Zahradní sklep - izolace stropu a vlhkost sklepa

Dobrý den, chtěla bych se zeptat těch, co realizovali v zahradě ve svahu vlhký sklep na ovoce a zeleninu, jakým způsobem izolovali strop a jestli jej i zateplovali. Strop našeho sklípku bude zahrnut zeminou cca 40 - 80 cm. Nevím, jestli to bude dost nebo bychom raději měli ještě dát extrudovaný polystyren. Dále by mě zajímalo, jakou máte ve sklepě vlhkost. My momentálně (ještě není zcela dodělaný) 95 %, což mi přijde moc.Máme odvětrávání u podlahy a u stropu (kg trubka dn 110, nejsou nijak izolované), ale na stěnách, stropě kondenzuje voda. Měli bychom teď na zimu spíše větrání snížit nebo naopak posílit nějakým větrákem? Je mi jasné, že vlhkost se bude snižovat obtížně a vlhký sklep jsme chtěli, ale zase bych ho ráda používala pro daný účel.
Odpovědět
Profilova fotka
Dobrý den, rád bych odpověděl na Váš dotaz ohledně vlhkosti ve sklepě. Ideální vlhkost sklepa je cca 55-60 %. Pro cílené snížení vlhkosti je dobré instalovat ventilátor do potrubí, např. Dalap 100 SD a k němu čidlo vlhkosti. Vzhledem k tomu, že už potrubí máte instalované, doporučujeme záměrně tento ventilátor, který se do potrubí vkládá. Důležité je, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu, tedy je nutné mít nejen odvod, ale i přívod vzduchu, což v tomto případě je. Problém je pouze v použitém odpadním potrubí KG, jelikož KG potrubí není přímo určené pro distribuci vzduchu, a tak není kompatibilní s ventilátory. Naštěstí lze v tomto průměru doporučený ventilátor zasunout do potrubí, protože je ventilátor menší než průměr potrubí, ale je potřeba ho utěsnit, aby byl pevně usazen a časem “necestoval”. 🙂 Případně je možné pro lepší odvětrání použít rotační hlavici, která umocňuje tzv. komínový efekt, tedy zlepší odtah vzduchu ven. Doporučuji např. Dalap DORN 100. Rotační hlavice není tak účinná jako ventilátor, dá se s ním ovšem kombinovat - ideálně tedy použít ventilátor i rotační hlavici. Co se týče kondenzace, pro odvod kondenzátu by bylo dobré do potrubí nainstalovat kondenzační jímku. Dále při dobré izolaci venkovní části potrubí by pak kondenzace - způsobená rozdílnou teplotou uvnitř a vně potrubí - byla minimální. Přes zimu se určitě větrání doporučuje, a to intenzivnější formou v pravidelných intervalech - i tak se dá vlhkost snížit. Pro lepší odvětrání Vám samozřejmě pomůže výkonný ventilátor, který bude fungovat automaticky. Tedy na základě čidla vlhkosti, které zaznamená zvýšenou vlhkost, poté se zapne a jakmile je úroveň vlhkosti snížena na požadovanou, sám se vypne. Pokud by Vás k tomuto tématu cokoliv zajímalo, rád pomohu a poradím. Neváhejte se ozvat. S pozdravem Honza za Tým VENTILÁTORY.cz
Odpovědět
Profilova fotka
Já vám sice neporadím ale musím pochválit, vypadá to skvěle!
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 7 měsících
Naopak. Pro skladování ovoce a zeleniny se doporučuje vlhkost 80-95%. Mám podobný sklep (ne tak hezký jako vy) na skladování ovoce a zeleniny ze ztraceného bednění bez hydroizolace. Strop izolovaný 5cm xps a přihrnutý cca 40cm hlínou. Boky sklepa neizolované zahrnuté hlínou. Podlaha betonová dlažba s drenáží. Ventilace dva komínky KG110 ze stropu a dva přívodní u podlahy. Vlhkost cca 95%.
Odpovědět
@r41k0 Tak to mame dost podobne😉. My jsme letos sklep dodelali, zaizolovali strop a zahrnuli zeminou. Vlhkost mame ted cca 95%, takze o neco malo to proti lonsku kleslo a jabkam i bramboram to asi vyhovuje. Takze jsem spokojena😀
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?