Kari síť v základové desce

V projektu jsou navrženy 2 vrstvy kari sítě6x150x150 v základové desce. Firma, která nám dělala cenovou nabídku mi tvrdí, že postačí jedna vrstva, že to projektant naddimenzoval. Jedná se o dům s obytným podkrovím o půdorysu 9x11 m a cca uprostřed je do 2/3 délky nosná zeď. Neradi bychom udělali chybu, ale taky koukáme na každou korunu. Jaký na to máte názor???
Odpovědět
@jejeku Pro mě by bylo zdůvodnění projektanta prvořadé, než názor realizační firmy.
Odpovědět
Profilova fotka
@jejeku asi k tomu mel projektant nejaky duvod, bezne se dava zdvojena sit napr. pod schody, kamna apod.
Odpovědět
@jejeku Aha, tak ta stavební firma toho ví více než projektant, to jsou zase nějací mistři světa. Tak nejjednodušší je prostě se v té firmě zeptat, proč postačí jen jedna vrstva kari sítí, a ať Vám to doloží výpočtem. Něco tvrdit by mělo znamenat stát si za tím a mít to ověřeno, že pokud uberu, bude to stačit. Toto ta firma stoprocentně spočítáno nemá, jen to byl tah, jak snížit cenu a podrazit třeba jiné, kteří by to také chtěli dělat. Nebo ať Vám to dají na papíře, že jedna kari síť stačí, ale takový papír Vám jistě nedají (jelikož tomu nerozumí a na hubě se toho dá hodně udělat za levnější).
Odpovědět
Já jsem savvěl dům s rozměry 8,2 x 9,2 m. Uprostřed mám taky nosnou zeď a dával jsem jen jednu kari síť a to jsem v oblasti,kde se počítalo, že by se mohlo dolovat uhlí, doporučovali i armovat obvodové pásy. Jelikož jsem dělal jen dvě šáry ztaceného bednění, řekl mi projektant, že to není třeba. Nevím jestli to máte v kopci, ale jestli v rovině stačí jedna kari síť. Je to jen kvůli pnutí betonu, ať to nepraská, To není strop, kdy by to mělo význam pro výztuhu stropu.
Odpovědět
Profilova fotka
@milan1965 ty jsi statik? spocital jsi to? vis jake je tam podlozi? @jejeku mate pod tou nosnou zdi uprostred domu navrrzeny zakladovy pas? ja bych to konzultoval s projektantem, ktery tam tu zdvojenou sit dal.
Odpovědět
Děkuji za reakce. Mně spíš šlo o Vaše názory a jestli to tak někdo řšil. Poptávala jsem se v okolí a nkdo tam 2 kari sítě nedával. Podloží podle radonové zprávy nevyznívá jako nestabilní. Pod nosnou zdí uprostřed jsou základové pásy. Převýšení mezi uhlopříčnými rohy je 60 cm.
Odpovědět
@jejeku Vy píšete o nás? :-D Máte někde půdorysy? My také stavíme dům s obytným podkrovím o půdorysu 9x11 a s jednou nosnou zdí uvnitř a absolvovali jsme stejnou debatu. V projektu jsme v desce také měli dvě kari sítě, všichni se tomu divili, proč dvě, že se dává jedna atd. Nakonec tam máme dvě. Protože tohle půjde jen těžko později opravit ;-)
Odpovědět
@viados A můžu se zeptat jakou kari síť jste použili. Máme navrženo 2x 6x150x150.
Odpovědět
@jejeku dokonce 2krát 8x150x150
Odpovědět
@jejeku Dal jsem to do alba.
Odpovědět
Profilova fotka
my máme kari site 8x150x150 v jedne vrstve, nosnou stenu priostredkem domu nemame, nas pudorys je 10,2x12,6 - bungalov, jen pod krb a komin se delala silnejsi vrstva betonu
Odpovědět
@jumpmans nenervuj se škodí Ti to :-). Každý ať si dělá co chce, ať si tam narve třeba 3 sítě, mě je to u prdele. Jen jsem mu napsal co mám já. Nepsal jsem to Tobě, tak s nerozčiluj. A samozřejmě pod nosnou zdí uprostřed je základový pás jen magor by ho tam neudělal.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Rozepíšu se, protože tohle téma je teď všude kolem mne... V dnešní době mají lidi moc peněz a toho všichni využívají. Projektanti aby si ušetřili práci a nemuseli složitě počítat dle typu půdy, použitého zdiva a materiálů (=výsledné hmotnosti baráku) atd...tak všechno 2x-3x (i víckrát) předimenzují a mají klid, že je nikdo nemůže ani za 100 let žalovat:-) ale že to stavebníka stojí x-krát tolik - to nejsou jejich peníze. A my investoři si řekneme velice oblíbenou větu "když už se to staví, tak ať je to pořádně...tak to zaplatím..." já pracuji jako pevnostní výpočtář ve strojírenství, takže stavařina není můj obor...ale vím jednu věc - jestli jednu část konstrukce předimenzuji a další navazující nepředimenzuji, tak ten první přeplatek byl zbytečný.. Myslíte že ty baráky 50-70 let staré obsahovaly takové množství železa a cementu jako ty dnešní? A stojí? A propadají se jim základy? Jistě - praskliny mají, ale taky byly stavěny z vepřovic atd..a to už jsme uplně u jiného extrému.. Pamatujte že už jenom základní normy jsou s bezpečnostním faktorem 2 až 10 (tzn už ty základní normy jsou předimenzované) a vy je ještě víc předimenzujete a pak se tu kocháte že jste dali 2 vrstvy kari sítí s průměrem drátu 8mm...:-) A soused se mi chválí..deka na základech má být 10-15 cm, ale my dali 25cm:-) ať to vydrží i zemětřesení...a kdo mu to poradil? Stavební firma:-) a taky nemáme překlady jen 12,5cm nad zdí, ale 25cm atd... Uff..ještě mi praskne cévka:-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 letech
Profilova fotka
Nevidím žádné výkresy PD, těžko posoudit....pokud se jedná o základovou desku a ne hrubou podlahu založenou na základových pásech, tak je horní i dolní výztuž zcela oprávněná, v případě druhém záleží na vzdálenosti základových pásů atd... Celé to resi PD statiky, ale v DSP armovak nebývá standard...
Odpovědět
Profilova fotka
Když řeším pro známé rekonstrukce a nebo novostavby,tak jim říkám jednu věc, buď podle mého návrhu a nebo ať si to resi s někým jiným. Když už si navrhnu řešení, tak si za ním stojím a nesu za něj odpovědnost, záruku. Ve chvíli když mi někdo naruší navrženy systém,tak je to jako z výrobci a jejich certifikáty na systémová řešení....
Odpovědět
@petrkunc132 Nechci být hnidopich, ale reagujete na 5 let staré téma.
Odpovědět
Profilova fotka
Jj,koukám na to 😁 nevím proč se mi to zobrazilo v aktivních ...
Odpovědět
Ale opřel jste se do toho slušně 😄 Vedlejší téma je aspoň oživené 🙂
Odpovědět
@antonio222
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?