Nejasný projekt základů stavby

Pěkný večer, můžete mi prosím někdo ujasnit, jak mám rozumět založení zákládů dle přiložených projektů? Zejména mi nejsou žlutě označené části na řezu domu. Mají tlouťku 60cm z jedné poloviny je ztracené bednění (30cm) a na druhé je "rostlý" terén? Díky moc za vysvětlení... 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@nagis Ano tak jak píšete tak je to myšleno, ale nejsem si úplně jistý že je to takto správně, my máme pasy obvodu o rozměru š-650, v-400. a ZB máme vycentrováno a né že je postavené přímo na kraj tudíž váha není rozložena rovnoměrně. Máte spočítanou statiku domu? Navíc zateplení máte do úrovně pasů.
Odpovědět
@jarin1 No takhle jsem to dostal od projektanta, tak předtím, než to s ním budu konzultovat, tak jsem si chtěl nechat poradit od někoho dalšího... Každopádně jsem ve fázi projektování a předpokládám, že to statik teprve musí odklepnout.. Jinak to zateplení (perimetr) mi přijde v pořádku. Nebo co Vám na tom nesedí?
Odpovědět
Profilova fotka
@nagis A ty hodnoty co jsou v obdélníku to jsou výškové kóty od nuly podlahy, to co je pod zem je - to co je nad zem je + takže -1400 je dno výkopu a -900 je vršek pasů (betonu) což je rozdíl -1400-900=-500 takže těch -500 je výška samotného pasu a takhle se to počítá dál. Taky my trvalo než jsem se v tom orientoval ale dobrý základy stojí a kupodivu přesně.
Odpovědět
@jarin1 ještě k tomu zateplení.. spíš se mi tam nezdá to, že mezi garáží a domem (pod garáží) je zhutněný terén přímo na cihle. To mi přijde jako nesmysl...
Odpovědět
@jarin 1 doposílám řez domu v širším pohledu...
Odpovědět
Profilova fotka
@nagis Statiku Určitě spočítat sice to je výdaj na víc (my platily 10000 kč ) ale dost lidí to nedělá. S tím zateplením ano je to v pořádku ale co my nejde do hlavy je to vycentrování ZB na pasy když vám zateplení základů končí na horní hraně pasu tudíž to ZB by mělo být vycentrované tak že ten polystyren se vám opře o část toho pasu, my to teda tak máme.
Odpovědět
Profilova fotka
@nagis Abych to chápal tak to vpravo je garáž která má podlahu nad úrovní vaší podlahy domu? což je 1000 mm.
Odpovědět
Profilova fotka
@nagis To že je terén přímo na cihle není nesmysl pokud je na cihle udělaná hydroizolace a cihla má spočítanou statiku že ten tlak té zeminy snese ale větší blbost my přijde to že podlaha garáže je na jedné straně opřena o základy na pasech a u domu je to na volno? nikde se ta deska neopírá o nějaký základ? To být nemůže vždycky to musí mít základ kolem dokola.
Odpovědět
@nagis Toto je nejen nejasný, ale hlavně špatně řešený projekt. To bude asi sranda až to pan projektant bude vysvětlovat. Třeba proč dvojitou kari, proč 10x10, proč ji má zakreslenou uprostřed průřezu! Proč nemá ochranou izo. přizdívku cihelného zdiva, proč řeší netypicky izolace soklů, proč jsou ty základy excentrické, proč má nezámrznou hloubku 930mm, proč nemá stanovenou 0, proč má v zámrzné hloubce i vnitřní pasy, proč nemá zakreslenou HI. Bohužel tyhle "kresliči" kazí pověst normálním stavařům.
Odpovědět
@panlorenc Rád bych to tomu "kresliči" omlátil o hlavu. Můžete mi tedy trochu rozepsat ty výtky? zejména nezámrznou hloubku 930 a zámrznou hloubku vnitřních pasů. Tomu nerozumím. Nula je stanovená na úrovni podlahy. Kari a její rozměr snad vychází ze statiky. Jinak pro objasnění - záměrem je stavebně oddělení dům a garáž, jejíž podlaha bude metr nad úrovní podlahy domu... Díky moc
Odpovědět
@jarin1 to že plave podlaha garáže jsem si ani nevšimnul.. Díky za připomínku
Odpovědět
Profilova fotka
@nagis Ona má sice oporu ale pouze ve tvaru U a ne po celém obvodu a to jako je fakt blbost, asi bych změnil projektanta, ono muže to být nastřel ale my když jsme dali projektantovi plánek jak bude vypadat půdorys tak on to jen překreslil do grafické podoby a maximálně poupravil rozměry tak aby to vyhovovalo. A zbytek usazení domu, vycentrování zdiva atd udělal sám a hned. Takže buďte obezřetný.
Odpovědět
Článek se načítá
ta garáž je podle mě takto dobře, je to staticky lepší než to vetknout do zdi a lepší pro provedení hydroizolací, nebo ne?
Odpovědět
@jarin1 Ale projektant tam má hlavu na špalku, nese zodpovědnost, že stavba je navržena dle legislativy a splňuje normy a to by mělo mít vždy větší váhu/cenu než kresličské práce. Neříkám, že je to nějaká věda a spousta laických rozumných stavebníků umí a ví, ale ta zodpovědnost je v tom razítku a bohužel se toto stále podceňuje.
Odpovědět
@nagis Stačí se ho zeptat na ty věci, který se objevili tady v diskusi. Jedna věc je, že projekt v detailu "pro úřad" vám moc informací pro samotnou realizaci a provedení stavby nedá a ani to není jeho účel. Málokterý projektant vám to detailně navrhne, od toho jsou zase prováděcí projekty. Bohužel to stavebníci z nějakého důvodu považují za drahé a nedůležité, ale pravdou je že provádět stavbu by se mělo logicky 🙂 podle prováděcí dokumentace PDPS.
Odpovědět
Profilova fotka
@panlorenc Jo to beru ale i kdyby to dělal jen pro úřad tak tohle musíte uznat ze je splácané a na úřadě by asi měli také výtky. Každopádně záleží na stavebníkovi jestli bude stavět svépomocí tak zdali mu tento nákres stačí nebo to bude dělat firma a ta si to udělá dle svých zkušenosti a dohodě se zákazníkem.
Odpovědět
@jarin1 Na urade to nikdo rozporovat nebude. Je pod tim autorizacni razitko, takze zodpovednost prebira autor. Proc by to urad resil?
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin Tak myslel jsem že tam jsou od toho aby projekt schválily a pokud se jim něco nezdá tak podali námitku, tak snad ty úřednice by měli nějaké autorizace a musejí tomu přeci rozumět ne? Já když opravuji auto tak musím vědět jak mám navrhnout opravu a jak to opravit? Nebo tam dělají jen razítkovači formou to se my líbí to schválíme ?
Odpovědět
Profilova fotka
@jarin1 ja si teda myslim ze k technickemu reseni se stavebni urad nevyjadruje, toho zajima zda je to dle vydanych reguli, ale jak hluboko to je zalozene a zda to ma hlavu a patu podle mne neresi
Odpovědět
@jarin1 Nemuseji. Moc stavaru na uradech nepracuje. Co si budeme povidat, autorizovany stavar nepujde delat za 20 cisteho na urad. Presne jak pise @geodett , hlidaji legislativu. Technicke reseni je na autorizovanych projektantech, kteri za projekt zodpovidaji. To by ty autorizace mohli zrusit. Kdyz to spadne, zodpovida za to autorizovany statik.
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin Vpoho souhlasím, taky to nevím jak to chodí, stavím poprvé a jen usuzuji jak by to mělo asi vypadat na úřadě, hold každá profese je jiná. Ale to nemění situaci že ten projekt není úplně dobrý. Když ho porovnám s našim projektem tak to je trochu jiná.
Odpovědět
@jarin1 Ja bych to neodsuzovala, je tady kus vyrezu z jednoho vykresu, souvislosti nezname. Jinak si z vysoke pamatuju, ze excentricky zatizene zakladove pasy jsme pocitali, neni to nic nerealneho.
Odpovědět
@puhelin A já bych to odsoudil 😄 ...stejně jako mě autorizační komise kdysi dáávno. Třeba ty použité šrafy, kde ani nepoužívá ŽB.
Odpovědět
Profilova fotka
Za mě. Začal jsem tu rozepisovat proč je co špatně, ale smáznul jsem to. To se nedá. Zkrátka je toho dost špatně a barák bych podle toho nestavěl (toto řešení základového pasu u rodinného domu je nesmyslné -stačí jen prolétnout internet). Měl jsem taky "problematického" projektanta a donutilo mě to spousty věcí nastudovat. Dnes bych se netrápil a projektanta změnil. 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@fantomik Naprostý souhlas! Změna je nejmenší zlo.
Odpovědět
@jarin1 Jen se chci zeptat zda jste měl provedený i geologický průzkum, když máte na dům zaplacenou statiku? Díky
Odpovědět
Profilova fotka
@dyrup máme Hydrogeologické posouzení možnosti likvidace přečištěných odpadních a srážkových vod vsakem do vod podzemních přes půdní vrstvy. Hydrogeologické posouzení možnosti realizace vrtané studny. Posouzení základových poměrů. cena byla tuším kolem 9000,- Statika ta byla za 10000,-
Odpovědět
@fantomik Nutnost vymeny projektanta jsem zjistil bohuzel pozde. Vzhledem k tomu, ze potrebuji co nejdrive mit pozadano o stavebni povoleni, tak jsem se rozhodl to takto nechat. Pred samotnou stavbou bych chtel mit ovsem predelany projekt od nekoho jineho, ktery uz bude mit hlavu a patu..
Odpovědět
Profilova fotka
@nagis No, přesně tak to proběhlo i u nás. Projektanta jsme nechali vše udělat podle něj, zařídil povolení. Stavba základů ale podle jeho kreseb nebyla. 😉
Odpovědět
@nagis Ale taky nezapomeňte vyměnit investora, který pochybil v zadání na úroveň projektu. Pár bodů pro obecnou osvětu: 1) Investora nemusí rozumět projektu, ale musí vědět co od projektu očekává a k čemu bude sloužit. 2) Stavební úřad nekontroluje technickou správnost, ale legislativní rámec informací v něm. Takže se znova zamyslete a přesně řekněte jaký typ/stupeň projektu vlastně chcete.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?