Srovnaní zahrady - svah a nebo terasa? (obrázky uvnitř)

Řeším, jak srovnat pozemek, na kterém už jsme začali stavět. Na prvním obrázku je, jak pozemek vypadá dnes. Na druhém je varianta se svahem. Na třetím obrázku je varianta s terasou. Sám jsem nezažil ani jedno, takže nevím, co se mi bude líbit víc. Nyní řeším hlavně praktickou stránku. Co a proč byste doporučili vy? Doplnění: - To co je vpravo na konci pozemku (do výšky 2,5m) je zeď ze ztraceného bednění. Většinu času nestíní, moc mi to nevadí, ale když to nějak schováme, tak to bude fajn :o). - Navržené varianty nejsou dogma, klidně svah/terasa může začínat později/dříve - řekněte sami. - Sousední pozemek vlevo vedle mě je jen pro ilustraci a ani nyní nemusíme řešit - ještě tam nic nestojí. - Sám ani netuším, kolik odklizení tolika půdy může stát...
Odpovědět
@robertpok Já osobně si myslím, že se nabízí tato varianta 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=iGmW-...
Odpovědět
Díky za tip, pěkné, ale my fakt nejsme velcí zahradníci. Máme děti a tak potřebujeme rovinu pro trampolínu, bazén, hraní fotbalu apod. Tzn. stále jsme u našich variant - jen nevíme, co a proč bude lepší.
Odpovědět
@robertpok Tak udelejte tu nejvic rovnou plochu, at se vam tam vse vejde.
Odpovědět
@puhelin obě dvě jsou víceméně stejně rovné, jen jedna má na konci terasu (tzn. další úplnou rovinu) a druhá je do svahu.
Odpovědět
@robertpok Osobně mám rád terasy a různé členitosti na zahradě. Dává to zahradě určitý osobitý ráz. U svahu mě napadá, že když bude hodně pršet, tak ze svaku půjde voda na dům. Aspoň podle obrázku mi to tak příjde.
Odpovědět
@robertpok Mne se libi svah na konci zahrady, kdyz date site a geotextilii a zapojite vhodne rostliny, kere a treba i nejaky strom, svah podrzi. V pate svahu drenaz, pokud by melo hody stekat hodne. Rostlin se nebojte, kdyz porostou nahusto, nemusi se o ne temer starat. Ta horni uzka terasa by mela smysl, pokud by byla dost siroka na nejake posezeni, nebo jine vyuziti. Nebo bazen?
Odpovědět
@robertpok Kolik má prosim převýšení u té 1. Varianty? Pokud by bylo větší převýšení, tak se mi líbí ta prostřední varianta - můžete tam udělat třeba skalku nebo nějaké keře.
Odpovědět
@puhelin ad horní terasa: No vlastně ani nevím, co by zde bylo. Viděl bych to beztak jen na nějaké stromky/tůje, abych se o to nemusel moc starat a aby to zakrylo jak tu zeď, tak i trošku skrylo výhled sousedům. A nevím, jesti za tímhle účelem vůbec má smysl nějakou tu terásku dělat... @veronikaka. První obrázek je stávající stav, tak snad nekoukáš špatně :o) U obou variant (obrázek 2 a 3) je vidět stejné převýšení, jen jeho způsob řešení je jinak.
Odpovědět
Profilova fotka
@robertpok my též nejsme kdo ví jaký zahradníci. Máme to jako ve videu, trampolínu jsme dali do druhé úrovně a dali do země, aby netrcela vysoko. Máme hodně keriku a není třeba se o to extra starat. Jen na jaře ostříhat. Prostoru na hraní mají děti dost i s tím svahem. Přesně mame taky ten nájezd pro sekačku bez schodů. Můžeš mrknout do alba v mém blogu.
Odpovědět
Profilova fotka
@robertpok tím jsem chtěla říct, že mi asi lepší přijde ten svůj, než ještě dělat terasu. Ten svah můžete osazet tak, aby rozbil zeď k sousedovi.
Odpovědět
Nahoře u souseda máte opěrnou zeď ze ztraceného bednění a ta boční strana k druhému sousedovi - tam máte také šikmou opěrnou zeď? Mně osobně se asi nejvíce zamlouvá ten třetí obrázek s tou rovnou terasou - pokud by jste ji vhodně osázeli a upravili, měli by jste ošetřený i výhled od sousedů a situoval bych tam blízko k té terase nějaké posezení - pergolu, nebo třeba bazén. Ale zas je tam ta terasa - rovina a pokud tam budete potřebovat sekat - budete muset sekačku vždycky posazovat nahoru na tu terásku. Kdyby jste udělal tu šikminu - viz druhý obrázek v nějakém rozumném úhlu, tak by jste mohl také osázet a při vhodném úhlu by to šlo i rozumně sekat bez nutnosti tam popondavat sekačku... Asi bych si tam dovezl nějakou zeminu a zkusil si tam třeba na dvou metrech šířky udělat ty dvě varianty, nebo klidně všechny tři a viděl by jste to fyzicky. To je vždycky mnohem lepší než teorie.
Odpovědět
@robertpok No, nemám to sice takové, ale taky mám 3 úrovně a popravdě, zatím tedy jedno chodící a běhací dítě se na tom vyřádí perfektně a taky si i zakopeme, bazén máme na úplně horní terásce. Pokud se to udělá tak, jako na videu, dá se z toho vykouzlit opravdu pěkná a kouzelná zahrada. To umělé narovnání mi není při chuti a rozhodně ne i řadě slušným zahradním architektům. Ale tak, hodně štěstí. Takový je trend.
Odpovědět
Článek se načítá
Volila bych var. 2(svah), protože: 1) terasa by pohledově zmenšila pozemek 2)terasa by ubrala více místa z rovného pozemku 3) terasa je technicky náročnější a mnohem, mnohem dražší (podpěrná zídka:materiál šel neskutečně nahoru, dlažba také) 4)na té vyvýšené terase by v životě nikdo neseděl. Vždycky budete využívat tu u domu. 5)svah plný jehličnanů nebo třeba nenáročných bobkovišní bude vypadat skvěle z oken a terasy u domu, lépe než zpevněná terasa.
Odpovědět
@andik.cz Ano ano, svah se mi také líbí víc. Vy to máte hezky vyřešeno - svah - rovinka - svah. Hezké! @franti_p Ad vyzkoušet: To jsou desítky tun materiálu, teď navíc ještě s hromadami ornice, kterou si musíme schovat. Na zkoušení to nebude, ledaže bych si koupil bagr. @davex chápu chápu, že je to může být hezké. Když já mám ale rád tu rovinku 🙂 @norikakaa Wow, to je odpověď! Díky. Přesně něco takového jsem potřeboval. Já to vidím dost podobně. Prostě tam dozadu nepolezeme. Jediné, proč bychom tam mohli chodit je ten bazén, který by se u té zdi krásně schoval a sousedi by na nás nečučeli. Jinak v tom ale nevidím žádný přínos. Jen náklady a starosti navíc.
Odpovědět
@robertpok No však o rovinky nepřijdeš 🙂
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?