Kategórie

Kuchyne

Rozmazlujte svoji kuchyni

Každá kuchyně, ať už je stará, nebo nová, si zaslouží velice dobrou péči, aby vám vydržela co nejdéle. Připravujete zde oblíbená jídla, ale přitom se z nich uvolňují mastné páry, které mohou narušovat povrchy skříněk, ale i zdi, každou chvíli se v kuchyni něco rozlije, a to i tekutiny, které zanechávají skvrny – víno, džus apod.
Je třeba pořídit kvalitní čisticí prostředky, které vám pomohou kuchyň udržovat v kondici, aby vypadala co nejdéle skvěle.

Nábytek v kuchyni

Aby byla kuchyně jako ze škatulky, je nutné si do ní pořídit nábytek s povrchem, který bude snadno čistitelný. Můžete si pořídit hotovou kuchyňskou sestavu nebo vytvořit kombinace podle svých představ. Opticky ji zvětší lesklé povrchy a zrcadla, na zdi se doporučují bledší, ale veselé odstíny barev. Spotřebiče umístěte tak, aby byly vždy po ruce.

Pracovní desky

Pokud se něco rozlije na pracovní desce, je třeba ji přetřít měkkým vlhkým hadříkem nebo houbičkou s běžným čisticím prostředkem. Ten by neměl obsahovat látky, které nemají přijít do styku s potravinami.
Desky z dřevotřísky je třeba chránit před vlhkem. Části, které nejsou chráněné laminátem, se pokuste ošetřit speciálním voděodolným nátěrem nebo speciálními páskami a tmely. Používání ostrých předmětů se v kuchyni nevyhnete, ale dávejte si při něm pozor, abyste nepoškodili laminát.
Při údržbě desek nepoužívejte oleje a vosky. Spáry zástěny z mozaiky se časem zašpiní a zažloutnou. Není výhodné u pracovní desky používat obklady s nerovným strukturovaným povrchem.

Lesklé povrchy

Lesklé povrchy jsou v dnešních kuchyních velice oblíbené. Kdo je ochotný investovat, může si vybrat některou z dražších variant, ale najdeme na trhu i levnější provedení. Rozdíl je v tom, že levnější varianty jsou tvořeny fólií, zatímco dražší kvalitním odolným lakem, čímž se liší i péče – fóliový povrch je třeba chránit před ostrými, tvrdými a horkými předměty, protože bychom ho nenávratně poškodili.

Ať už je povrch kvalitnější, nebo ne, vyžaduje si správnou údržbu. Časté čištění se provádí vlhkým hadříkem namočeným do saponátového roztoku. Vlažnou vodou potom povrch opláchněte a jemně vytřete dosucha. Při výběru saponátu dbejte na to, aby neobsahoval písek a drobné částice, které by mohly povrch poškodit.

Lesklá fóliová dvířka

Lesklá fóliová dvířka se na rozdíl od matných musí mnohem pečlivěji udržovat. Nečistěte je přípravky na bázi alkoholu, oxidačními a bělicími látkami ani ředidly. Tyto plochy nečistíme nikdy nasucho a nepoužíváme na ně ani leštidla a přípravky s ošetřujícími voskem. Pozor také na působení tepla, jsou odolné do 80° C.

Péče o nádobí

Do myčky na nádobí se nedávají dřevěná prkénka na krájení nebo nože s dřevěnými čepelemi. Teflonová pánvička se nepřipaluje a díky tomu budete mít i méně práce s jejím umýváním. V případě potřeby použijte na její drhnutí jemnou stranu houbičky. Nádoby s teflonovým povrchem nejsou vhodné na mytí v myčce, protože čisticí prostředky mohou teflon narušovat. Litinové nádobí do myčky také nedávejte – umývejte je jenom vodou a jemným kartáčkem.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)