Anglicky trávník

Dobry den, poradíte, prosim, jak efektivně zničit džungli a udělat z ni anglicky trávník 😅 v půdě je hodne velkých kamenů takze půjčit vertikutator asi nepůjde.
Odpovědět
@ddubova tak asi netuším jakou radu očekáváte 🙂. Měli jsme podobnou půdu, možná ještě horší a plnou kamínků. Protože nikdo nechtěl utrácet za navezeni kvalitní zeminy, tak to chtělo par víkendů s partou přátel. Celé zryt, ručně vybrat kameny (dá se i prosit), odvozit v kolečkách, pokacet staré stromy a keře (a vykopat kořeny), nakonec zarovnání a setí. Taky se natahovala zavlaha, kterou nakonec na cca 600 m2 nepoužíváme, protože jižní Morava (voda jen z řádu), by jsme se nedoplatili. Takze anglicky travnik se nekoná, ale je to užitný kus země se stromy a sem tam tráva (na jaře a na podzim je to ok).
Odpovědět
Profilova fotka
Pokud o tom nic nevíte tak je nesmysl se pokoušet svépomocně o anglický trávník,to je vyšší liga.Běžný pěkný trávník ale taky není žádná legrace a už vůbec ne levná záležitost, bez závlahy, vřetena a křemičitého písku to stejně nepůjde.
Odpovědět
@oskar83 anglicky trávník byl nadsázka, potrebuji hezky trávník, kde si mohou deti hrát a behat bose, ale netušíme, zda postrikat plevel, nebo bagrem, kolik zeminy dovest, zkratka jak se zbavit toho plevele
Odpovědět
@artep1987 očekáváme, ze nekdo bude urcite vedet, jak se efektivně zbavit plevele, kolik zeminy návěst a podobne.
Odpovědět
@ddubova Jestli opravdu netusite, bud projdetenavody na internetu, nebo si objednejte zahradnickou firmu.
Odpovědět
@ddubova No, je to dosti specifické a záleží na financích. Já ty finance neměl, trávník vysetý do ornice, a prostě, není to ono a bude to boj. Nicméně, v naší oblasti ČR je tuna křemičitého písku za 2000 Kč, takže, je to složitější. V jiných částech ČR se dá koupit i za 300-400 Kč/tuna. Obecně, jsou 2 možnosti. 1) Strhnout 15-20 cm stávající zeminy a nahradit jej křemičitým pískem, zeolitem a biovinem, případně ještě rašelinu do finální vrstvy, ale to nevidím osobně jako podmínku. Křemičitého písku cca 80% celkové skladby. + určitě, závlahu. 2) Pokud chcete bojovat se stávajícím terénem, tak určitě vyčistit od šutrů, nechat srovnat nějakým bagrem a poté nechat projekt kultivátorem. Ideálně nějakým, co se dá za traktor a používá se na pole. Zkypří zeminu do cca 20 cm, což stačí. Nejsem si jistý, zdali na takový pozemek s dost kamením bude chtít jet nějaký trávníkář s frézou za stovky tisíc, proto ten traktor. Pokud nepoužijete křemičitý písek, musíte počítat s tím, že se trávník po pár měsících zhutní a profil bude tvrdý, jako beton. Vidím to u sebe. Potom se už to řeší složitěji. Aerifikace a postupné dosypání křemičitého písku + zeolitu, biovinu. Hezkého trávníku ale dosáhnete i na ornici. Ale stojí to čas, úsilí, peníze. Hnojení, sekání, zálivka. Jinak, plevel, zároveň nezmiňuji nějaký totální herbicid, protože jsem proti tomu, ale pokud se toho nebojíte, tak postříkat teď, po těch horkách, pak zkultivovat, nechat vyrůst plevel, znovu postříkat, a sít trávu. Ale i bez totálního herbicidu to jde, protože není samospasný. Jakýmkoliv zásahem, pokud se budeme bavit o kultivování aktuální zeminy, jdou na vzduch nová a nová semínka plevelů a trav a herbicidy fungují přes listy. Takže, je to nekonečný boj. To jen tak ve zkratce, je toho samozřejmě hodně.
Odpovědět
@ddubova Za obdobných podmínek je ideální travní koberec. Je nezbytné pozemek srovnat, vysbírat šutry. Pak bych navezl kvalitní půdu. Mělo by stačit 10 cm. Co nejlépe srovnat. Čím více si s rovinou vyhrajete, tím samozřejmě lepší výsledek. Pak položit travní koberec a pak už jen zavlažovat a sekat, jak se má. Výhoda je ta, že je to rovnou tráva, nic nevzchází, nic se neseje. Odpadá únavná a dlouhá práce se starostí se zasetým osivem a vzešlou trávou. Zároveň to překryje plevel a ten neroste. Není třeba si pozemek zadělávat herbicidy. Je to kvalitní, měkká, pěkná tráva. Když něco zasejete, nemusí to být vždy na 100%, co očekáváte, že vyroste za výsledek. Samozřejmě to není za pakatel, ale to ani když to budete sít. Kdo to umí, a má na to podmínky, tak si to vyseje. Ale za výše napsaným si naprosto nekompromisně stojím. Mám totiž zkušenost z několika pozemky v okolí, s různým přístupem k zadání vytvořit trávník na podobných (špatných) půdních podmínkách a bez zkušeností dotyčných. Nikdo mě proto nemůže přesvědčit o tom, že je to drahé, zbytečné, nebo že je něco jinak. Berte to jen jako pozitivní radu k řešení, které opravdu funguje a ušetří spoustu starostí a práce.
Odpovědět
Profilova fotka
Pokud nechceš používat pravidelnou závlahu, tak v současných sušších letech trávník vždy bude trpět. Závisí na množství a kvalitě půdy pod trávníkem. U mě například je to na první pohled vidět, kde je jaká výška "kvalitní" půdy a kudy jsem kopal kabel.
Odpovědět
@honzik75 Za cenu koberců už máš automatickou závlahu. Ale pokud to neřešíš a rozpočet máš, tak jsou koberce v pohodě, bez starostí.
Odpovědět
Profilova fotka
@ddubova vybrat sutry, tu a tam vytrhnout plevel a posekat, pockat 2-3 roky a ono se to srovna 🙂
Odpovědět
@davex OK. Mám dotaz. Jak mi automatická závlaha vyřeší, zřejmě nevhodnou, zeminu. Jak mi vyřeší šutry a jak mi vyřeší plevel? Opravdu nějak nechápu. "vybrat sutry, tu a tam vytrhnout plevel a posekat, počkat 2-3 roky a ono se to srovná". Přesně takto jsem to udělal a bohužel ten výsledek není dobrý. Nevhodná zemina (málo kvalitní), šutry hlouběji v zemi, to vše teď "nese" ovoce - negativní. Trávník je málo vitální a velmi prosychá. A to nemluvím o tom, že kdybych věděl kolik toho plevelu nakonec bude, tak bych hořce zaplakal.
Odpovědět
@honzik75 Nijak, závlaha není samospasná, pokud je profil na houby. Ale je tam pro, Já nechal celý pozemek zkultivovat frézou, většinou kamenů jsem vybral a teď postupně ten profil vylepšuju aerifikací a křemičitým pískem. Je to běh na delší trať, ale nemám prostě tolik peněz na to, abych to kompletně předělal a ani nechci. Ono moc jiných možností, aerifikace nebo to strhnout, vybagrovat a navézt písek s kompostem a zeolitem, není. Pokud chce člověk anglický trávník, nebo trávník, který se mu bude podobat. Tady je můj trávník z loňska. Letos ho mám poničený prací, tak ho zatím neřeším.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?