Kategórie

Rodinne Domy Na Klic

Rodinný dům na klíč

Mnoho lidí sní o vlastním domě, který bude mít terasu, velkou zahradu a bazén. Navíc pro mnoho z nás rodinný dům symbolizuje místo, kde se celá rodina setkává a kam se vrací, místo, které vyjadřuje harmonii, klid a lásku. V dnešních časech není problém si vlastní rodinný dům pořídit, navíc se jeho pořizování výrazně zjednodušilo, došlo k mnoha inovacím a zlepšením ve stavebnictví, což urychluje nastěhování. Jednou z nich je tzv. stavba na klíč, jejíž popularita souvisí s tím, že vše, co potřebujeme, máme zařízeno. Firma se postará o pozemek, připraví projekt, sežene všechny papíry a povolení, postaví a předá nám klíč od našeho nového domova.

Vypadá to skvěle, ale přece jenom si připomeňme i jiné možnosti výstavby rodinného domu.

Udělej si sám aneb domácí kutil

Jednou z možností, využívanou především v době socialismu, kdy byly značně omezené možnosti na výstavbu vlastních nemovitostí, patří vlastnoruční vybudování domku. Jsou tací, kterým imponuje to, že mohou mít nad stavbou úplný dohled a mohou se pak pochlubit návštěvám, že si všechno postavili sami, ovšem je třeba být na to dostatečně zručný a být si schopen sehnat všechny potřebné informace, jak dům postavit co nejkvalitněji. A nakonec se stavba může pěkně prodražit, třeba právě kvůli chybě při výstavbě. Právě nečekané investice mohou projekt finančně navýšit – na začátku počítáme pouze s penězi na použitý materiál.

Ve dvou se to lépe táhne…

Druhou možností je spolupráce majitele a firem, které se zaměřují na jednotlivé stavební úkony. Tato možnost může být o něco méně náročná než předcházející, protože nemusíme zvládnout všechny stavební práce sami. Je také finančně náročnější a navíc může dojít k chybě, u které nebude jasné, kdo za ni může.
Rovněž může být problém, pokud se jedna firma zpozdí, sehnat v plánovaném termínu firmu jinou na návazné práce. Výhodou je ovšem poměrně krátká doba, za niž se můžeme do domku nastěhovat.

A konečně stavba na klíč

Dnes je rozhodně nejvyhledávanější alternativou, protože zabere nejméně času, máme s ní nejméně starostí, ale může být i dost drahá. Platíme u ní pouze za jeden úkon, kterým je příprava a realizace celého projektu. Zpracovává jej jen jedna firma, což má ohromnou výhodu v tom, že máme na všechno papíry a záruku na celou stavbu. Nalezneme-li nedostatky, zodpovídá za ně právě firma.

Výhody stavby na klíč

-Šetří váš čas a vy se můžete věnovat jiným povinnostem.

-Šetří vám nervy, které byste měli se stavbou.

-Nemusíte se tolik zabývat studiem stavebnictví, firma se o vše postará.

-Zkracuje se doba výstavby, rodinné domy na klíč jsou hotovy poměrně rychle.

-Dům vám připraví do nejmenšího detailu, jako jsou panty na dveřích, ale i úprava příjezdové cesty.

-Máte záruku a jistotu, že firma za vše zodpovídá.

Nevýhody stavby na klíč

Cena je vlastně největší nevýhodou celého domu na klíč. Peníze na něj potřebujeme už předem a nechat si zařídit hypotéku na něco, co vlastně ještě neexistuje, takže tím nemůžete ručit, je dost obtížné.
Rozpočet na stavbu bude určitě vyšší, protože platíte za všechny stavební práce, což u vlastnoručně stavěného domku odpadá.
Firma nemusí mít na všechno opravdové odborníky, například nemůžeme čekat od šikovného zedníka, že bude perfektní instalatér a elektrikář.

Pokud vás uvedené nevýhody neodradí a patříte k lidem, kteří si přejí vlastní dům, ale nemají dost času, je dům na klíč tím nejlepším řešením. Už jste se rozhodli? Pak nastává čas začít vybírat firmu, na kterou získáte dostatečné množství referencí, abyste měli zaručeno, že vám stavbu postaví precizně a že se na stavbě shodnete. Sedněte si, nahoďte si na papír, jak by mělo vaše budoucí bydlení vypadat, a podle toho už vám architekti firmy zpracují projekt. A za krátký čas se můžete stěhovat do nového.
Třeba nakonec ani ta cena nebude tak vysoká, jak se vám může na začátku zdát. Prostě, splňte si svůj sen.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)