Tepelná izolace soklu

Zdravím, mám stavbu založenou na cihlách 38 cm (2 řady) a na nich 44 a nemám v plánu zateplovat celý dům, pouze sokl. Cihly jsou porothem broušené obyč, žádné lehčené, ani s vatou apod. Chtěl bych se zeptat na zateplení soklu kvůli rosnému bodu. Když dám XPS 8 cm (nad sokl příjde stejně hrubá omítka min 2 cm), hrozí kondenzace mezi izolací soklu a soklovým zdivem? Je tedy lepší dát silnější izolaci soklu a sokl tzv. přiznat? Stačí v tom případě 10 nebo raději 12 cm? Prosím neřešme, jestli jsem měl dát to nebo ono, nebo jestli to mám celé zateplovat apod. Už to tak je. Díky
Odpovědět
@radimir Tak já bych se předně držel projektu...
Odpovědět
@panlorenc Ano to je nejlepší, ale já jsem se trochu během stavby nechal unést a projekt trochu pozměnil, ano moje chyba, ale teď jak z toho ven. Zase řešení projektanta bylo soklová 38 a na to 50. Jediný výrobce cihel, který byl schopen garantovat, že cihly takový přesah vydrží byl HELUZ. Porotherm to nedoporučoval. Takže jsem nakonec šel do 44 Porothermu.
Odpovědět
@radimir mám dvě řady 44 a zbytek 50 HF .. hydroizolace vytažená až po tu 50, soklovej polyš 6cm ... první řada 44 je "v podlaze", horní marmolit plynule přecházející na fasádu ... standardní řešení, kterých jsem i tady viděl ve spoustě diskuzí ...
Odpovědět
@xkarlos díky, to je v podstatě to samé, akorát mám kombinaci 38, 44. Hodně jsem ale četl, že když se dá na širokou cihlu slabý izolant, tak může kvůli rosnému bodu kondenzovat voda mezi XPS a cihlou, pravda je, že se to řeší hlavně u fasády nad soklem. možná u soklu je to jinak, protože tam je ta hydroizolace.
Odpovědět
@radimir ano, to plati u zatepleni zdi, kde by na 44 cihle mělo byt min 8cm izolace ... u soklu jsem o tomhle nikdy neskyšel .. jinak kamoš to ma stejně jako já, jen na 44 a 38 HF(takže jako vy) .. už 4 roky a žádnej problém..
Odpovědět
@radimir a to Vam po teto uprave projde stavba pri kolaudaci (kvuli zmene PENB)?
Odpovědět
@raziel628 a kdo pozná, jestli mám cihlu 50 nebo 44? Vy myslíte, že to jako budou měřit ?
Odpovědět
Profilova fotka
Té kondenzace bych se nebál. Toto uváděné platí, jen pokud je zaizolovany celý obvodový plášť budovy. Vlhkost nemá kam "odejít". Když je tam pod EPS/XPS jen sokl, tak se nic neděje a určitě bych nepridaval na síle, nelicovalo by to s navazující řadou a vypadalo by to strašně.
Odpovědět
https://www.wienerberger.cz/content/d... str. 35 vnější stěny sokl.. 20/32 je tam kombinace 38-44 a 6 cm XPS. za mě není co řešit
Odpovědět
@radimir spatne jsem to napsal spis to mel byt dotaz zda to jeste projde nebo uz ne (vim ze s tou termo omitkou delaj ve vypoctech koyzla). Jinak si myslim ze to pri kolaudaci merit nebudou (by musel byt extra b*b) ale jestli se nepletu vy / pripadne i dozor musite prohlasit ze bylo postupovano dle projektu tak na to chce pamatovat😉
Odpovědět
@raziel628 Ano papír snese všechno. PNB by už to neprošlo. Kdo ví, třeba nakonec zateplím, protože termo omítka je skoro stejně drahá jak zateplení, ale funguje podle mě spíš na papíře.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Dobrý den, prosím o radu. Budu zateplovat sokl 20cm silným , 30cm nad terén. Otázkou je, jak řešit xps u francouzských oken a HS portálu. Kolem celého domu bude chodník, pravděpodobně dlažba a ze všech oken a HS se bude dát vycházet ven. Jak vysoko má být xps u oken a hs? Dává se až po hranu okna tak, aby se schoval purenit a pak se k němu přihrne štěrk a na něj se da dlažba nebo se da níž a štěrk se dá přes horní plochu xps tak, aby se tam pak vešla dlažba a dalo se vycházet ven bez schodu.? A co se týče ipy pod xps (zpětný spoj), jak vysoko nad terén se dává a musísahat dole až k základové spáře? Díky
Odpovědět
Článek se načítá
@radimir No takhle...Merit vám to paní úřednice asi nebude 🙂 ta si vyžádá prohlášení stavebníka o provedení stavby dle schválené projektové dokumentace a nejlépe od odborné způsobilé osoby-projektanta/dozora. A kdo za vás bude lhát na vlastní triko? 🤔
Odpovědět
@konan Detail máte řešený ve vašem prováděcím projektu 😉 😄
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?