Tepelná izolace podlahy

Dobrý den, poradí někdo složení podlahy pro přízemní byt, pod kterým jsou nevytápěné sklepy? Moje představa je strhat parkety, vyrovnat povrch.. Provést tepelnou izolaci a položit plovoucí podlahu... Barák není zateplený, (nejspíš ani nebude, jinak je to cihla 70...) jde mi jen o to, že když už to budeme strhávat, tak udělat něco pro to, at podlaha není tolik studená, máme malé děti.Jak tedy postupovat a co přesně použít, aby to bylo dostatečné? Za případné rady děkuji :)
Odpovědět
1
2
Zdravim, par otazek. Kolik cm mate na skladbu podlahy? Jakou podlahovou krytinu chcete? Planujete podlahove vytapeni nebo klasika radiatory?
Odpovědět
My budeme do podlah dávat betonový potěr, celkem 15 cm vrstvu polystyrenu, nějakou izolační folii, podlahové topení a 7 cm anhydrit. Vybírat se budou asi 40 cm.
Odpovědět
@michael_doo to právě zjistím, až strháme parkety. Můžeme nechat dveře udělat na míru, ale nejsou tam vysoké stropy takže bych byla ráda za nejnižší možnou variantu. Chceme dát 8mm plovoucí podlahu a jsou tam radiátory. Ty se budou taky měnit.
Odpovědět
Profilova fotka
@cankikris kdyz resite zatepleni podlahy, nebylo by lepsi zvolit nejakou teplejsi krytinu? Treba drevo nebo idealne korek?
Odpovědět
V některých domech se tyto byty zateplují na stropě přímo ve sklepích a jde to z fondu oprav. Zkuste se na to zeptat i u Vás .
Odpovědět
@milan1965 Zkusím se zeptat, ale nepředpokládám, že to půjde. Bydlí tam samí důchodci, co se ke všemu staví celkem negativně. Postupně se to obydluje mladými lidmi ale stejně by je nepřehlasovali. Už tak bude velký problém s výměnou radiátorů...a to se to bude dělat v létě, kdy se netopí.... :) Spíš hledám varianty jak si poradit se vším sama :)
Odpovědět
O topení v podlaze jste neuvažovali? Čím topite?Plynem?Dost záleží kolik cm si můžete dovolit do podlahy dat.
Odpovědět
@cankikris tak to bych si to zateplil asi sám zespodu, ale musí vám ostatní uvolnit přístup do sklepu. Jo se starými lidmi je problém už do ničeho nechtějí investovat ale taky z čeho, ty důchody jsou žalostné, tak se jim nedivte, možná nebudem jiní.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 letech
Dobrý den, mohu se zeptat jak se počítá výška izolace zateplení podlahy přízemí, pokud se použije systémová deska pro teplovodní podlahové topení? Máme v projektu 2x6cm EPS150. Položili 6cm s tím, že systémová deska má dalších 6cm. Ale když se podívám na štítek té systémové desky (top309n) tak tam píšou izolace 3cm, celkově i se špunty 5cm. Stavbyvedoucí mi tvrdí, že se do toho počítá právě i ta výška spuntů. Mě to přijde zvláštní, vždyť ty špunty 5 cm od sebe nemůžou mít izolační schopnost.. Kdyby to dělali bez systémové desky tak přece pod hadici podlahového topení, kterou fixují přímo do polystyrenu, taky dají 12cm... Děkuji Vám velmi za odpověď
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od tlapa78:

Dobrý den, mohu se zeptat jak se počítá výška izo…
@tlapa78 Tak otázkou spíš je, zda ten projekt počítal vůbec se systémovou deskou. a) pokud ano, tak jste měli dát normálně 2x obyčejný EPS 150 o celkové tlouštce 12 cm a na to až pak systémová deska. b) pokud s ní projekt nepočítal. Tak se to většinou dělá tak, že od vaší tlouštky eps musíte odečíst tu tlouštku izolantu systémové desky (3cm). Což je 12-3 cm. Tedy byste měli dát 9 cm eps 150 a na to pak systémovou desku. Ty špunty už se berou jako součást podlahového potěru(nebo alesponě já to tak měl, dával jsem cemflow). Samozřejmě ale pak záleží co budete dávat za potěr / beton. Každého se dává jiná tlouštka, nejméně je myslím anhydrid.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od tlapa78:

Dobrý den, mohu se zeptat jak se počítá výška izo…
@tlapa78 V dnešní době je dost kravina dávat jen 12 izolace. Další nesmysl je dávat systémovou desku. Výrazně levnější a funkčně lepší je varianta bez systémové desky, kde se trubky spojkují do EPS. Dále se musíte řídit požadavky výrobce zalévací hmoty. V případě anhydridu s vyšší pevností stačí celková síla 3.5 cm nad trubky. V případě betonu je to cca 4.5cm nad trubky.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@tlapa78 V dnešní době je dost kravina dávat jen …
@zubr487 Vidím to stejně. Dával jsem do podlahy 20 cm EPS 200. Potom folii, a Anhydrit 30. Ten nejlevnější co jde. Můžu v obýváku jezdit i autem 😄. Důvod proč jsem dával EPS 200 byl ten, že rozdíl mezi EPS 200 a EPS 100 byl malý. Grey jsem nesehnal, tak jsem šel do toho EPS 200. Lambdu i pevnost to má lepší. Skladba: 7+7+6 cm
Odpovědět
Článek se načítá

Odpověď na příspěvek od zateplovak:

@zubr487 Vidím to stejně. Dával jsem do podlahy …
@zateplovak @zubr487 Pánové nechci se vás dotknout, ale zkuste se někdy na diskuzí zamyslet, pán se ptá na nějakou otázku a nejspíš ho nezajímá že někdo má EPS 200 a kolik...a že je lepší dát víc. Pán má nějaký projekt podle kterého jede a nejspíše už má něco položeno a desku koupenou, tedy vaše odpovědi jsou ireleventní / zbytečné, pak je v diskuzích hrozný marast..
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@tlapa78 V dnešní době je dost kravina dávat jen …
@zubr487 Pro někoho kdo si chce položit hadice svépomocí je systémovka dobrá volba a finální výsledek je se systémovkou přesnější v rozteči a celkový pohled je na takovou podlahovku profesionálnější což i dokazují instalace. Cenu si musí každý porovnat sám. Systémovka NR75 127 Kč/m2, celková výška 5 cm z toho 2 cm izolační výška, pevnostně to je EPS 200 s lambdou 0,033 VS podlahový EPS + rastrová fólie + izolepa na přelepení spojů a pozor se musí dát při betonáži pumpou u které hadice co tlačí beton po podlaze rázově kmitá a díky tomu bych u této instalace nešetřil trackery a dal je hustěji. Konkrétně v čem by měla být NR75 funkčně horší?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od petr13:

@zateplovak @zubr487 Pánové nechci se vás dotkno…
@petr13 pro jistotu tedy zopakují odpověď na otázku. Je jedno, zda je použita systémová. Je nutno splnit minimální sílu definovanou výrobcem. V případě anhydridu je to 35mm nad trubky. To znamená v případě trubek 16x2 minimální síla 5cm. Takže je nutno sečíst sílu finální krytiny + těch 5cm. Zbytek je nutno vyplnit izolaci + systémovkou. Špunty tam jsou jen pro fixaci a z tohoto pohledu nehrají žádnou roli. Je tedy celkem jedno, co je v projektu. Je nutno si nivelací vyměřit pozici finální krytiny a od ní si vyměřit jednotlivé vrstvy. Podklad obvykle nebývá rovný. Proto se obvykle vyrovnává pískovým podsypem.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od marfycz:

@zubr487 Pro někoho kdo si chce položit hadice sv…
@marfycz v případě varianty bez systémovky mají trubky větší kontaktní plochu s anhydridem
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od marfycz:

@zubr487 Pro někoho kdo si chce položit hadice sv…
@marfycz Ještě doplním. Díval jsem se na současné ceny. Tazatel píše o systémovce top309n. Ta stojí cca 500Kč/m2 a nahrazuje 30cm EPS + folii + trackery v ceně cca 150Kč/m2. Proto jsem psal, že to není výhodné. Trubky jsem tahal svépomocí a právě to, že jsem si mohl rozteče mírně přizpůsobit podle místnosti jsem bral jako výhodu.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@marfycz v případě varianty bez systémovky mají t…
@zubr487 U NR75 se sice EPS špunty dotýkají z boku trubek, ale ve spodní části je trubka ve vzduchu s kontaktem pouze na žebrech a ten anhydrit obteče z velké části i spodní část trubky což u verze bez systémovky není. Ani bych se nedivil, že bude mít NR75 min. stejnou a nebo dokonce i větší kontaktní plochu s anhydritem.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@marfycz Ještě doplním. Díval jsem se na současné…
@zubr487 500,- je moc, do toho bych nikdy nešel. Nedávno jsem si špunty systémovky zakreslil do půdorysu domu v počítači, natahal čáry (trubky) pro jednotlivé okruhy k rozdělovači a spočítal celkové delký jednotlivých okruhů s následnou úpravou délek okruhů. Na stavbě pojedu přesně podle vytištěného plánku jako Lego.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od marfycz:

@zubr487 500,- je moc, do toho bych nikdy nešel. …
@marfycz Přené rozteče nejsou důležité. Já jsem si hlavně hlídal, abych nepřekračoval mezní doporučené délky okruhů (pro 16x2 asi 70m). Dále jsem se snažil navrhnout dělení okruhů tak, aby vycházely zhruba stejné délky okruhů. Proto jsem si taky mírně upravoval rozteče a některé okruhy jsem spojoval. Např jedním okruhem jsem nejprve udělal smyšku do koupelny a vratkou další okruh na WC. Podobně jsem nedělal samostatnou smyčku pro chodbu, ale využil jsem vratku z menší pracovny. Nakonec jsem při kladení dělal nejprve malý okruh s malou roztečí pod okny a zbytek místnosti jako další smyčku s větší roztečí. Princip je v tom, že nátoková trubka má vyšší teplotu a tím i plošný výkon. Proto jsem dělal dvojité smyčky s dvojí roztečí. Taky je vhodné soustředit vyšší hustotu ve vchodové části. Pokud si budete dělat podobné finty, tak Vám přesné rozteče špuntů budou spíše vadit.
Odpovědět
Pokud dáte bez systémové desky tloušťku 6cm. A do této vrstvy se ještě většinou ukládají kabely a trubky ostatní a přes to křížem dalších 6cm tak je to víc než dostatečné, na to přes plastové spony podlahovku, na to igelit a anhydrit 4cm a hotovo, už tak máte tu podlahu přeizolovanou, klidně stačí 5 a 5 cm
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:

Pokud dáte bez systémové desky tloušťku 6cm. A d…
@vladimir_sacha nevím proč sem neustále cpete rady ze svého zmršeného domu. Samozřejmě, že se může dát jen 5cm, ale pak jde třetina tepla do sklepa
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@vladimir_sacha nevím proč sem neustále cpete rad…
@zubr487 Pokud je někde 10cm izolace tak opravdu je to dostatečné...... Pokud 5 tak řekněme že ještě to jde, máme 4 - 5cm v celém domě v jedné vrstvě, kabely a trubky když vedou tak tam není nic přes ně, izolace je rozdělená...... A zdá se mi, že to ničemu nevadí.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:

@zubr487 Pokud je někde 10cm izolace tak opravd…
@vladimir_sacha Vám to možná nevadí, ale většině lidí vadí posílat draze zaplacenou energii do sklepa nebo krtkům. V případě podlahového topení se dneska normálně dává min 15cm izolace a taková běžná síla je 20cm.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@vladimir_sacha Vám to možná nevadí, ale většině …
@zubr487 Což je zbytečně moc... Opravdu 20cm v podlaze nemá důvod.... Já upravil mřížku z koupelny kudy netáhne, zatěsnil dvoje dveře, doteplila se půda která údajně byla zbytečná... Nějaké základy obyčejným EPS 70 které nasáknou a nebudo fungovat.. A prosím jsme na 13 MWh za celou zimu na vše od října do dnes.... Dům má plochu 350m2 cca
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:

@zubr487 Což je zbytečně moc... Opravdu 20cm v…
@vladimir_sacha zapomněl jste na min 20m3 dřeva
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@vladimir_sacha zapomněl jste na min 20m3 dřeva
@zubr487 Spíše tak 1,5m3... Topilo se přesně 14x za celou zimu a to bylo průměrně -2 cca.... Takže jestli se ušetřilo 2MWh celkem tak je to až už moc... Netopí se v garáži, tam je tak 15 co přejde z kuchyně a chodby přes zeď.... V jednom pokoji se taky netopí a bylo třeba +- 18 což na spaní stačí, ráno někdy bylo třeba 15C v té místnosti a v šatně 14 - 18 pořád
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:

@zubr487 Spíše tak 1,5m3... Topilo se přesně 14…
@vladimir_sacha pohádky povídejte dětem. Vámi uváděná spotřeba a plocha by odpovídala slušnému pasivu. To Váš dům, postavený ze všeho možného s minimem izolace zaručeně není.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@vladimir_sacha pohádky povídejte dětem. Vámi uvá…
@zubr487 To nejsou pohádky, ale fakta, zastavěná je 212m2, podlahová 186x2 na patro mínus průvlak na schodiště...... Tak si to vemte... V podlaze je 40-50mm EPS 70 všude, sbírám data z elektroměru pořád... Pak se to v létě nasčítá na spotřebě bazénu atd... Ale loňský rok necelých 18.... Takže opravdu jak vidno ono s postupným navyšováním izolace nad třeba těch 5cm nemá takový efekt jako třeba těch prvních pár centimetrů, tam je rozdíl největší.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:

@zubr487 To nejsou pohádky, ale fakta, zastavěn…
@vladimir_sacha především je vidno, že buď vědomně lžete, nebo neumíte měřit spotřebu. Pochybuje, že se najde někdo, kdo ví jak to máte postavené a přesto vám to bude věřit.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?