Permakulturní zahrada

Zobraz úvodní příspěvek
Právě jsme ve fázi plánování naší permakulturní zahrady. Je tu někdo, kdo už se pustil do realizace nebo mu už perma zahrada nějaký čas funguje? Posdílíte zkušnosti? Teoreticky máme načteno mnoho, dává to smysl, leč nás zajímá jakým začátečnickým chybám se vyvarovat třeba 🙂
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
@esmeralda2 Mě na tý mišpuli přijde zajímavá sklizeň plodů. Doporučují nechat přejít mrazem a pak jsou krásně sladké. Je to jeden z mála ovocných stromků (keřů)který se sklízí takhle pozdě.... @madejuli můžu se zeptat,kde jsi kupovala?já na ní koukám na www.puvodnikere.cz tam prodávají pravokořennou sazenici...
Odpovědět
@petra_d dělala jsem na podzim větší objednávku stromů u Starkla. Mám s nimi bezvadnou zkušenost, co se týče reklamace, u těch stromů jsem nechtěla riskovat neověřený e-shop. Mišpuli Szentesi Rózsa jsem přihodila jen tak ze srandy, líbila se mi spíš jako okrasný keř. Moc si nefandím, že se mi bude chtít podstupovat ta trošku náročnější sklizeň... Starkl obvykle dodává spíš menší keře a trvalky (za větší cenu), ale některé věci má nadprůměrně dobré a vypadá to, že i ta mišpule byla dobrá volba. Dorazila mi, tuším, prostokořenná, ale výška min. metr a hodně hrubý kmen. Špičkově zabaleno... Pokud přežila moji sadbu a zimu, myslím, že poroste rychle. Dobrou zkušenost, ale jen jednu, mám taky s e-shopem netradicni-ovoce
Odpovědět
Profilova fotka
@madejuli já si před lety brala od Starkla okrasné keře. Neposlali mi tamaryšek,ale 2 vajgélie, jeden keř z pěti nepřežil. Tak jsem řekla,že od Starkla už nikdy... nicméně ty ostatní keře jsou krásné a já to po letech přehodnotila. U mojí ségry budu zakládat živý plot z okrasných keřů (15 ks),a zase jsem je vzala u Starkla.... 😉 Tu mišpuli beru taky spíš jako raritu,je to trochu zapomenutý druh. Bude součástí řady jedlých keřů - z důvodu odclonění zeleninových záhonů od parkovacího stání...
Odpovědět
Profilova fotka
@madejuli ještě dotaz k tý mišpuli máš strom nebo keř? Mě by se líbil strom,ale potřebuju keř 😁
Odpovědět
@petra_d zrovna tamaryšek mi loni poslali taky velice nadstandardní - široký kmen 🙂. Já u Starkla beru s přestávkami už deset let, co mám zahradu, s pauzami rok až dva, ale to je pak pořádná darda za pár tisíc. I tak z toho kvanta rostlin byly jen dvě reklamace, které mi okamžitě nahradili nadhodnocenou poukázkou aniž by vůbec chtěli vidět alespoň fotky, žádné dokazování - vážím si téhle absolutní důvěry, a tak nakupuju dál. Co se týče okrasného živého plotu, tak přesně ten jsem zakládala loni na chatě. 17 + 2 metrů. Ale tady jsem poměrně litovala, že jsem brala keře od Starkla, protože přišly opravdu malé rostliny a o pár týdnů později jsem v zahradnictvích viděla za ty ceny několikanásobné křaky. Třeba dřišťálky, ty byly sotva vidět... Na druhou stranu se mi všechny kusy ujaly přes katastrofální start (uchovávání v provizorních podmínkách několik týdnů, než jsme odjeli na chatu. Pak jsme na chatě místo sadby skončili se sousedy v totálním lihu a další tři dny ležely ve vodě v kýblu, než jsem se z té otravy sebrala a zasadila je. K tomu to suché jaro... a přesto všechny keře prosperují). Celou lajnu těch keřů v horských podmínkách jsem zamulčovala kartonem a jutou, na to ostříhané smrky a vůbec je nezalívala z důvodu nedostatečné prezence. Starkl neposílá žádné zdechliny, když zvládly i moje excesy 🙂. Ať se u ségry daří, těším se na fotky. A moje mišpule by měla být keř, myslím, že tam tehdá nebylo na výběr
Odpovědět
Profilova fotka
@madejuli toho tamaryšku mi bylo líto,že ho nemám. Vždycky ho obdivuju v jiných zahradách,kdy růžově bohatě kvete... abych byla vůči Starklu spravedlivá - já to tenkrát nereklamovala a koupila jsem místo toho další keř v našem zahradnictví (ibišek)... Z toho sázení mám celkem vítr,ale uklidňuje mě,že s tím nemusíme tak spěchat. Jen si dát pozor na sousedy 😁 o těch kartonech jsem taky přemýšlela a tu jutu prodávají v našem zahradnictví,ale je drahá... 🤔 bráním se černé plachty,ale něco kolem těch keřů musíme dát,aby nezarostly trávou .... 🙄
Odpovědět
@petra_d Tamaryšek si zakořeníte z větvičky sama, chytá se velice dobře a rychle roste, dělá skutečně obří keř.
Odpovědět
@petra_d určitě si dejte rezervu u sousedů... doma jsem to neřešila, a sobecky si nasadila keře jako zlatice, šeřík, tavoly... jenom metr od plotu. Naštěstí mám bohovské sousedy, kterým navíc nestíním. Moje větve si odstraňují na svojí straně sami, když jim začnou překážet. Jsou rádi, že mají taky soukromí, ale když tady čtu ty diskuze o mezlidských vztazích, s každým druhým jiným sousedem bych musela tak 40 metrů živého volně rostlého plotu zlikvidovat. Nepoužívám žádné textilie. Rovinaté plochy mulčuju sekanou trávou na karton dokud se sadba nezapojí, ve svazích jsem ručně strhla drn, zasadila a dosypala silnou vrstvou štěpky z listnatých stromů. Keřům sem tam plevel nevadí a pokud je to doma, dá se to docela jednoduše z té štěpky vytrhat. Zvlášť, když zasadíte už trošku vyšší keříky (alespoň dvouleté). Na chatě to nemám možnost udržovat a ještě jsem si blbec koupila ty keříky moc malé. Než bych dojela příště, plevel by mi je zahlušil. Tak jsem prubla tu jutu na karton - nevím, jestli to bude fungovat, vymyslela jsem si to sama. Na netu jsem si našla jutu vyšší hustoty a doufám, že než shnije, keře budou konkurenceschopné plevelu. Cena juty je vyšší, ale plastové produkty do hlíny dávat nechci. Tu kravinu jsem udělala kdysi dávno právě na skalce na chatě (tak dvacet let nazpět) a dodnes, když se tam hrabu, vytahuju černé cucky...
Odpovědět
Profilova fotka
@daruna no já už ho právě nemám kam dát,protože okrasnou část zahrady s keři už mám osázenou.... 😣
Odpovědět
Profilova fotka
@madejuli já bych je chtěla sázet 1,5m od plotu (jako to máme my na zahradě),to by mělo být v cajku? Určitě nechci,aby měla se sousedkou nějaký problémy.... 🙄 Chtěla jsem se zeptat na tu štěpku,ty máš štěpkovačku? Já chci totiž zakládat bezorebné zeleninové záhony a tam je vhodná štěpka z listnáčů jako mulč proti zaplevelení. Přemýšlím,že si štěpkovačku koupím a budu si štěpkovat sama....
Odpovědět
@petra_d u keřů do průměru 3 metrů určitě 🙂. Já tam mám i hodně odnožujících a jsem hodně ráda, že to je několikagenerační barák s malou šancí výměny sousedů 😄. Štěpkovačku jsem kdysi koupila, zakládám taky bezorebně. Menší, průměrná třída a je na dvě věci. Značku Ti nepovím, protože už je to dávno a půjčili jsme ji tchánovi (který s ní po pár pokusech taky seknul). Extrémně hlučná záležitost, náročná na čas a s malým efektem. Kdybych chtěla všechny záhony mulčovat z vlastních zdrojů, buď bych musela štěpkovat celé víkendy (a to už by mě sousedi skrz ten kravál zabili) nebo bych si musela koupit profi stroj. Větví mám hodně, ale ty zahrádkářské mašinky nekamarádí s listy ani s jehličím, ucpává se to, takže jsme pořád vypínali a prošťouchávali. Kdybych dělala hromady větví a čekala, až opadá listí, možná by to pak šlo rychleji, ale když už tu hromadu udělám, spálíme ji před táborákem... Mmch, jednou jsme štěpkovali lípu, to byl super smrad 🙂. Seděli jsme pak na houpačce a čuchali, co to tak divně smrdí - to mě dost překvapilo. Trvalo dlouho, než to přestalo být cítit... Takže štěpku jednou za čas koupím (první dávku mi přivezl náklaďák) a dosypu na místa, kde je to ještě vidět. Pod keře ale dávám jenom trávu ze sekačky.
Odpovědět
Profilova fotka
@madejuli moc děkuji za cenné informace. Já chtěla koupit levnou štěpkovačku z Lidlu,ale pokud je s tím opruz,radši pro začátek koupím štěpku hotovou. U nás v práci občas chlapi štěpkují (mají profi štěpkovačku),tak bych mohla využít i tento zdroj 😉 Pod ty keře u ségry (na karton) dám taky trávu... Ještě bych prosila o názor (nevadí,že jsem jak zvídavé děcko?) 😆 chci kompostér,abych začala vyrábět vlastní kvalitní kompost. Chtěla jsem koupit takový ten uzavřený plastový papundekl,ale poslední dobou se přikláním ke kompostovacímu silu (můj chlap by mi ho vyrobil z latí).. jaké máš se založením kompostu zkušenosti ? Dekuji
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Neco takového bych chtela....
Odpovědět
@petra_d Peťo, já vůbec nevím, jestli jsou moje odpovědi správné, ale ráda pomůžu 🙂 . Jestli máš možnost půjčit si profi štěpkovačku, tak neváhej a vykašli se na ty malé. Ušetříš čas, přírodu i peníze. A totéž i s kompostérem. Měla jsem plastový, dvoukomorový. Takovou tu krávu s dvířkami dole. Dvojitou. Opět drahá blbost. Už je dávno na kousky a v tříděném plastu... Homemade z latí bude top! Teď to místo, kde byl můj plasťák, sanujeme. Rušíme ploty, nálety, a pak si buď něco sama ohradím z palet nebo poprosím taky chlapa, ať sbije ohrádku 🙂
Odpovědět
myslím, že podle té fotky super, ale nechala bych si jednu stěnu volnou, aby bylo kudy nakládat na vidle/lopatu a na kolečko. Buď "odnímací" stěnu nebo dvířka
Odpovědět
@petra_d Kompost je potřeba přehazovat, takže volnou předni stranu, nebo aspoň sníženou, či odnímatelnou, Štěpkovač a štěpka z vlastní zahrady dává smysl a podporuje smysl permakulturní zahrady, že se spotřebovává a využívá to, co se na ní vypěstuje. I když je to "odpad".
Odpovědět
Profilova fotka
@madejuli myslím,že máš skvělý přehled a tvoje rady mi dávají smysl 😉 s těmi dvířky je to skvělý nápad 👍 mě se právě to otevřené silo líbí z toho důvodu,abych ho mohla přehazovat.... nějak jsem si neuměla představit,jak budu zakládat kompost v tom plastovém kompostéru..... 😝 @atilius ano,proto jsem chtěla vlastní štěpkovačku,abych zapracovala do záhonů štěpku z vlastní zahrady. Problém je v tom,že zase tolik odpadu na zahradě nemám. Např keře nekrátím každý rok. Spíš je nechávám,aby si rostly... takže bych musela větve tahat odjinud a to už mi moc smysl nedává.... každý rok mám ale hromadu břečťanu,ale ten je určitě na štěpku nevhodný že?
Odpovědět
@petra_d Ten plastový komposter se dá taky rozebírat. Jeden máme od obce a jde to s tím. Měl by taky být umístěný spíš na stinném místě, aby moc nevysychal. Břečťan není na štěpku vhodný. 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius ten břečťan je nezmar a nedivila bych se,kdyby dokázal zakořenit i jako štěpka 😄 Ten kompost bude ve stínu,už mám pro něj vytipované místo 😉
Odpovědět
@petra_d On je břečťan podle mě jedovatý a ono i tam kde roste, všechno potlačí....ale jestli kvůli té jedovatosti, to nevím. Nicméně bych ho jako mulč nepoužíval....
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius to máš asi pravdu ....mrkla jsem do tvého alba a ty máš založené krásné zel. záhony. Až budu mít víc času,musím je důkladně prozkoumat 👍
Odpovědět
@petra_d Modřínové fošny. Měli jsme dřív z lískových prutů, moc hezké, ale nevydrželo to, co mělo a taky to bokem furt prorustalo plevelem.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?