Vyjmutí příjezdové cesty z půdního fondu

Profilova fotka
Dobrý den, prosím o radu. Koupili jsme před 4 lety dům, nyní cca 10 let starý. K domu vede cesta ve společném vlastnictví - tato cesta vede ke 3 domům a 1 prázdnému pozemku. Najednou nám přišla výzva, že není cesta vyjmuta z půdního fondu a je vedena jako orná půda, ať požádáme o vyjmutí a zaplatíme nemalé peníze. Můj dotaz zní, mohou toto z úřadu po tak dlouhé době chtít, když cesta je tu celou dobu? Neměla by být cesta vyřešena jako první a až pak se může stavět dům na základě stavebního povolení? Zároveň jsem slyšela, že bylo nějaké uvolnění z vyjmutí cesty z půdního fondu, že to nebylo třeba, ale nemohu dohledat nic zpětně, kdy to případně bylo, neví mi někdo prosím poradit? Děkuji mnohokrát.
Odpovědět
Profilova fotka
@rennyes obávám se, že to jsou otázky spíš pro právníka. Ano, již před 10 lety (myslím od prosince 2010 nebo ledna 2011 se za to i platí) se vše muselo vyjímat ze zemědělského půdního fondu. Jestli to úředníci dřív nepožadovali a zkolaudovali domy, tak pochybili. Spíš bych se zeptala právníka na vydržení - myslím, že když se ta cesta využívá víc než 10 let a vy máte oprávněný dojem, že je to vše v pořádku (jistě máte v kupní smlouvě, že nemovitosti jsou bez právních vad), tak že jste si tu cestu vydrželi. Argument, že teď se za to platí je podle mě lichý - dřív se za to také neplatilo. Chtělo by to asi právníka. Nebo můžete zčinit dotaz třeba na některou ze stavebních fakult nebo právní oddělení MMR, akorát ti se s vámi možná nebudou bavit.
Odpovědět
@esmeralda2 Jen pro informaci - na základě Vámi uváděných skutečností se v žádném případě nemůže jednat o vydržení. K ostatnímu se lze jen těžko vyjádřit, když neznáme všechny tehdejší okolnosti stavby domů, řešení přístupových komunikací, atd.
Odpovědět
Vyjmutí příjezdové cesty jsme absolvovali i my. A málo to opravdu nebylo. Dělá se to až po stavbě domu, to je naprosto běžný postup. A co se týče toho, zda to úřad může po tak dlouhé době chtít:ano, může. Dokonce je to jeho povinnost. Vy jste si toto bohužel před koupí domu měli ohlídat. Cesta se nemusí platit, pokud po ní jezdí výhradně zemědělské stroje.
Odpovědět
Málo se ví, že veškeré peníze, které zaplatíte, dostane obec do svého rozpočtu. Váš starosta bude mít radost, náš starosta ji rozhodně měl. 😉
Odpovědět
Profilova fotka
Mockrát děkuji za rady, opravdu nás nenapadlo řešit u již staršího domu cestu, navíc nejsme jediní vlastníci a jedni se na platbě nechtějí vůbec podílet, takže to bude nejspíš běh na dlouhou trať. Děkuji mockrát. Pokusím se vyjmout alespoň naši 1/4, pokud to půjde takto z části.
Odpovědět
Profilova fotka
@rennyes Podle mě části nejsou, nám taky po stavbě došla částka na kompletní zaplacení celé cesty. Ale jenom nám, takže jsme pak museli jít na půl s tím, kdo bydlí pod námi a cestu též využívá. Ale přišla kompletní celá částka jenom nám. My tolik neplatili ale to zařizoval projektant. Tam se u těch cest prý hraje na slovíčka. Takže je asi potřeba v tom umět chodit a znát ty pojmenování. Takže svým způsobem nás 120 metrů dlouhá cesta stála méně než dům (115m2 zastavěná).
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?