Kategórie

Okna

Okno, do domu oko

Okno patří ke každému domu stejně jako dveře, ať už jde o dům, byt, nebo dokonce nebytový prostor. Okno je obvykle včleněno do jedné nebo více zdí stavby. Důležité je hlavně proto, že díky němu je v místnosti přirozené světlo, a když ho otevřeme, tak i čerstvý vzduch. To, jak okno vypadá, závisí na typu stavby. Svou roli hraje vnitřní interiér stejně jako omítka a celkový vzhled celého objektu.

Okna můžeme dělit podle různých kritérií – např. podle druhu materiálu, ze kterého je okno vyrobené. Dále to může být podle rozměrů a podle umístění (okna ve zdi a okna střešní). Co musíme brát v potaz, když si chceme koupit okno? Faktorů je mnoho – nejdůležitější je samozřejmě vkus každého zákazníka, pak rozhodují parametry, tepelně-izolační vlastnosti, ale také finanční možnosti. V potaz musíme brát i další věci, např. atypickou stavbu domu, požadavky zákazníků atd. A jak se v tom všem vyznat? Než si půjdete okna vybrat, přečtěte si o nich několik důležitých informací.

Co je nejdůležitější při výběru okna

Jak již bylo řečeno, okno do místnosti přivádí přirozené světlo i vzduch. Proto je důležité, jaké volíme sklo. Jeho barva má vliv na propustnost světla. Materiál, z něhož je vyrobeno, hraje roli při izolaci tepla v dané místnosti. Je potřeba rozlišit přechod tepla přes samotné okno a typ skla, které je použito, a okenní rám, do něhož je okno zasazeno. Nejčastěji si lidé pořizují okno s dvojsklem, jehož tloušťka je 12 až 16 milimetrů. Platí, že čím nižší je hodnota součinitele přechodu tepla, tím lepší jsou izolační vlastnosti daného okna a zároveň také můžeme počítat s nižšími ztrátami tepla, a tedy ušetříme za topení. Při použití okenního rámu je součinitel tepla 2,0 W/(m2. K). Když použijete dvojsklo, je součinitel přechodu tepla asi 3 W/(m2 . K). Jak lze poznat pouhým okem kvalitní okno, které dobře izoluje? Když se okno snadno orosí, víme, že okno dobře izoluje. Právě orosení okna prozrazuje, že dané okno je kvalitní.

Kromě nepropustnosti tepla bychom měli na okno klást ještě další požadavek. Tím je izolace zvuku a ruchu. To ocení hlavně lidé, kteří žijí v rušných lokalitách nebo mají kanceláře do hlučných ulic. Protihluková ochrana okna je proto velmi důležitá. Index zvukové neprůchodnosti u oken, která mají dvojsklo, je na úrovni Rw = 32 dB. Pokud si do oken pořídíte speciální akustická skla, index zvukové neprůchodnosti může být mnohem vyšší – Rw = 50 dB. Roli samozřejmě hraje také správné vsazení okna a jeho montáž.

Důležitým kritériem při výběru okna je také jeho životnost a náročnost jeho údržby. Každý materiál má specifické vlastnosti, které vyžadují rozdílné způsoby zacházení.

Okno je se dá snadno rozbít a pro zloděje je to nejjednodušší cesta, jak se dostat do objektu. Proto byste neměli podcenit bezpečnost. Nejbezpečnější okna jsou vybavena bezpečnostními pojistkami, bezpečnostním kováním a bezpečnostním sklem. Obvykle jdou zamknout kličkou. Bezpečnost lze zvýšit také tím, že na okno umístíte bezpečnostní fólii. Ta ochrání okno nejen před zloději, ale také před škodlivými UV paprsky. Navíc není vůbec drahá.

Typy oken podle materiálu

Dnes jsou velmi populární plastová okna. Způsobila naprostou revoluci ve stavebním průmyslu. Vyrábí se z neměkčeného PVC. Velmi dlouho vydrží, mají skoro neomezenou životnost, skvěle izolují a jsou levnější než dřevěná okna.
Dřevěná okna můžeme označit jako ekologická. Jsou nejčastější, dobře vypadají a mají perfektní izolační vlastnosti. Nyní jsou velmi oblíbená Eurookna, která dlouho vydrží. Také jejich údržba je jednoduchá.

V současné době je velmi moderní hliníkové okno. To nepropouští teplo a také není jednoduché ho mechanicky poškodit. Je však dražší.
Lze však použít kombinaci, a to dřeveno-hliníkové okno. To vypadá velmi dobře a velmi moderně. Spojuje důležité vlastnosti obou dvou materiálů, dobře izoluje, je odolné, kvalitní a také splňuje požadavky moderního designu.

Špaletové okno

Někdy se mu také říká kastlové. Dnes je vnímané jako historický typ okna, který je spojován s tradiční architekturou. Těmito okny se v současnosti osazují hlavně stavby, které se vyskytují v památkové zóně, a podle zákona není možné je přestavovat. Pokud chceme (nebo musíme) zachovat původní historický ráz dané budovy, představuje špaletové okno ideální variantu. Špaletové okno se vyrábí ve dvou variantách: buď s jednoduchým sklem, nebo s izolačním dvojsklem. Druhý typ skla je lepší, kromě dobré izolace také chrání před nadměrným hlukem.

Panoramatické okno

Panoramatické okno má už v názvu to, co je jeho velkou výhodou – skvělý výhled. Dokáže změnit celkový styl interiéru – daný prostor je díky němu moderní a originální, zároveň také velmi prosvětlený, protože velké okno s sebou přinese mnoho světla. Interiér, který se může pyšnit tímto oknem, není stísněný, naopak z prostoru dýchá volnost. Panoramatická okna se nejčastěji používají při stavbě vysokých kancelářských budov. Dnešní trend ale je časté, že je architekti začleňují i do privátních bytů, daná sídliště pak působí moderně.

Okno je důležitý architektonický prvek pro každou stavbu. Na něm závisí kvalita vzduchu, který se dostane do místnosti, náklady, jež utratíte za topení, a také množství propuštěného přirozeného světla, které se do interiéru dostane. Výběr okna je proto velmi složitý, protože existuje řada modelů, které se vyrábějí z různých materiálů. Až si budete okno kupovat, nepodceňte jeho montáž. Ta ve finále ovlivňuje řadu vlastností okna. Teprve když je okno dobře zasazeno do zdi, můžeme všechny jeho přednosti otestovat.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)