Bobkovišně - zachráním je?

Profilova fotka
Zdravím všechny, jdu si k Vám pro radu. Loni někdy začátkem června jsme zasadili bobkovišně, které jsme měli skoro rok jen v kýblích (nebyla možnost je zasadit rovnou do země). Při sázení jsme hlínu promíchali s kompostem, krásně se chytli. Dole u země začaly rašit nové listy, začaly se zahušťovat. Jsou zasazené na místě, kam celý den svítí sluníčko (někde píšou, že je to dobře, někde, že zase ne). V průběhu srpna jsem si všimla, že pár listů začalo na krajích hnědnout, to se začalo stupňovat, až začaly hnědnout celé listy. Teď přes zimu listy začaly i opadávat, ale ve velké míře, že z některých bobkovišní zůstal jen stonek 😞 Zalejvali jsme i přes zimu, pokud to bylo možné. Fotky přikládám a je tam i fotka asi 6 bobkovišní, které jsou stále pěkné, zelené. Fotky, kde jsou čerstvě v zemi bohužel nemám. Nevíte prosím zda je zachráním nebo už je pozdě? Případně nějaké rady co s nimi mám udělat?Určitě je zkusím seříznout a pohnojit.. Moc děkuji, jsem z toho opravdu hodně smutná.
Odpovědět
Nemůžou to být monilialni popáleniny?
Odpovědět
Bohužel to tak u bobkovišně bývá, ze jednou za čas je ji třeba úplně ostříhat kvůli popáleninám od slunce na konci zimy. Je hezká třeba i pár let, a pak tohle. Ale co jsem tak četla na jiných fórech, hodně lidí ji kvůli tomu v živých plotech nahrazuje.
Odpovědět
Profilova fotka
@veronikaka To jsem vůbec neslyšela. Zkusím si něco přečíst.. Vůbec právě netuším co se s nimi stalo.
Odpovědět
Profilova fotka
@madejuli To mi ani neříkejte 😞 Určitě nějaký radikálnější řez udělám, ale pokud bych to měla dělat třeba po 5 letech znovu, tak to se mi teda taky nechce. Všude jsem se dočetla, jak jsou na živý plot nejlepší a pak tohle. Je mi z toho do pláče.
Odpovědět
Já z toho byla taky překvapena 🤷🏽‍♀️, všude byly jen chvalozpěvy…. Měla jsem jednu Novitu obří, x let no problem, a po jedné zimě jsem ji musela vzít až u země. Obrazí a rostou pak díky velkému kořenovému systému rychleji než zamlada, ale je to naprd, no. Na chatě mám asi 6 let Genolie, cele roky až doteď vzorne. Ale letos jim zhnědly celé špice - poprvé.
Odpovědět
Profilova fotka
@lucyje89 Vůbec bych se toho nebál. Bobkovišeň si potřebuje udělat pořádný kořenový systém. Tipnul bych, že letos to budou ještě takovéto mrchy, ale příští rok vám porostou před očima. Měl jsem úplně to stejné.
Odpovědět
Profilova fotka
@kossakowski1980 Takže myslíte, že radikální řez přežijou? Mám v plánu je seříznout někde nad zemí, nechala bych těch cca 50cm? Trochu jste mně uklidnil, děkuju 🙂
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?