TZ cca 6kW je to reálné?

U budovy asi 140m2 zast. plochy mi vyšlo TZ 65kW za 24h prostupem tepla při venkovních +4C (Průměrná zimní reálná teplota u nás) 1. Hlavní strop SDK + vata 140mm asi 60m2 (0,25W/m2k) 2. Hurdisky zateplené 50mm vatou a SDK asi 25m2 (0,61W/m2k) 3. Zateplený strop 50mm vata, SDK, rákos a 2x desky, plevy 20m2 (0,57W/m2k) 4. Zdivo 45cm + omítky, plocha cca 96m2 (1,28W/m2k) - Počítané jen 2 stěny, ze 2 stran je budova obestavěná, z jedné strany soused a jeho garáž v domě a ze severní přilepené na průjezd a 5cm vaty na zdi zevnitř 5. Stavební otvory 5x okno izolační dvojsklo (1,2W/m2k) 6. Vchody 2x dřevěné dveře uvažováno (2W/m2k) 7. Podlaha beton na hlíně, dlažba, z části podsklepeno, teplota pod betonem +10C vypočítáno připočtením 10% z ostatních TZ objektu Pokud vezmu v potaz, 65kW za 24h dělá cca 2,7kW/h (Rozdíl 15C (19C na 4C) V zimním období -11C počítám, vychází 130kW denně, cca 5,4kW/h TZ Je to jen orientační výpočet z důvodu osazení přímotopů, tak o určitých hodnotách a počet kusů. Jen jestli je můj výpočet správný?
Odpovědět
Pletete si jednotky kW, kWh atd. Nechci rýpat. Říkám to proto, že nelze jasně pochopit, co jste vlastně měřil nebo počítal za veličiny. Na otázku, jestli je váš výpočet správný.. Jsem si téměř jistý, že ne, i když jste asi výpočet zapomněl vložit do příspěvku. Uvedené údaje nepostačují ke spočítání TZ. Pokud chcete orientačně zjistit potřebný výkon, nejlepší je srovnat si to s nějakým podobným barákem a přidat pro jistotu pár desítek procent navíc. Nebo si to nechat od někoho spočítat.
Odpovědět
@m_i_r_e_k S tím, že někde uvadím kW a jinde kWh.,... Jo to možná jo, ale vyšlo mi následující Hurdisky při rozdílové teplotě 15C venku na půdě a uvnitř budovy s 50mm vaty v podhledu únik tepla 9,15W/m2/h Zdivo 45 + omítky vyšlo prostup tepla na 19,2W/m2/h Strop zateplený vatou 140mm a sádrokarton vyšel na prostup nějakých 3,6W/m2/h O toto mi jde, jestli je to reálné Rozdíl teplot je počítaný jakožto 19C uvnitř a +4C venku ->Průměrná teplota v zimě(15C schodek)
Odpovědět
@vladimir_sacha Když pominu opět nesmyslné jednotky, tak ty hodnoty prostupu tepla jednotlivými konstrukcemi vypadají při vámi zvoleném spádu reálně. Ale: - Při výběru radiátorů je potřeba počítat i s extrémními mrazy. Obvykle se topení navrhuje na cca -15C (konkrétní číslo se trochu liší dle lokality) - Nezanedbatelnou část spotřeby dělá větrání a netěsnosti - Je třeba zohlednit okna, tepelné mosty atd. Další vliv budou mít i špatně provedené skladby zateplení apod. Čtu tady často vaše příspěvky a není mi jasné, jestli jde o humor nebo je vše myšleno vážně.. Není ani potřeba chodit do jiných vláken, stačí např. toto: "Zateplený strop 50mm vata, SDK, rákos a 2x desky, plevy" Asi nebudu daleko od pravdy když si tipnu, že ta vata bude mokrá jako hastrman a nebude dosahovat deklarovaných parametrů.
Odpovědět
@vladimir_sacha Počítáte nesmysly. Hlavní nesmysl je, že TZ se počítá pro nejnižší teplotu dané lokací a intení teplotu 20st. Takže teplotní diference 32 až 35 st (nevím kde bydlíte). Další nesmysl jsou ty Vaše jednotky. První co si musíte spočítat jsou koeficienty U jednotlivých konstrukcí. Ty čísla v úvodu jsou asi reálná. Namátkově jsem zkontroloval dvě čísla. Dále se podívejte na jednotky U je to W/m2K. Z toho je přímo jasné, že pokud chcete ztrátu ve W musíte hodnotu U vynásobit plochou a teplotní diferencí (32 až 35 st). Výsledkem je tepelná ztráta dané konstrukce. Následně sečtete všechny konstrukce a máte celkovou ztrátu prostupem. Ztrátu větráním spočítáte přibližně podle vzorečku Q= 0.36 x V x n x dT kde: V = vnitřní objem [m] n = intenzita větrání [-h]. Normálně se počítá 0.3. Vy ale plánujete hospodu, tam musíte počítat s podstatně vyšší hodnotou. Najdete to v normách, mě se to nechce hledat, ale klidně zadávajte min 2. To znamená, že se vymění veškerý vzduch 2x za hodinu. dT = je opět teplotní diference. (32 až 35) Dále by jste měl započítat tepelné mosty, která u Vás asi budou vysoké ale to sem nebudu míchat. Celkový součet udává TZ neboli maximální tepelnou ztrátu při nejhorších podmínkách. Podle tohoto čísla se např. určuje výkon zdroje tepla. Máte neskutečný zmatek v jednotkách. Např. jednotka W/m2/h neexistuje. Zřejmě nechápete rozdíl mezi W a Wh nebo kW a kWh.
Odpovědět
@zubr487 Ano diference je těch cca 32C (20 do -12) Ty W/m2/h s tím jsem si vyjádřil hodnotu kolik wattů tepla se ztratí skrz konstrukce na plochu 1m2 za 1h poté pokud si to vezmu, tak je to průměrná teplota, kolik se protopí ročně, ale budou instalovány krbovky, takže s výkonem otopné soustavy problém nebude Jinak celkové TZ spočítam Teplotní rozdíl uvnitř a venku (32) x výsledek prostupu tepla U w/m2k x plocha dané konstrukce. Jedná se o výpočet +- kW, zejména o tom, kam dát radiátor a kam ne + abychom měli správné zálohy, tady nejde úplně o každý watt
Odpovědět
Co větrání to Vás nezajímá?
Odpovědět
@zubr487 Ale zajímá, k větrání si propočtu 20% z celkové TZ prostupem Když si vezmu že v provozu to bude asi 12h denně, dalších 12h tam nikdo nic nevyvětrá
Odpovědět
Tak vyšlo mi následující: Podlahová plocha 96m2 (Ta budova má silné zdi, místy 60 až 70cm) Budova ze 2 stran plně obehnaná jinými budovami, z jedné strany má soused garáž a ložnici z té druhé zateplený průjezd od souseda, takže tady je TZ prakticky = 0 TZ prostupem tepla 5,2kW při -12C TZ větráním 2,6kW při - 12C (Jedná se jen o zádveří, zbytek je oddělen, takže nebude probíhat výměna vzduchu extrémně moc) Celková TZ 7,7kW při -12C
Odpovědět
Profilova fotka
Se mi líbí jak to počítáte přes prsty... 1) nejdříve spočítáte TZ obálkou budovy - tím zjistíte požadovaný celkový výkon 2) Pak si spočítáte TZ pro jednotlivé místnosti a na to si navrhnete přímotopy do jednotlivých místností 3) celkový součet jednotlivých zdrojů by neměl být nižší než požadovaný výkon TZ obálkou
Odpovědět
@petrkunc132 přímotopy v hlavní místnosti Na wc nebudou v kuchyni taky ne, do té se pujde ze dveří od hlavní místnosti kde budou. Počítané jsou 3 okna 100x120 u hostů a pod každým bude jeden, 2.5kw x 3 kusy a to vyhřeje skrz příčky wc a kuchyň skrz dveře
Odpovědět
Co můžu srovnávat, teď jsme kupovali pár baráků na pronájem, takže např. nezateplený řadový dům cca 110 m2 měl plynový kotel 18 kW. Což je tak akorát pro případ velkých mrazů. Aby byla nějaká rezerva i když se třeba udělá průvan. Každopádně to chce radiátor do každé místnosti. Jinak se to v mrazech nevyhřeje a to ani přes otevřené dveře.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Tak jelikož ta kuchyňka má 12m2, dveře devadesátky a 3m od těch dveří krbovky, naproti na zdi pro hosty přímotopy, tak to teplo tama projde, tam jsme dávali dokonce mezi 80 - 100mm vaty pod hurdisky a jsou tam jenom 2 malé ,,koupelnové" okna. Záchody jsou téměř uprostřed, jen ze zadní stěny je to ven, ale tam má soused ložnici a garáž nalepenou, zeď 45cm, tudíž teplo bude, zleva kuchyň a zprava ta velká vytápěná místnost pro hosty a kulečník, příčka 15cm Ytong je mezi tím kulečníkem a WC. Vstup do předsíňky k jednotlivým dveřím WC je metr od kamen
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
No já vám to počítat nebudu, raději se budu věnovat mému domu...ale chce si to pěkně rozkreslit a všude vypsat skladby teploty a součinitele prostupů tepla...ruční výpočet tak na 3 hod práce a nebo někomu zaplatit, lepší než mít zbytečně předimenzované a nebo ještě hůře poddimenzovane
Odpovědět
@petrkunc132 To jsem provedl, místnost po místnosti, m2 stropů těch a tam těch... Metry zdí, velikosti oken, dveře, podlaha jelikož beton bude a kachle
Odpovědět
Profilova fotka
@vladimir_sacha maximálně vám to zkontroluji, dejte sem půdorys se skladbami a součiniteli prostupů, také teploty zakreslené v půdorysu a ty vaše výpočty...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?