Jakou koupit fritézu, která smaží zdravěji?

Zvažujeme koupit fritézy, jelikož dost často děláme hranolky, řízky, ryby....Slyšela jsem o "zdravějších" verzích fritéz, které dokáží smažit téměř bez tuku. Doporučíte nějakou? A je to opravdu takový zázrak jak se píše? Prosím o jakékoli zkušenosti či doporučení.
Odpovědět
Smažení je vždy smažení. Nedejte na reklamu.
Odpovědět
@jaasminka Je to spíš o oleji co se do toho použije, viz např. http://www.healthline.com/nutrition/h... nebo http://www.healthline.com/nutrition/h... Taky je důležité jak často to měníte..
Odpovědět
@dracula žádnou reklamu nedělám. Ráda bych jen radu či zkušenost, jelikož je těchto údajně "zdravějších" fritéz/hrnců velké množství. Budu ráda i za negativní reakce, zatím nákup zvažujeme. Nevím co je špatného se na to tady zeptat, jako se tu jiní ptají na ostatní spotřebiče. Klidně prosím o názor soukromě do zprávy, pokud někdo má zkušenost a některým to přijde jako reklama.
Odpovědět
Profilova fotka
@jaasminka ale Dracula nepsala ,nedělejte reklamu, ale ,nedejte na reklamu, - jako že jí nemáte věřit...
Odpovědět
@marrei @dracula Tak to se omlovám, to jsem přehlédla. Reklamě se snažím nepodléhat, ale v tomto případě mluví fakta, když píši, že stačí 1 lžíce oleje (někdo tvrdí, že i méně). Líbí se mi i, že tím pádem se nebude olej přepalovat, protože vím,že v normalní fritéze se používa na x krát. Fritáček bychom chtěli a právě nevím, zda zvolit standardní klasiku nebo něco z těchto údajně "zdravějších" verzí.
Odpovědět
Spíš než hodně oleje, tak bych se bál vysokých teplot teflonu "na sucho". Víc oleje naopak zajistí lepší chlazení teflonového povrchu. Koukněte na zdravotní rizika: https://cs.wikipedia.org/wiki/Polytet...
Odpovědět
Mame tefal actifry a jsme spokojeni. Nejvice delame hranolky. Na rizky a ryby to podle mne moc neni, moc se tam toho nevejde, ale mame jen takovy ten zakladni model, pocitam,ze delaji i vetsi. Nevyhoda je,ze ta delka pripravy je delsi, nez pri smazeni v oleji. Je to vlastne takova horkovzdusna trouba, ktera ty hranolky prubezne promichava, takze se lepe opecou nez v troube.
Odpovědět
@jaasminka Ja si myslim, ze rizky takto neudelas. Ryby a hranolky bych delala v troube. Zdravejsi to bude, priprava sice delsi, ale to je celkem jedno, nemusis u toho stat. ;-) Jinak mamka pouzivala jakysi "tuhy" tuk do fritaku. TAk moc se neprepaloval.
Odpovědět
Profilova fotka
Nemám ho tedy doma, má ho kolegyně. A nadává na něj, hranolky jí z toho prý nechutnají, je to jiný, než klasicky z trouby. A prý to trvalo skoro hodinu, než se udělaly. Sýr se v tom osmažit nedá.
Odpovědět
@jaasminka Já nemyslím, že děláte reklamu vy, ale abyste se nenechala oklamat reklamou.
Odpovědět
My třeba děláme občas hranolky bez tuku v troubě na pečícím papíru a úplně to stačí. Takto dělám i třeba opečené brambory. Palačinky, bramboráky ... dělám taktéž zcela bez oleje na elektrickém plátu s teflonovým povrchem. Jsou luxusní. Jen pod řízky je třeba trochu oleje, to uznávám. A nejlepší řízky jsou taky z trouby. .-)
Odpovědět
@kofejn Myslím si, že když je teflon neporušen, že by se do jídla nic dostat nemělo, ne? Na to si dávám pozor a opravdu mám plát s teflonem zcela jako nový.
Odpovědět
Článek se načítá
taly jsem nad takovou fritézou přemýšlela, ale dočetla jsem se, že na řízky, karbanátky nebo cokoli takového obaleného, to není dobré, bohužel :/ prý jen na ty hranolky... podle mě zdravou alternativou je obalit, zlehka stříknout z obou stran olejem ve spreji a upéct v troubě ....
Odpovědět
@dracula Jestli je poškozený nebo ne, je jedno. píší, že pyrolíza nastává již od 200°C. Já bych z toho nedělal vědu, ale je dobré o rizicích vědět. Aby se pak nevytloukal klín klínem. Takže když se bude držet teplota oleje/pánve na 190°C mohlo by to být pro olej i teflon OK. Akrylamid ze škrobů bude vznikat stejně ;-) . Jsou jídla dobrá a jídla zdravá. Průnik těhlech skupin je jen omezený :-N https://cs.wikipedia.org/wiki/Akrylamid : Obsah akrylamidu v potravinách lze během přípravy snížit. Mezi doporučení patří snížení teploty během přípravy. Při pečení v troubě s cirkulací vzduchu by měly dosahovat maxima 180 °C, bez cirkulace 200 °C a ve fritéze by teplota neměla překročit 175 °C. Dále by se při opékání měla sledovat barva na povrchu potravin, aby nebyla příliš tmavá, naopak by měla dosahovat zlatohnědého odstínu
Odpovědět
@kofejn Já všechno peču pomalu, ale jistě. .-) Takže žádné velké teploty se u nás nekonají. .-)
Odpovědět
@kofejn Ještě mi řekněte jak dosáhnout teploty do 200 stupnu na pánvi :-) Možná hloupý dotaz, ale jak to mám ohlídat?
Odpovědět
@jaasminka Většina olejů začíná dýmit kolem 200°C, tak ať nečoudí. Přesná práce s nepřesnými čísly... :-)
Odpovědět
Myslím že je to blbost. Jídlo může být buďto zdravé, nebo smažené, dohromady to nejde.
Odpovědět
@netanel Nesouhlasím a podporuji svůj nesouhlas vědou :) http://www.healthline.com/nutrition/h... Smažení má mnoho podob a je obří rozdíl, jestli něco vymáchám v týden starém vypáleném slunečnicovém oleji ve friťáku nebo krátce osmahnu na pánvi na másle.
Odpovědět
@z_1_z tak ja se bavim o rybe, rizku, hranolkach a jidle, co se dela ve friteze.
Odpovědět
Tak já dostala pomalý hrnec a v něm se dá i smažit a nemusíte nalévat plno oleje. Dělám v něm hranolky, řízky prostě vše smažené. Fritézu jsem nikdy neměla. On pomalý hrnec je právě fajn, že má více funkcí. Naopak ve friťáku můžete jen smažit.
Odpovědět
@deniska999 Jaký přesně typ hrnce máte? Děkuji :-)
Odpovědět
typ mám Concept 7x7 ;-) :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravejsi friteza - to je trochu oxymoron ;) Co takhle delat hranolky a podobne v troube, hm?
Odpovědět
@margot_ka No protimluv to neni. Ona je to totiz vlastne trouba, jen to tam ty hranolky pekne promichava, takze jsou pak stejne zdrave jako z trouby, jen lepe opecene.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?