Vyhazov z obecního bytu. Stalo se vám to?

Stalo se Vám něco podobného???? 15 let bydlím v obecním bytě se svojí téměř 18-ti letou dcerou. Nikdy jsem nedlužila nájemné, nedělala žádné nepřístojnosti a byt jsem samozřejmě nedevastovala - naopak zrekostruovala. Dnes platím v tomto bytě i s poplatky cca 11.000,-- Kč. Byt je v Praze, trvale v Praze bydlím, pracuji tady a dcera studuje. Před 3 lety jsem se vdala a jelikož je manžel z Libereckého kraje, kde podniká, tak se ani jeden z nás nemohl přestěhovat. Oba máme velmi dobrou práci, letité kontakty apod. Pořidili jsme se tedy společně domek (každý vlastní 1/2) a na víkendy jezdím já za ním a v týdnu on za námi (tak 1-2x týdně). Jelikož téméř sto metrový byt je pro nás dvě nadbytečný, rozhodla jsem se byt vyměnit za menší. Na inzerát zaregovali mladí manželé, kteří chtěji miminko a v 1+1 to zkrátka nelze. Jejich byt je shodou okolností také magistrátní a i na stejné Praze. Musela jsem požádat vlastníka - Magistrát Hl. města Prahy o schválení a spolu se žádosti jsem musela dodat čestné prohlášení: 1. že s manželem během týdne nežijeme ve společné domácnosti (potvrdit od obou od notáře) 2. že jezdím do Turnova pouze na víkendy Dále potvrzení, že a jak dlouho pracuji v Praze a dcera, že studuje v Praze ve škole. Celý proces chvalování trval přesně 3 měsíce, po třech měsících přišlo zamítnutí výměny a zároveň výýpověď z bytu (3 měsíce). Mám se pěkně s dcerou nastěhovat do Turnova a jezdit do práce denně 100 km a dcera do školy. Čeká mě teď podání žaloby a podle právníků tak cca roční souzení. Druhá strana výměny dopadla stejně - v bytě totiž bydlí maminka, která se jako vdova provdala a její muž má dům, takže podle úředníků má pěkně vypadnout k němu ač tam nemá žádné nároky a ani trvalý pobyt. Takže i oni se budou soudit. NECHÁPU ????? Znáte nějaký podobný případ???
Odpovědět
Ahoj, tohle přímo se nám nestalo, ale také jsme bydleli v obecním bytě (1+1) a chtěli jsme větší. Koupili jsme si teda na hypotéku byt větší. Lidi z obecního úřadu tehdy ale nelenili a upozornili nás (tehdy prozatím ústně), že v případě, že jsme si pořídili nemovitost k trvalému bydlení (nový byt), tak již nemáme nárok na byt obecní a musíme ho v nejbližší době obci vrátit. Naštěstí jsme s tím počítali, že jakmile bude nový byt dostavěný, odstěhujeme se. Takže pokud tobě sdělili tohle, tak mi to bohužel nepřekvapilo. Údajně na obecní byt má nárok pouze občan bez vlastní nemovitosti určené k trvalému bydlení a vzhledem k tomu, že vlastníš 1/2 domu k trvalému bydlení, tak již obecní byt nepotřebuješ. Bohužel úředníky dojíždění nazajímá ]-( Nechci ti nějak blbě poradit, ale nejsem si úplně jistá, jestli bys případný soud vyhrála =-)
Odpovědět
Případ druhé maminky mi přijde, že je trochu jiný - řekla bych, že má větší naději než ty, že soud vyhraje, protože dům patří pouze jejímu manželovi a nejedná se o společné jmění manželů. Pokud teda druhá maminka nemá taky někde nemovitost k trvalému bydlení =-)
Odpovědět
Je to podle právníků tak 50% na 50%. Záleží to na sociálním cítění soudce, pokud ale prokážu že byt například potřebuji k výkonu práce, tak snad naděje je. Každopádně do toho ale půjdu.
Odpovědět
Paradoxně ona je na tom ještě snad hůř, protože její muž vlastní dům v předměstí Prahy, a podle úředníků jakmile jeden z manželů má možnost jiného druhu bydlení, tak má prostě padáka z obecního bytu......
Odpovědět
Profilova fotka
Souhlasím s Aji. Ten kdo vlastní nemovitost k trvalému bydlení nemá nárok na obecní byt, pokud se s majitelem (obcí) nedohodne. Respektive obec má právo užívání obecního bytu (dekret) zrušit. Je třeba si uvědomit, že obecní byty patří obci a jsou prioritně určeny pro lidi, kteří nemají prostředky na koupi vlastního bytu. Kdyby se přidělovaly bez těchto pravidel, těžko by se dostaly potřebným.
Odpovědět
To je obecné pravidlo, před 15 lety žádné hypotéky nedávali a podle tohoho znění, pokud bych vlastnila část nemovitosti např. v Ostravě (např. dědictví pro prarodičích), tak to snad neznamená, že musím kvůli tomu obrátit svůj a dceřin život naruby.
Odpovědět
Profilova fotka
No a zašla jsi na úřad, když jsi získala tu polovinu domu a objasnila jsi jim svou situaci? Bohužel lidé si obecní byt často spojují se svým vlastnictvím - (žádné povinnosti, nemohu o něj přijít), ale realita je bohužel jiná. Pokud úřad zjistí, že nájemce vlastní nemovitost, těžko vidí do rodinných poměrů dotyčného ;-) , a pokud u sebe nemá žádnou dohodu s dotyčným, ohledně nějakého vlastnictví další nemovitosti, není se čemu divit, že zakročí. Hlavně v Praze je kupa lidí (neber osobně), co systém obecních bytu zneužívají.
Odpovědět
konval: nezlob se, ale souhlasim se zdenkou - z úřadu nevidí do vašich rodinných poměrů, spousta lidí obecních bytů zneužívá a nikde není napsáno, že ty jsi jediná, která ten dotyčný byt bude doživotně užívat. Bohužel je státní nikoliv tvůj vlastní, takže jakkoliv nakládat s tím bytem může město, ale ne ty. Kdyby si možná nerozjela kolotoč s výměnou bytů, tak by úředníci nikdy nepátrali po tom, že už vlastníš nemovitost k trvalému bydlení. Držím palce, abyste se časem dobrali trochu možného konce...
Odpovědět
Profilova fotka
Taky přeji, ať se to zdárně vyřeší.... Nechtěla jsem konval, aby má poznámka vyzněla nějak špatně a vůbec na tebe neměla nějak útočit. Bohužel obecní byt je obecní byt a je k němu potřeba tak i přistupovat. Majitelem je zkrátka obec a s ní je třeba se včas domlouvat (a věř, že dohoda dopředu je vždy snažší, než to hasit dodatečně). Tak přeji, ať to dopadne :-) .
Odpovědět
Jojo, to je v poho. Zaráží mě, že jsem musela donést potvrzení z práce, holka ze školy, pak nasadili dva detektivy, kteřý sledovali jak a kdy se v tom bytě pohybujeme. Napsali na obec, kde máme domek, zda se tam přes týden vyskytuji a pod. Detektivové sepsali skoro knihu mým a dceřiných odchodů a příchodů . K čemu tedy tohle všechno, když pak dostanu "padáka". Sami sobě prokázali, že skutečně byt užívám mimo víkendů. Jinak vím, že spousta tunelů v Praze s byty je, takže v tom souhlas.
Odpovědět
Profilova fotka
hmmm, tak to asi vše záleží na vstřícnosti a svolnosti obecního úřadu. Bohužel vlastnictví nemovitosti je (myslím - kdyžtak mě opravte), jedním ze zákonných důvodů výpovědi z nájmu. Ono je to pro obec taky dost těžká situace, pokud chce v části udržet kvalitní učitele s mizivými platy, policisty, hasiče, či jiné státní odborníky. Byt je vlastně jediným lákadlem, který jim může nabídnout, proto se snaží uvolnit, co může :-( . A spekulantů je stále dost a dost, bohužel na to občas doplatí i ten, kdo na tom nechce prioritně vydělat :-( . Lepší je opravdu s obcí komunikovat a vyjasnit si tyto věci dopředu!
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?