Výškové usazení základové desky

Dobrý den. V projektové dokumentaci mám dejme tomu následující řez základovou deskou od stavební nuly níže. +- 0 | -0,365 = vrchní hrana ztraceného bednění | -1,065 = spodní hrana ztraceného bednění | -1800 základová spára. Nerozumím tomu, kdo a jak stanovuje NULU (čistou podlahu, od které se odečítají další výšky). Stanovuje to projektant, který tomu dá i přesnou nadmořskou výšku např. NULA = 250m n.m., nebo to stanovuje geodet podle hloubky skrývky, tak abych se pak při stavbě dostal na onu stavební NULU? Jinými slovy mi jde o to, že mám v projektu např. udělat 30cm skrývku - tu provedu, pozvu si geodeta, aby zaměřil dům, dle projektu mám známou NULU. Co když se skrývkou dostanu moc nízko, tzn. základová spára bude také níže než je těch -1800. Můžu to tedy nastavit ztraceným bedněním, ale asi se vrchní hranou desky nedostanu na přesnou stavební nulu, ale třeba výše nebo trochu níže než je NULA. Zajímá mě prostě ten proces stanovení nuly, když skrývkou můžu zajet níže nebo výše. Děkuji.
Odpovědět
Profilova fotka
@karelp90 Nulu stanovuje architekt/projektant po dohodě s vámi. Nulu si pak případně můžete upravit, až začnete stavět.
Odpovědět
Nula je stanovena v projektu, naměří vám ji geodet a označí na pozemku. Můžete si s ní šoupnout (my např. +20 cm), ale pak je potřeba na to dávat pozor po celou dobu stavby základové desky. Skrývku i pasy jsme kopali o to mělčí. Dělali jsme dvě desky a u té menší nám pas vycházel částečně nad úroveň terénu - mohlo se buď šalovat, nebo zdít ze ZB. Dle vyjádření všech (projektant, dozor i stavební firma) jsou obě varianty rovnocenné, jen tedy ZB vychází dráž. Určitě to nebude tak, že byste na všech místech kopali úplně stejně hluboko. My měli převýšení 0,5 metru (ale projektant počítal s rovinou), tak jsme se trochu zapotili při vyúčtování. Jen tedy s tou nulou nesmíte hnout až tak, že by základová spára vycházela nad nezámrznou hloubku, tak si to jen rychle potvrďte s projektantem. Je každopádně škoda vyhrabat víc, než je potřeba, a pak to dohánět dalším materiálem.
Odpovědět
@noemi77 Moc díky. Tzn. ta nula je tedy v projektu přímo určena absolutně přesnou nadmořskou výškou, kterou projektant určí z mapového podkladu pozemku?
Odpovědět
@karelp90 ne tu si klidně můžete určit sám. Především v případě, kdy terén není v rovině musíte najít vhodný kompromis
Odpovědět
Profilova fotka
@karelp90 přesně tak jak píše zubr, pokud to neni stanoveno v projektu a souhlasí to ze to opravdu měřily na pozemku, jinak si ji určíte sám dle terénu takhle jsme to dělali měsíc a půl zpět my, terén je v lehkém spadu takže jsem si určil nulu pozemku a podle ni jsem výškově usadil dům takže terén bude od čisté podlahy tak kolem 30 Cm takže u vstupu budou buď schody nebo mírný spad cestičky široké 1.5 m klesající od domu. Ale každopádně bych dům stavěl výš než terén, zpravidla se uvádí že terén od čisté podlahy by měl být min 15 Cm ale úplně přesně stanovené to prý není. Samozřejmě kde bude krytá terasa tam úroveň podlahy bude stejná jako v domě a od ni budou schody na pozemek.
Odpovědět
@karelp90 Ano, v projektu sice je, ale od začátku nás projektant upozorňoval na to, že si s tím můžeme hýbat podle skutečné situace na pozemku. Geodet taky říkal, že nám nulu naměří podle projektu, ale při finálním zaměření pro kolaudaci ho vlastně ta skutečná výška zajímat nebude. My jsme posouvali výš kvůli tomu, abychom byli nad silnicí a taky abychom si zvětšili spád ke kanalizaci. Skrývku jsme dělali úplně minimální (žádnou kvalitní zeminu na pozemku nemáme) a kvůli tomu výškovému rozdílu máme i různou tloušťku podsypu desky. I v projektu máme k těm výškám poznámku "dle potřeby".
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?