Jílovité podloží, na co si dát pozor?

Profilova fotka
Zdravím, budeme stavět dům na absolutně nevsákavém jílovitém podloží. I ornice je taková dost jílovitá. Projektant sice projekt udělal se vším všudy, ale jelikož chceme stavět svépomocí hodily by se osobní zkušenosti se stavbou v takovém prostředí. Na co si dát už dopředu pozor (čerpat v případě deště z každé díry je jasné :) ), má smysl dělat kolem domu drenáž, když ta půda stejně do sebe vodu hned tak nevsaje? A další otázka - je to v mírném svahu (cca 4%) a dům bude na pozemku skoro nejníže. Chci tedy svah před domem srovnat , udělat terasu a za ní zídku s drenáží proti přívalům vody (jedná se o cca 0,5 m rozdíl) - co myslíte bude to stačit? Nebo mám počítat ještě s nějakým dalším opatřením? 20 m od terasy bude ještě ve "svahu" jako další bariéra zelený plot s mírným zahloubením vůči terénu. Předem díky za názory :).
Odpovědět
Máme to podobné. Drenáže mají kolem domu určitě smysl, aby právě u domu ta voda nestála a odvedla se pryč. Zvažte, jestli rovnou neudělat i drenáž na zahradě.... Jinak je to v tom jílu prostě prasárna. Jak je to mokré, tak se to všude a na vše lepí, bagrista polovinu času čistí lžíci. Když je to suché, tak to je na sbíječku. Mezistav, kdy to jde rozumně kopat, tj je to lehce vlhké a moc to nelepí trvá většinou tak dva dny :)
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius Díky, já to tak mám právě vymyšlené, drenáž kolem domu a pak ještě cca 5-10 m v zahradě ve směru spádu. Jen jsem si říkala, jeslti to není blbost když s ta voda do té drenáže možná vůbec nedostane protože mi vletí rovnou do baráku :). Celé září čekám až bude pršet že tam zajedu jak to tam tedy teče a furt je sucho. A na stavbu se teda těším ;) konečně užiju holiny :).
Odpovědět
@tulda27 Fakt není o co stát :) Ta drenáž to vezme, protože nahoru nedáš jíl, ale normální hlínu a tou se ta přebytečná voda vsákne do drenáže. Taky se na zahradě podívej, jestli nemáte nějaké "mísy", kde by se mohla dělat jezírka, tam pak stojí za to udělat taky drenáž. Já ji takhle kopal růčo v březnu 40 m přes zahradu, na techniku bylo pozdě. Od té doby u nás pořádně nepršelo ]-( .
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius Díky :). Jsem ráda, že základní úvaha je správná a teď to jen promyslet a udělat. soused přemýšlel, že si kolem domu nechá navozit a zejezdit štěrk, aby se totolik nelepilo, ale já myslím, že to není také ideální řešení. Spíš se pak zainvestuje to pořádné zeminy....
Odpovědět
@tulda27 Štěrk si tam pokud možno netahejte. Už ho z té hlíny nedostanete. My jsme museli zpevňovat stanoviště kvůli jeřábu (máme montovanou stavbu), navezli jsme recyklát a nic moc. Něco se dalo podél domu a na nějaké zasypání, něco se zase odvezlo, ale stejně je to teď roztahané po zahradě, kdekoli kopnu, tak na to narážím a postupně se toho zbavuju. U nás si pak většina lidí nechala dovézt lepší hlínu, ale pokud nemáš známého nebo nějakou super příležitost, tak to taky dost leze do peněz....A ve finále stejně pak zahradu musíš přizpůsobit tomu jílu...
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius No právě, já jsem proti kamení, a na hlínu mám políčeno, ale samosebou kdyby měl člověk alespon dopravu za rozumnou cenu, z deponií velkých staveb se toho zbavují rádi, ale za dopravu dá člověk víc než za tu hlínu. Tak mi to zatím manžel zatrhnul a musím našetřit. Ale nám na paozemku stavěli silnici - měli tam zázemí stavby, je to uježděné až hrůza, tak teď to nemá smysl řešit a po hrubé stavbě to téma znovu otevřu :). Tam kde nebyla stavba je docela dost ornice, na začátek dobrý, ale pod tím je oranžovo až očí přechází :).
Odpovědět
@tulda27 Určitě nemá cenu to řešit, dokud budete potřebovat těžkou techniku. Ona se ta hlína teda rozjezdí i kolečkem.... Až se v tom párkrát za deště manžel projde, ještě rád bude tu hlínu shánět sám ;)
Odpovědět
k tématu jílovité podloží a drenáže...jelikož je jílovité podloží nepropustné tak si hlavně dobře rozmyslete kam drenáže zaústíte. Je nutné si uvědomit že veškerá voda se bude stahovat do propustnější zeminy (zasypy, drenáže) a pokud toto důsledně neodvedete pryč, tak si do drenáží akorát budete stahovat vodu, která nikam neodteče.
Odpovědět
Profilova fotka
@pxtulka Díky, my budeme mít drenáže napojené na odtok ze střechy a to dál do akumulační nádrže na dešťovku, s tím se počítá. Ještě je v řešení, že by se to napojilo na dešťovou kanalizaci, to si řeší manžel, zda tu vodu chce mít v nádrži či nechce, jen tak jí tam plavat nenecháme. Jen když jsem včera viděla jak se půl hodiny vsakoval do jámy jeden litr vody znejistěla jsem nad svými úvahami :).
Odpovědět
Profilova fotka
@tulda27 no zrovna do jimky na destovku bych drenaze nesvadel. Natahate si tam pekny bordel a za par let budete mit jimku plnou jilu.
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans mám pocit, že to manžel už jednou také zmiňoval, napojíme je tedy do té dešťové kanalizace - díky! Nepomohla by geotextilie?
Odpovědět
Profilova fotka
@tulda27 hlavně, ať tam máte dostatečnou retenční nádrž, protože ten jíl dokáže pěkně zavařit...
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@catt82 My máme na pozemku dešťovou kanalizační přípojku, chtěla jsem jímat co nejvíce vody pro zahradu, ale pokud to nepůjde vyřešit "čistě" pošlu jí pryč :).
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius děláme plot a máme jíl už všude ;)
Odpovědět
Profilova fotka
Ještě jeden konkrétní dotaz k tomuto tématu - je tu někdo, kdo má založené základové pasy v jílu více než 80 cm pod terénem? Našla jsem dle ČSN doporučení na 150 cm, kvůli sesedání při vysychání půdy a následné praskliny v konstrukcích.... Máte někdo zkušenost? Pozitivní či negativní :). Nám to projektant udělal standartně 80 cm, ještě to s ním budu řešit, ale zkušenosti se pro diskusi hodí. Díky :).
Odpovědět
@tulda27 Preco nezakladate ZB dosku na XPS alebo penoskle? Toto je vhodnejsi typ zakladania dosky nez pasy v ilovitom podlozi.
Odpovědět
Profilova fotka
@deto_oesya zdravím, já právě nevím :), hledám jak na to. Lidé u nás se tváří, že pohoda, ale já si to tak úplně nemyslím a pátrám. Díky za informaci, prozkoumáme to.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
@tulda27 mohu se zeptat zda už jste nějak vyřešili to zakládání na jílu? čeká nás totéž, projektant navrhuje buď oněch 150 cm nebo piloty.
Odpovědět
Profilova fotka
@erian Zdravím, my to teprve budeme řešit, náš projektant si stojí za svým, takže hledám někoho, kdo mi udělá protinávrh. My budeme dělat základy nejdřív na podzim, tak jsem to ještě úplně nerozjela. Zkusím to urychlit.
Odpovědět
Profilova fotka
@erian zdravím, je to složitější, pro konktrétní návrh řešení si druhý projektant vyžádal geologii, tu scháním nebude to asi hnet, tak stále nic nemám. Nicméně původní projektant si trvá na svém řešení, z důvodu, že v dnešních zimám promrzají půdy max. 50 cm. My nemáme spodní vodu (tedy máme ale skutečně hluboko, 3 m min.) a jíly jsou už pod ornicí v 0,5 m. Voda by se tam tedy v zásadě neměla dostat vůbec a i při promrzání by spodní vrstvy neměly tedy proč pracovat. Nicméně to je ideální stav, pokud tam bude lokalní puklina je to jinak - ale to uvidíme až se budou hloubit pasy. Druhý projektant navrhoval bez geologie základové pasy min. 1,2 m. Sousedi to neřešili ani jeden. Vy geolog. průzkum máte?
Odpovědět
Zatím jsme pouze konzultovali s projektantem bez geol. posudku a navrhuje plovoucí základovou desku.
Odpovědět
Profilova fotka
@erian vážně to hrozně záleží, jaký typ jílu tam je, my třeba od pohledu mysleli, že je to zlé, ale včera přišel rozbor co soused někde vyštrachal a jsou to pískové jíly, které zas tak hrozné nejsou, jsme v mírném klimatu a tak to riskneme a půjdeme do hloubky 100 cm a jinak klasické pasy. Pokud tápete určitě se ten posudek vyplatí. Plovoucí deska už je ranec ne??? Já jsem třeba na našeho projektanta trošku naštvaná, že ten posudek neudělal, ale on se brání, že je to hlína, na které už stavěl víc domů a vždycky OK... Jinak pokud posudek budete objednávat chtějte sondy 2 a určitě do 2,5 m (klidně víc nevím jak se hloubka bude projevovat na ceně a jaký je standart) a hlavně chtějte ve zprávě popsané to co tam najdou - včetně všech vlastností té zeminy min. dle ČSN 731001, raději i ČSN 721002 a 733050 (doufám, že je to standart) a také tu nezámrznou hloubku, případě spodní vodu. Protože ta se velmi liší podle zeminy, příměsí atd. A to už standartně nebývá, já to v práci nikde v geologiích nenašla (dělám v silniční projekci). Konzultovala jsem to ještě v práci s projektanty z velké firmy, jíly jsou blbé hlavně tím namrzáním, ale ještě se schválně v pondělí můžu přeptat na tu plovoucí desku, protože to jsem ani nezvažovala (a piloty u rodinného domu my vymluvili hned :) ). A nám starosta řekl, že všichni v obci mají základy do 80 cm takže když my uděláme 100 jsme vysmátí ;). Ptala jste se okolo? I když to samosebou také nemusí být 100%, Váš pozemek může být jiný. My už kopali plot, kolem pozemku vedla 3 metrová jáma na kanalizaci, takže víme, že ty vrstvy tam jsou jednolité. Byla to staletí louka...
Odpovědět
@tulda27 Zrovna to řešíme. Projektant doporučil základy na 160 cm a určitě se budu toho držet.Jílové podloží není moc dobré.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Dobrý den, také nám na jílovité podloží parcely byla projektantem doporučena plovoucí základová deska. Jelikož jsme nám ji realizovali teprve před měsícem, nemohu uvést zkušenosti.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 letech
Profilova fotka
ahoj, dlouho tady nic, náhodou jsem narazil na toto téma a chci se zeptat, jak to nakonec dopadlo ... máme řadový atriový dům v Brně na podobném podloží, základové pásy jsou v hlouce 150cm, 30 let se nedělo nic, pak začala praskat zeď napojená na souseda, několik let jen minimálně, teď asi po 45 létech praskají další zdi, čelní zeď se i s okny začíná vyklánět směrem do ulice, praskliny za rok cca 8mm ... před domem máme vzrostlý smrk, ten té situaci asi vydatně pomohl odsáváním vody z jílů ... máme obavy, co to bude dělat dál ... firmy nabízí řešení od 300k nahoru s bůhvíjakým výsledkem ...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?