Balkon či terasa nemusí sloužit jen pro lenošení

  • 13.05.2024

Představte si, že ráno vyjdete na terasu a slyšíte jemné šumění listí, vůni rozkvetlých květin a pohled na orosené bylinky či mladé výhonky zeleniny. Taková smyslová symfonie udá tón celému novému dni. Nechte se inspirovat odborníky z Hornbachu a jednoduše si vytvořte vysněnou zahradu na balkoně či terase.

Zdroj: Hornbach

V oblasti městského bydlení jsou zelené plochy často nedostatkovým zbožím, balkony a terasy tam poskytují možnost si trochu té klidné energie dopřát v soukromí. „Tyto venkovní prostory nemusí sloužit jen pro pár židlí a květináčů, možnosti, jak si je uzpůsobit, jsou nekonečné. Od relaxačních koutů na osvěžení mysli až po vyvýšené záhony na pěstování bylinek a zeleniny,“ říká k tomu David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Vlastní úroda i ve městě

Urban gardening, neboli městské zahradničení, se stal neoddělitelnou součástí moderního života. Lidé tímto způsobem využívají možnost užít si trochu přírody i uprostřed rušného města. Vyvýšené záhony jsou převratnou změnou v pěstování různých plodin na balkonech a terasách. Nejenže maximalizují prostor, hlavně zpřístupňují zahradničení všude tam, kde to nebylo doteď možné. „Ať jste ostřílený pěstitel, nebo začínající zahrádkář, vyvýšené záhony nabízejí pohodlný způsob, jak pěstovat bylinky, zeleninu a květiny přímo pod okny. Dá se říct, že možnosti výsadby jsou stejně rozmanité jako vaše kulinářské a estetické preference – od rajčátek a bazalky až po skalničky či zářivé květiny,“ radí odborník z Hornbachu. Začlenění vertikálních prvků, jako jsou mříže a závěsné květináče, dále optimalizuje prostor a dodává balkonovým a terasovým zahradám vizuální přitažlivost. Popínavé rostliny zkrášlují prostor a dodávají stín i soukromí. Kaskádovité kapradí opticky zjemní prostor a vytvoří svěží kulisu pro venkovní posezení a stolování.

Vlastní úroda i ve městě
Zdroj: Hornbach
zahradní sezení
Zdroj: Hornbach

Oáza pokoje a relaxace

Pokud chcete své městské „zahrady“ opravdu vyšperkovat, zvažte prvky, které vás osloví i hmatem a zvukem. Texturované materiály, jako je ratanový nábytek, kamenné akcenty a použití dřeva, dodají pocit opravdové přírody a přímo vybízejí k odpočinku. Zvonkohry, zahradní fontány a šustot okrasných travin přidají zvukový aspekt, čímž prostor naplní uklidňujícími zvuky, které podporují relaxaci. Vytvoření dokonalé zahrady na balkoně či terase si vyžaduje plánování. „Při výběru rostlin a nábytku zvažte faktory, jako je vliv slunečního žáru či větru a samozřejmě prostorová omezení. Zvolte takové rostliny a materiály, které jsou nenáročné na údržbu. Tím minimalizujete starost o ně a maximalizujete požitek. Nebojte se začlenit zahradní fontány, napájecí misky pro ptáky, závěsná křesla, meditační polštáře a sochy, abyste vytvořili skutečnou oázu klidu,“ doporučuje David Benda z Hornbachu. Pokud Vám to prostor dovolí, zakomponujte na terasu i menší zahradní sprchu. Rychlé osvěžení během horkých letních měsíců určitě oceníte.

zahradní sprcha Hornbach
Zdroj: Hornbach
pergola na zahradu
Zdroj: Hornbach

Nezapomínejte na soukromí a pohodu

Ochrana před sluncem a nevyžádanými pohledy jsou také důležitými faktory pro vytvoření pohodlného balkonu či terasy. Štít před ostrým slunečním světlem nejenže zaručuje příjemný pobyt venku, ale chrání i před možnými zdravotními riziky. „Na balkonech můžete použít hned několik možností. Velmi účinné jsou zatahovací markýzy, bambusové zástěny, balkonové sluneční plachty nebo mříže zdobené popínavými rostlinami. Tato řešení poskytují soukromí a vytvářejí přirozenou sluneční bariéru,“ doplňuje odborník z Hornbachu.

Autor článku + Foto: Hornbach

Diskuse na téma článku