Rekuperace v domě na pronájem

Zdravím, chtěl bych se zeptat, kdo máte zkušenost s rekuperací, jestli má smysl ji dávat do domu určeného na pronájem. Zajímá mě hlavně následující: - Je vhodné nechat rekuperaci běžet trvale, aniž by do toho nájemník zasahoval? - např. trvale celoročně na nízký výkon - Ušetří rekuperace v takovém případě náklady na topení a klimatizaci? - Doporučili byste nechat rekuperaci běžet trvale aniž by měl nájemník možnost ji vypnout? Jde o to, že nájemníci většinou nemají zájem se s tím zabývat a musí to být hodně blbuvzdorné. Přízemní dům cca 100 m2 se bude rekonstruovat - zateplení min. 20 cm, budou se dávat trojskla, zateplení stropu i podlahy. Díky
Odpovědět
- je vhodnější nechat rekuperaci běžet trvale. Pokud by jste ji především v zimě nechával delší dobu vypnutou, může docházet ke kondenzaci v rozvodech a tím ke vzniku plísní. - náklady na topení ušetří, ale obvykle je to tak, že úspora nevyrovná náklady. Je to spíše o komfortu Snad tam neplánujete nesvéprávné nájemníky. Pro ovládání rekuperace obvykle stačí přepínač výkonu a tlačítko pro zapnutí velkého výkonu pro rychlé odvětrání.
Odpovědět
@zubr487 Děkuji. Jde mi hlavně o to, aby to právě nenechali třeba trvale vypnuté kvůli těm plísním. Nebo aby to nejelo trvale na zvýšený výkon. Nájemníci, ač svéprávní, tak to můžou být třeba důchodci nebo nemusejí mít zájem o technologie. Něco zmáčknou a už se nezajímají. Po prostudování dalších informací bych tam možná dal spínač na krátkodobé zvýšení výkonu s časovačem - na toaletu a do kuchyně.
Odpovědět
Profilova fotka
@m_i_r_e_k Rekuperace je pro mě o kvalitě bydlení. Nic proti nájemníkům rezidenčních objektů, ale nikdo se o to nebude starat stejně jako vy. Navíc u rekuperace je nutné měnit pravidelně filtry a to jsou další náklady. Takže já bych jí do objektu nedával.
Odpovědět
@kossakowski1980 To mám právě obavu, že se o to nebudou starat. Proto uvažuji, že bych tam dal větší jednotku, která pojede na minimální výkon. Aby i ty filtry byly hodně předimenzované a vydržely déle. A třeba jednou za rok při podepisování smlouvy bych mu je vyměnil. Ale nevím, jestli ten systém vydrží fungovat rok bez údržby.
Odpovědět
@m_i_r_e_k proc by nemel vydržet? Ja jen měním jednou ročně filtry. Filtrační tkaninu mám koupenu v metrazi, takže cenově me filtry stoji par korun
Odpovědět
Děkuji za ujištění. Zkusím to a uvidí se. Kdyby měl ještě někdo další zkušenosti, tak si je rád vyslechnu.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?