Kategórie

Naradi

Nářadí do každé domácnosti

Nářadí je neodmyslitelnou součástí každé domácnosti stejně jako kuchyňské spotřebiče, neobejde se bez něj žádný kutil ani zahrádkář. Šetří náš čas a zjednodušuje práci, ovšem různé typy a druhy, které nabízí trh, mohou leckdy ztížit jeho výběr a nákup.
Různé nástroje začali lidé využívat dávno v minulosti, nejstarší nářadí máme doloženo již z pravěku. Bylo velice jednoduché a používalo se především na lov. Následně začali naši předkové nářadí zdokonalovat a rozšiřovat jeho repertoár. Průlom nastal koncem devatenáctého století, kdy došlo k objevu a širšímu využívání elektřiny, což ovlivnilo i vývoj nářadí. Klasické nářadí se pochopitelně nepřestalo používat, ale mnoho druhů je dnes už elektrických nebo benzínových.
Neorientujete se v nabídce nářadí a nevíte, co je vhodné pro jakou práci, co do domácnosti a co na zahradu? Pokusíme se vám poradit, pomoct s výběrem a také vám představíme unikátní model nářadí.

Ruční nářadí

Nejenom profesionál, ale ani domácí kutil se neobejde bez kvalitních ručních nástrojů, kterých je široká nabídka, existují různé typy s množstvím funkcí. Klasiku přestavují šroubováky, kladivo nebo pilky, jež využije opravdu každý. Sady a kufříky s drahým profesionálním nářadím obsahují desítky velikostí a druhů spolu s potřebným příslušenstvím, v oblibě je mají především profesionální řemeslníci, ale nejlacinější osmidílné sady si může pořídit podle svých potřeb a podle vybavení kufříku opravdu každý. Výběr sady či kufříku neovlivňuje jen cena, ale také složení. Například pro elektrikáře jsou ideální elektrikářské kufříky s nářadím, stejně tak existují sady nástrojů pro elektroniku, kufříky s nářadím pro truhláře nebo instalatéry.

Elektrické nářadí

Jak už jsme zmínili, nářadí má ulehčit práci jak v domácnosti, tak na zahradě. Při používání elektrického nářadí není třeba vynakládat velkou námahu v porovnání s klasickým ručním, pravidelně je používají řemeslníci. Největší poptávka je po vrtačkách, šroubovácích, bruskách, pilách nebo frézách.
Každé nářadí se časem opotřebuje, ovšem k mnohému elektrickému nářadí lze dokoupit náhradní příslušenství: pilové kotouče, vrtáky nebo řezné kotouče na kov. Do kategorie elektrického nářadí patří i to, které funguje na principu akumulátoru, především vrtačky a šroubováky. Obsahuje nabíjecí baterii, akumulátor, který uchovává elektrickou energii, takže nářadí můžeme používat i bez přímého připojení k elektrickému zdroji.

Zahradní nářadí

Pěstitelé a zahrádkáři využívají nářadí, které jim pomáhá udržovat zahradu upravenou a hezkou.
Zahradní nářadí volíme podle typu zahrádky. V okrasných zahradách se využívají především drobné nástroje pro sázení a přesazování rostlin, především sázecí kolík, kolík na sázení cibulek, lopatka, ruční okopávač záhonků, malá kosa a jiné.
Součástí mnohých zahrad je živý plot nebo okrasné keříky, které je třeba upravovat a tvarovat do požadované formy. K tomu slouží různé typy nůžek, ať už elektrických, nebo benzínových.

Pro užitkové zahrady je zapotřebí pořídit různé druhy motyk a motyček, hrábě, nůžky na větve, kolečko, pilky, sekery, rýče nebo rotavátor. To je typ nářadí, který je oproti používání rýče rychlejší a snadněji opracuje půdu. Ovocné sady se neobejdou bez nářadí určeného na údržbu stromů a keřů, jako je ruční nebo motorová pila nebo nůžky na větve, nejlépe s teleskopickou rukojetí.
Na úpravu a údržbu trávníků se používá několik různých typů nářadí, kromě klasické kosy, sekačky či křovinořezu se využívají i hrábě kypřič trávníku, s jejichž pomocí trávník čistíme a provzdušňujeme.

Unikátní nářadí

Obtěžuje vás pravidelné sekání trávníku na zahradě? V tom případě čtěte dál, protože vám chceme představit novinku, jež je nepochybně vaším snem. Robotická sekačka. Tento nástroj ušetří váš čas, který musíte sekání trávy věnovat. Existují různé typy a modely, jejich výběr ovlivňuje velikost plochy, terén a frekvence sekání. Čím větší je rozloha trávníku a náročnější (především svažitý) terén, tím kvalitnější sekačku si musíte pořídit.

Půjčovna nářadí

Pokud nepatříte mezi domácí kutily a nechcete utrácet za nákup nářadí, můžete si některé druhy nářadí opatřit v půjčovnách.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)