SDK strop a foukaná izolace - šli byste do toho?

Nabízí se nám řešení stropu, kde by se dala parozábrana a na to SDK desky. Skrz parozábranu by byly průchody pro část kabeláže (světla + datová síť) a pak pro vývody rekuperace. Jak kabely tak rozvody rekuperace by se přikryly vrstvou foukané izolace. Trošku mám strach z toho, že parozábrana bude mít cca 50+ prostupů pro kabely a k tomu tisíce děr pro šrouby, které drží SDK. Co vy na to? Šli byste do toho?
Odpovědět
@robertpok pokud Vám to bude dělat firma, tak bych do toho nešel. Ta parozábrana bude k ničemu. Nemůžete udělat variantu se servisní mezerou?
Odpovědět
@zubr487 Servisní mezera je varianta, ale dost komplikovaná. Zvedne to strop a bude se muset zvednout výška pochozí půdy, protože jinak by izolace už byla v úrovni, kde se má chodit. Tzn. parozábrana bude neporušena, ale bude se řešit složitější skladba stropu, vícenáklady na dalším materiálu na strop i na pochozí půdu. ps. Proč by ta parozábrana měla být k ničemu? Jde o to, že ji nebude možné zaizolovat? A nebo jde o to, že když to bude dělat firma, tak že je riziko, že to odflákou? Říkám si, že zrovna to zaizolování bych jako jednu z mála věcí mohl zkontrolovat sám jako laik.
Odpovědět
Profilova fotka
@robertpok Pokud ještě ne stavíte tak bych buď přidal na jedné řadě zdiva nebo bych použil pozednice, v tu chvíli máte prostor pro vytvoření instalační mezery a neporušíte tak parotesnou membránu, my to tak máme dala se pozednice na to vazniky a mezi vazniky je krásný pochozi prostor, pouze pod vaznikem musím sklonit hlavu protože výška je dána sklonem 25° takže ten pochozi prostor je cca 165 cm já mám 173cm výšku. Ale pak už je prostor vysoký až do vrcholu vazniku. Ve stropě je 40 cm izolace minerální. Výška stropu bude cca 253 cm.Je to samozřejmě dražší řešení ale získali jsme tím krásný prostor pro kabeláž a neporusim parotesnou membránu.
Odpovědět
@robertpok To je na Vás, zda budete věřit, že se to firmě podaří všude zatěsnit. Já jsem třeba průchod těsnil tak, že jsem z parotěsky vystřihl čtverec. Do něj jsem vystřihl trochu menší díru, než byl průměr trubky. To jsem navlékl na trubku. Na základní parotěsku jsem do čtverce nalepil oboustrannou lepící pásku a trubku jsem pomatlal tmelem na parotěsky. Ten vystřižený čtverec jsem pak natlačil dolů na lepící pásky. Nakonec jsem stříbrnou páskou oblepil spoj kolem čtverce a také vytlačený spoj mezi trubkou a paroteškou. Před montáží SDK by jste měl na CD profily nalepit šroubotěsnou pásku. Ta zalepí díry po vrutech kotvících SDK. Myslíte, že se s tím budou takto babrat ?
Odpovědět
@zubr487 Vy jste se tím babral teda opravdu pořádně, jen co je pravda! 🙂 Já jim můžu dát na výběr, buď se s tím budou babrat až do mé úplné spokojenosti a nebo se udělá dvojitý strop. Pak čekám, že to bude jen o mojí důslednosti. Apropos, když je izolace foukaná, tak jsem někde slyšel, že ona vlhkost nezadržuje, ale propouští, je to tak? A pokud to tak není, pak není možné v poškozených místech foukanou izolaci vyhrabat, opravit netěsnost a zaházet izolací novou? @jarin1 už je postaveno, takže musíme hrát s tím, co máme :/
Odpovědět
@robertpok V podstatě každá izolace je vysoce paropropustná. Jedinou výjimkou je tvrdá PUR pěna, takže je úplně jedno, zda tam dáváte minerální rohože, nebo tam foukáte nějakou izolaci. V případě poruchy parotěsky bude vlhkost procházet a někde v horních vrstvách zkondenzuje. Pak je otázkou co je v okolí a jak velký problém to je. Velké chyby se projevují i tak, že voda steče dolů a na stropě vznikají mokré fleky. Nebo bude kondenzovat na konstrukci a pak mohou vznikat houbičky.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
@zubr487 Mohla bych se prosím zeptat. Budeme dávat izolaci na strop 30 cm PUR pěny a realizační firma mi tvrdí, že paropropustna folie mezi pěnu a SDK je zbytečna. Co si o tom myslíte?
Odpovědět
Profilova fotka
@veronikaka pěkný článek viz níže, kde najdete odpověď na vaší otázku ,😉 https://stavimbydlim.cz/pur-strikana-...
Odpovědět
@veronikaka to platí jen pro tvrdou pěnu s uzavřenou buněčnou strukturou. Ta je ale samozřejmě výrazně dražší a pokud vím, tak blbě tlumí hluk. Z hlediska tlumení hluku je naopak výhodnější minerální vata a dáte za ni odhadem 10x menší částku.
Odpovědět
@petrkunc132 @zubr487 Napsala jsem to špatně.... V plánu je natažení paropropustné fólie (gramáž 150 jako na střechu), na to se nastřiká pěna. Později se budou instalovat SDK. Realizační firma tvrdí nedávat mezi SDK a paropropustnou fólií parozábranu, že je to zbytečné. Můj dotaz je tedy na parozábranu.
Odpovědět
@zubr487 Ještě nám u toho vznikne 1 problém a to je, že budeme muset nějak zvednout podlahu pro pochozí půdu. O 20 cm. Na jiné diskuzi jsem četla, že jste si dělal to samé. Jakým způsobem prosím?
Odpovědět
Profilova fotka
@veronikaka možná bude asi nejlepší, když sem dáte výřez z výkresu řezu...či výpis skladby, tak jak máte v projektové dokumentaci
Odpovědět
Článek se načítá
@petrkunc132 Řez sem můžu dát, ale oproti projektu jsme se rozhodli o jiný typ izolace v jiném poměru. V projektu je vata 36 cm, chtěli bychom PUR pěnu a ta nám byla spočítána na 30 cm. Tepelné izolační vlastnosti jsou zachovány.
Odpovědět
@veronikaka mezi střechu a izolaci se samozřejmě dává poropropustná folie. Mezi SDK a izolaci se dává parotěsná folie. Pokud použijete tvrdou pěnu, tak tu parotěsku nemusíte dávat. Teoreticky má tvrdá pěna lepší tepelně izolační parametry než třeba minerál, ale zato prakticky netlumí hluk. Zrovna v případě střechy to podle mého názoru není ideální. Já mám vazníkovou konstrukci. Dával jsem zhruba 40cm minerálu a protože jsem chtěl pochozí půdu, tak jsem nejprve vazníky zaplnil první vrstvou vaty. Křížem k vazníkům jsem našroubovat fošny na stojato. Spojoval jsem to ocelovými děrovanými pásky. Zase jsem prostor vyplnil minerálem a pak to samé ještě jednou. Na to prkna a ve střední části OSB. Celkem tedy cca 15 cm pásnice, 15cm fošna, 15 cm fošna a OSB. Mezi izolací a záklopem jsem nechal několik cm mezeru.
Odpovědět
@zubr487 Ta paropropustna folie je jen kvůli instalaci PUR pěny na strop. Máme sedlovou střechu s vazníky.
Odpovědět
@zubr487 @petrkunc132
Odpovědět
@veronikaka jen doplním, pokud plánujete měkkou pěnu, tak stále to není z hlediska hlukového útlumu nic moc a z hlediska tepelněizolačních parametrů je prakticky shoda s minerálem. Dejte si pozor na reklamní sliby.
Odpovědět
Jsme ve fázi dělání elektro instalace, před omitkama a podlahou. Více méně je to rozhodnutí, abychom nezastavili stavbu.
Odpovědět
@veronikaka pokud u nějakého výrobku čtu slovíčka jako "super", "chytrá", "nano nebo kosmická technologie" apod, tak vždy zpozorním, protože je to obvykle nějaký podvod. V tomto případě se jedná o měkkou pěnu s otevřenou buněčnou strukturou. To znamená, že má stejné tepelně izolační parametry jako třeba minerál. Je paropropustná, takže je nesmysl nedávat tam parotěsku. Má bídný hlukový útlum a zaplatíte min trojnásobek ceny minerálu. Má jedinou výhodu. Je jednodušší a rychlejší realizace.
Odpovědět
Profilova fotka
Dejte sem ten řez a ne technický list...
Odpovědět
@zubr487 Mezi foukanou vatou a PUR pěnou je rozdil 10.000 Kč. Foukaná vata 90 tis PUR pěna 100 tis Vata v celku 60 tis bez práce Rozdíl v db mezi vatou a pěnou je o 14 db lepší vata.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?