Kategórie

Terasa, terasy

TERASA – MÍSTO OÁZY

Relax, pohoda a zároveň i místo pro zábavu s přáteli či posezení s rodinou, to vše nabízí terasa. Je jedno, zda bydlíte na venkově, nebo ve velkoměstě, terasy se hodí do každé scenérie a splňují vždy stejné poslání. Podnikové terasy jsou vyhledávaným místem zejména během horkých večerů. Je to ideální místo, kde si můžete vychutnat kávičku či drink se svými přáteli a zároveň se skvělo bavit. Toužíte terasovou idylku prožívat v pohodlí vašeho domova? Stavba terasy obnáší především výběr vhodného místa na postavení, výběr přiměřeného materiálu a celkovou úpravu pro dosažení vytoužené atmosféry.

Předpříprava na svépomocnou stavbu terasy

Při svépomocné stavbě terasy byste si v první řadě měli nastudovat základní fakta o takovém druhu stavby. Rozhodně nepodceňujte výběr vhodné lokality, respektive místa, kde bude vaše terasa stát. Nevhodným místem je prostor, který drží vlhkost, nebo takový, jehož povrch není stabilní. Vnější terasy musejí odolávat nepřízni počasí. Základ dlouhé trvalosti terasy je použití kvalitních a přiměřených materiálů. Oblíbenými materiály na podlahu terasy jsou kamenné koberce, dřevo nebo imitace dřeva v podobě dřevoplastu.

Základy terasy a její odvodnění

Položení kamenného koberce není příliš náročné, neměli byste zapomínat na zajištění odvodnění terasy. Terasa, která se nachází u bytu a je obezděná, s velkou pravděpodobností zadržuje vodu. Na odvodnění terasy se používají nejčastěji drenážní trubky. Pokud se vaše terasa má vybudovat na holé zemi, je potřeba vykopat mírně hlubokou jámu a zasypat ji štěrkem a vyspárovat. Štěrk je vhodným materiálem, který nevsakuje dešťovou vodu. Na udupaný štěrk doporučujeme rozložit namořené dřevěné rošty, jejich odstup závisí na velikosti terasy, platí, že čím jsou rošty blíže, tím je i větší pevnost podlahy.

Dřevěné terasy a jejich ochrana

Pro dřevěné terasy je prioritní správný výběr dřeva. Toto dřevo by mělo vynikat dlouhou životností, odolností vůči externím podmínkám a nemělo by ztratit původní vzhled. V současnosti na trhu není problém sehnat dřevo z exotických druhů stromů. Mezi nejznámější exotické dřeviny patří například bangkirai, bukit, kapur, teak, garapa a jiné. Tyto dřeviny pocházejí z tropických oblastí a díky tomu jsou velmi odolné vůči vnějším povětrnostním podmínkám (přímé sluneční záření, nárazový vítr a déšť). Pokud se rozhodnete pro dřevěnou terasu z tropického dřeva, musíte počítat s vyšší cenou. Finanční náklady závisejí na jednotlivém druhu exotické dřeviny a na počtu metrů čtverečných (m²). Levnější a zároveň adekvátní náhradu za drahé tropické dřevo nabízejí i dřeviny jako akát, dub, modřín sibiřský, dub evropský a mnohé další.

Péče o dřevěnou terasu zvyšuje její životnost. Přírodní oleje jsou nenahraditelnými ochrannými prostředky pro dřevěné terasy. Tyto oleje zabraňují blednutí původní barvy dřeva zejména u teras, které nejsou zastřešené a jsou vystavovány přímému slunečnímu záření, dešti a sněhu. Ošetření, resp. naolejování dřeva na terasách doporučujeme provádět pravidelně, minimálně dvakrát do roka, a to během podzimu, jako součást zakonzervování terasy před zimou na jaře předtím, než se terasa začne opět využívat. Kromě toho je potřeba terasy čistit od listí a nánosů různých nečistot. Čím intenzivnější je péče o terasu, tím bude vyšší i její životnost a zachovaná původní krása.

Terasa je jedinečným místem, doslova oázou. Součástí vysněné terasy jsou kromě zahradního nábytku, markýzy, slunečníku i jezírka, krby a samozřejmostí vysázené květiny. Pergoly jsou vhodné, pokud nemáte plně krytou terasu a chcete na terase pobývat i během teplých slunečných dní. Právě pergola je ideální pro zmírnění slunečních paprsků a zároveň slouží jako opora pro popínavé rostliny a díky tomu se z vaší terasy satane příjemné a útulné místečko spjaté s přírodou. Svou terasu si můžete vytvořit podle vlastních představ, možnosti jsou neomezené.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)