Kvalita a rychlost stavby domu: Proč byste měli sáhnout po jednovrstvém zdivu?

  • 11.10.2023

Při výstavbě je jedním z nejdůležitějších faktorů rychlost stavby domu a kvalita výsledného díla. Zvolení správného stavebního materiálu může výrazně ovlivnit dosažení těchto cílů. K nejpopulárnějším materiálům ve světě stavebnictví patří jednoznačně cihla, která nabízí několik benefitů.

Cihla dokáže spojovat zdění obvodových stěn a tepelnou izolaci v jednom jediném technologickém kroku. S velkým počtem vzduchových dutin, tenkými spárami a spojením typu pero a drážka splňuje standardy pro nízkoenergetickou výstavbu. Proto není nutné ani dodatečné zateplování domu.

rychlost stavby domu
Zdroj: iStock

Jak urychlit stavbu rodinného domu?

Cihla je jedním z nejstarších stavebních materiálů, ale díky vývoji se neustále zdokonaluje. Stavba rodinného domu je rychlejší a jednodušší, přičemž přesné rozměry a přesný tvar cihel eliminují chybovost v konstrukci. Čím méně pracovních kroků, tím menší pravděpodobnost vzniku chyb a menší čas potřebný pro přizpůsobení jednotlivých kusů.

Klíčovým faktorem pro urychlení stavby je také kvalitní příprava. Ta by měla zahrnovat důkladný návrh rodinného domu a realizaci projektu, který řeší všechny detaily s rozvahou. Aby se účinně využil čas a minimalizovaly se ztráty, je nezbytné již od počátku řádně plánovat a začít ve správný čas. Nezapomeňte, že některé externí faktory nedokážete ovlivnit. Většina prací vyžaduje teploty nad +5 °C, takže stavební sezóna obvykle trvá od března do listopadu. Přesná délka může záviset na konkrétní lokalitě.

Stejně důležitá je efektivní organizace pracovních činností. Všechny práce by měly být dokončeny dříve, než klesnou noční teploty pod zmíněnou hranici +5 °C. Měla by být dokončena buď celá spodní konstrukce nebo hrubá stavba včetně dočasné střechy.

Tip Modré střechy: I beton potřebuje 28 dní k dosažení plné pevnosti. Tuto technologickou pauzu můžete rozumně využít. Díky dobré organizaci montážního podepření stropu dokážete zdít příčky i v době, kdy beton stále schne.

Jak urychlit stavbu rodinného domu?
Šest let trvalo, než mladá rodina našla pozemek podle svých představ. Spolupráce s architektem a volba firmy HELUZ jako dodavatele materiálu zajistily, že si na něm postavili domov, který by neměnili. Zdroj foto: HELUZ

Rychlost stavby domu můžete zvýšit také využitím jednovrstvé konstrukce, která nevyžaduje následné zateplování a volbou komplexního stavebního systému.

Společnost HELUZ na trh uvedla komplexní systémový přístup k obálce budovy v jednovrstvé konstrukci s názvem „Smysluplný celek“. To znamená, že kromě základního sortimentu cihlových bloků máte k dispozici další doplňkové cihly. Třeba i s integrovanou izolací, která umožňuje jednoduché řešení rozmanitých stavebních detailů.

Více se dozvíte také v našem článku „5 důvodů, proč na stavbě používat doplňkové cihly“.

Kvalita a životnost stavby
Některé domy minete, aniž byste si jich všimli. Jiné vás zase upoutají už z dálky. „Chtěl jsem, aby dům měl tvář,“ představuje Ing. arch. Václav Kosnar stavbu, která zvítězila v hlasování soutěže HELUZ Dům roku 2021. Není divu – impozantně zasklený štít domu, který architekt navrhl, vám určitě utkví v paměti. Zdroj foto: HELUZ

Kvalita a životnost stavby

Rychlost stavby domu není všechno. Kromě ní nesmíme zapomínat na důležitost kvality a trvanlivosti. Moderní cihly sice mohou být lehčí, ale to neznamená, že jsou méně spolehlivé. Jsou vyráběny z vysoce kvalitních materiálů, které odolávají povětrnostním podmínkám, ohni a času. Jejich vysoká tepelná izolační schopnost může výrazně snížit energetickou spotřebu budovy, čímž se zároveň přispívá k udržitelnosti životního prostředí.

„Navrhovat a stavět v cihlovém systému HELUZ je jednoduché a snadné. Projektant má všechny materiály pro výstavbu od jednoho výrobce a má výbornou technickou podporu. Systémové stavění nejsou jen základní cihly!“ upozorňuje Ing. Zdeněk Kobza, produktový specialista společnosti HELUZ.

„Každý zkušený projektant ví, že projektovat ve výrobních modulech a používat na stavbě celý systém doplňkových cihel HELUZ je výhodné. Ať už z hlediska rychlosti, kvality zdění nebo bezproblémového vyřešení detailů. Používání doplňkových cihel umožňuje využívat výhod modulové řady 25, jednak co se týče výšky, tak i délky.“

Musím nechat stavbu vymrznout?
Návrh cihlového (HELUZ) a velkoryse zaskleného (Schüco) domu z dílny Ateliéru Vostracký zvítězil svou praktičností a dokonalým pochopením potřeb a přání budoucího majitele. Jeho součástí byl „ladovský“ výhled na kostelík s farou z rohové, impozantně zasklené pracovny v patře i z terasy v přízemí. Zdroj: HELUZ

Musím nechat stavbu vymrznout?

V našem Fóru se uživatelé často ptají, zda je potřeba nechat stavbu v zimě vymrznout nebo ne. Názory odborníků na tuto otázku se liší. Někteří odborníci navrhují, aby se stavba neřešila ve spěchu. Údajně bychom ji měli během zimy dopřát příležitost k vysušení a sednutí. Jiní tvrdí, že zimní přestávka už není nezbytná.

Na odpověď jsme se zeptali Ing. Tomáše Culíka, technického poradce společnosti HELUZ:

„V dnešní době už mnoho firem zmiňovanou technologickou pauzu nedělá. Zdržuje to celý proces výstavby. Opravdu se názory odborníků často liší. Avšak pravdou je, že v případě moderních cihlových systémů již tato technologická pauza nutná není. Díky přesnému zdění z broušených cihel na tenkovrstvá lepidla, pěnu nebo SIDI není ani potřeba nechat stavbu dotvarovat. Díky této moderní technologii zdění se navíc do stavby dostane minimum vlhkosti. Proto tato dříve nutná přestávka již dnes nutná není.“

Tip Modré střechy:

Efektivním materiálem, který dokáže urychlit stavbu vašeho vysněného domu, je inovativní tekutá malta HELUZ SIDI. Používá se podobně jako váleček při malování, což znamená, že pro přípravu směsi nepotřebujete míchačku. Zdění je díky ní rychlé, jednoduché a bez zbytečných komplikací.

Článek byl připraven ve spolupráci s HELUZ.

Autor článku: redakce Modré střechy (Michaela)

Zdroj foto: HELUZ, iStock