Hrubá stavba bez zateplení soklu přes zimu,zajištění proti mrazu

Dobrý den, máme hrubou stavbu se střechou s odhaleným ztraceným bedněním a horní částí základového pásu v šířce asi 25cm po obvodu celého domu.Zateplení soklu jsme již nestihli. Je nutno nějak zajistit vrchní č.pasu či bednění proti promrznutí? Když prší, stéká a pas voda. Jak jste zajišťovali na zimu? Zaházet hlínou?Jiné řešení? Moc děkuji za všechny rady a tipy.
Odpovědět
Nikdo nic? Všude se píše,jak nechat hrubou stavbu vymrznout,ale co se základy jsem nenašla. Opravdu mi nikdo neporadí?
Odpovědět
@zinzin měli jsme to samé před rokem a nijak jsme to neřešili... Sokl jsme zateplovali až někdy v červenci. Žádný problém s tím nebyl.
Odpovědět
@karel15 Moc děkuji za odpověď, a byly minulou zimu nějaké větší mrazy? Už si to moc nepamatuju.
Odpovědět
My nemáme základy zateplené vůbec, zateplení začíná 5cm nad terénem, kolem základu je akorát nopovka a mezi základy a zdivem vražená ipa. A problémy to netvoří
Odpovědět
@vladimir_sacha Díky za odpověď, a pri stavbě jste na zimu základ hned zahrnuli? Máme horní hranu základového pasu odkrytou (je širší než ztracené bednění a pri dešti na ní stojí někdy voda,tak se bojíme,jestli to kdyby více mrzlo může s tím betonem něco udělat, příp.jestli se můžou vlivem mrazu ty základy nějak pohnout.
Odpovědět
@zinzin já jsem při stavbě určitě základ nezahrnoval, abych mohl potom dodatečně dodělat zateplení základu. Měl jsem to odkryté dva roky. Základy pohnout nemůžou a myslím, že základovým pasem to nic neudělá.
Odpovědět
@zinzin Mrazy celkem moc nebyly, zima byla dost podobná té letošní, žádné velké mrazy. To budte v klidu 🙂
Odpovědět
Základům to nic neudělá, kdyby měl mráz něco s betonem udělat, nestály by ani ty bunkry v pohraničí. Udělaly se základy, deska a hned kolem nopovka, přímo na betonový základ, zaházelo se to kolem dokola a do půl metru ode zdi bordelem ze stavby a pak se dala druhá nopovka, hned za ten bordel a zasypalo hlínou, aby ta hlína nešla do toho bordelu, ta druhá ohraničuje vrstvu bordelu a hlíny. Ale my základy nezateplovali, každopádně jesli to zmrzne nebo ne je jedno
Odpovědět
@vladimir_sacha Mráz je pro samotný vyzrálý beton neškodný, ale mráz se nesmí dostat pod základy, proto se základy zakládají v nezámrzné hloubce. Mokrá zemina která by pod základy zmrzla částečně nabude dokáže základ zvednout. Důležité je až bude přivedená do domu voda, aby tato přípojka byla dostatečně zasypána.
Odpovědět
Klasicky se základy dělají se zateplením, kde se perimetr zároveň používá jako ztracené bednění pro lití základové desky. Nechápu, proč děláte zateplení dodatečně a tím spíš nechápu, proč jste se úplně vykašlali na zateplení základů. Víte vůbec jaký je důvot toho zateplení ?
Odpovědět
@zubr487 A potom se tu objevují dotazy jak vyřešit zpětný spoj, když už je pás vytažený přes XPS.....
Odpovědět
@zubr487 Na zateplení jsme se nevykašlali,jen jsme ho nestihli.Hrubou stavbu nám stavěla firma a předávalo se teď v prosinci. Zateplení soklu bude,jen teď řešíme, co s tím,kdyby víc mrzlo, protože momentálně spodní č. zákl.pasu v bezmezné hloubce nemáme😞
Odpovědět
Článek se načítá
@zubr487 pardon,chyba,samozřejmě jsem myslela nezámrznou hloubku
Odpovědět
Profilova fotka
@zinzin máme to také odkryté akorát jsme dnes dobetonovaly desku, na to odkrytí jsem se ptal dozoru říká že to nevadí nejsou velké mrazy kdyby mělo být -20 tak by to asi vadilo ale tohle nevadí my to máme tak že pasy o výšce 40 Cm jsou schované v terénu a zbyla výška ztraceného 75 Cm je odkryta ale je mezi nim a zeminou šířka cca 10 Cm pak už je zase terén asfalt. Takže prakticky máme jen odkryté bednění, zateplovat budeme každopádně 10 Cm xps od horní hrany pasu po první radu zdiva takže celková výška zateplení od pasu bude 1.15 Cm. Ale to až bude hydroizolace a zdivo.
Odpovědět
@wpavel Díky za reakci, se právě bojíme toho případného promrznutí pod základy a změny obj.zeminy a tím toho příp.nadzvednutí.Zatím máme ten pas asi 30cm pod úrovní okolního.skryteho terénu horní hrana je odhalená a je 40cm hluboký,takže voda se pod něj dostane. A bojim se ,ze kdyby vic mrzlo,tak i zmrzne,nezamrzna hloubka to neni. Tak uvažujeme,jestli dosypat aspoň těch 30cm do úrovně okol.terenu. Nevíte někdo, jestli se dá někde najít nějaká tabulka,do jaké hloubky při jaké teplotě promrzá zemina?Jak hluboko to třeba promrzne při-10? Teď to pracně zasypat a pak to zase vyhrabavat🙄......Nebo nějaký jiný osvědčený způsob ochrany? V budoucnu je plán. teren výš, takže bude základ 120cm hluboko.Zrovna tam kde je domek máme na pozemku dolik, tak budeme nakonec dosypavat hlínu.
Odpovědět
@jarin1 Díky za reakci,my právě máme pas horní plochou holý,tak jak ho vylili a bednění na něm máme taky odkryté,tomu to asi nevadí, toho se nebojím, jen toho pasu který je vo vodě když prší.
Odpovědět
Profilova fotka
Tabulka neexistuje, protože pro různé zeminy je to je různě. Ale hlavně záleží na tom, jak dlouho ten mráz trvá. Když bude mrznout jednu noc, nic se nestane. Když bude mrznout týden v kuse, už to může promrznout.
Odpovědět
@lukasberan Díky za info zatím je pořád kolem 0 C,tak uvidime. Zahrnuli jsme aspoň +- do výšky skrytého okolí.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?