokud to není v dané lokalitě jen pro jednoho zájemce, ale pokud tam bude zájemců víc (ale pak si samozřejmě nechá zaplatit připojení od každého zájemce). Je to opravdu složité. Opravdu to chce najít někoho, kdo to projde a projedná. Pokud není zájem ostatních vlastníků a přípojka je daleko, je to ještě složitější. Nejlepší by bylo, začít na obci u starosty a v klidu to probrat. Pak stavební úřad. Ale je to o lidech. Pokud lidi nemají zájem komunikovat, pak se ničeho nedoberete. V každém případě, pokud už se něčeho doberete, nechte si to zapsat a podepsat.
Odpovědět
@ranovo děkuji za rady. Je to složitější, než jsme si mysleli že bude. 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@ivanna22 pakliže můžete koupit ten pozemek s tím travnatým pruhem, za slušnou cenu, za to, za co by nekrvácel váš rodinný rozpočet, tak směle do toho. Pozemek opravdu je jistota. My jsme kupovali pozemek před 22 lety, dnes je cena metru čtverečního cca na 25-násobku. Pozemky budou vždy růst v ceně. Nedají se vyrobit, je jich každým rokem míň a míň a lze předpokládat, že ten trend se jen tak nezmění. Kromě toho, za 2-4 roky se ledacos může změnit, ty pozemky nad vámi může koupit někdo, kdo bude spěchat, může vyběhat a vyřídit komunikaci a přípojky a vy to budete mít bez práce. Dále, když budete vyřizovat hypotéku na stavbu, je vlastní pozemek velkým plus a mnohdy se dá považovat za vlastní zdroje, na kterých se dnes hrozně bazíruje.
Odpovědět
Píšete že máte možnost koupit za cca 1 milion - to je dnes opravdu dobrá - výhodná cena. Jak jsem psal - možná až moc optimisticky - bych si opravdu snažil vše zjistit osobně - nebo bych si k tomuto přivzal "někoho kdo se vyzná" - třeba i za úplatu aby mi zjistil vše potřebné. Sám jsem takto opakovaně kontaktoval odbor ÚP, stavební a podobně - záleží samozřejmě na lidech na těch úřadech, ale já osobně razím to, že je lepší zajít - zajet tam osobně, ta komunikace je opravdu jiná než jen po telefonu. Můžete vzít mapu - územní studii do ruky a ptát se - dohadovat co je, co není možné, jak je to možné provést a podobně... Já osobně jsem se vždy setkal ze strany úředníků s tím, že se mi snažili vyjít vstříc - i pomoci radou jak to třeba udělat, jak postupovat. To bych opravdu po telefonu takovéto informace nikdy nedostal - to vím. V jednom případě jsem měl také možnost koupit pozemek v takovéto územní studii, kde byla naplánována cesta, kde se měli podílet částečně obec a částečně spoluvlastníci s následným odkupem obcí. I bych ten pozemek býval bral, ale majitel si to nakonec rozmyslel a ponechal si jej. V té lokalitě už stojí dnes asi tři domy - cesta je zatím udělaná jen k prvnímu asfaltová a k dalším jen zpevněná, ale těm co tam bydlí to nevadí - nechtěli hradit náklady jen ti tři a pak by se ostatní jen jak se říká svezli ... Takže za mně zjistit maximum možného se a za jakých podmínek se tam dá postavit, zda by jste mohli mít - třeba zatím jen provizorně tu přístupovou cestu k Vašemu pozemku po tom pásu - jestli by to splňovalo podmínky pro hasiče a pod.. A pokud by pak později došlo na další domy v rámci té studie, tak by jste se pak podíleli na vybudování té infrastruktury a ten dočasný přístup zrušili. Pokud by jste vedli el. přípojku v té Vaší "provizorní" komunikaci - tak v místě plánované komunikace dle studie bych nechal dát tu přípojku o něco hlouběji - s realizační firmou se domluvit a dát tam klidně i silnější chráničku. A nic by pak nebránilo aby ta Vaše přípojka vedla v budoucnu pod tou místní přístupovou komunikací. A pokud by bylo možné tam stavět - tak být Vámi bych do toho šel, pozemek by jste měli, než zařídíte a vyběháte vše potřebné také chvíli trvá a za ty dva roky by jste mohli třeba i stavět.
Odpovědět
@franti_p děkuji 🙂
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?