Kategórie

Venkovni Zaluzie

VENKOVNÍ ŽALUZIE

Vyšplhají-li se letní teploty nad 30 °C několik dnů po sobě, při nedostatečném zastínění oken se Váš dům či byt promění v saunu. Doporučená teplota pro zdravý spánek by se měla pohybovat v rozmezí 16 – 18 °C, což se zdá být po dobu tropických dní a nocí nedosažitelným luxusem.

Sluneční paprsky ohřejí za horkých dní vzduch v místnosti natolik, že prostor nevychladne ani v noci. Řada lidí je přesvědčena, že jediným řešením je klimatizace. Zabránit nadměrnému ohřátí okenního skla i místnosti a snížit teplotu o několik stupňů však dokáže i kvalitní stínící technika umístěná na vnější straně okna. V létě dokáže vytvořit příjemný stín, snížit teplotu v místnosti až o 9 °C, v zimě s nimi lze na vytápění ušetřit až 10 %.

Vnitřní žaluzie

Všeobecně panuje utkvělá představa, že příjemné klima v místnosti dokáží udržet i vnitřní hliníkové žaluzie. Clonění z vnitřní strany okna má však jen minimální účinek. Vnitřní žaluzie část tepla pohltí a dojde k jejímu zahřátí. Část tepla se odráží zpět ke sklu, zahřívá se prostor mezi žaluzií a sklem, čímž se žaluzie dále zahřívá. Vnitřní žaluzie sluneční paprsky odstíní, avšak nezabrání zvýšení teploty v místnosti.

Venkovní žaluzie a její vlastnosti

Venkovní stínění obecně má za úkol zadržet sluneční paprsky dříve, než dopadnou na skleněnou plochu. Jednou z alternativ pro kvalitní stínění jsou venkovní žaluzie.

Na rozdíl od venkovních rolet umožní díky variabilnímu naklápění lamel velmi citlivě regulovat světlo v interiéru. Do místnosti si tedy pustíte pouze tolik denního světla, kolik Vám v daný okamžik vyhovuje. Oproti roletám také regulují proudící vzduch a umožňují větrání. Vhodně zvolená venkovní žaluzie spolu s izolačním dvojsklem dokáže teplotu v místnosti regulovat často lépe než izolační trojsklo. Dlouhá životnost je zaručena použitím kvalitních materiálů odolávajícím vlivu venkovního prostředí. Venkovní žaluzie mohou být do určité míry považovány i za bezpečnostní prvek, dokáží snížit i hladinu hluku z vnějšího prostředí.

Typy venkovních žaluzií

Venkovní žaluzie se vyrábějí převážně z hliníku, ale také ze dřeva či bambusu. Rozhodně se vyplatí upřednostnit zkušenou firmu s kvalitními výrobky oproti levným materiálům z Číny.

Dřevěné a bambusové žaluzie se dobře hodí ke starším budovám. Nedochází k jejich velkému zahřívání, nicméně přesto je jejich životnost oproti žaluziím hliníkovým menší. Jsou tedy vhodné především do prostředí se stabilnějším klimatem.
Hliníkové venkovní žaluzie mají velmi dobrou termoizolační funkci a odolávají vnějším klimatickým podmínkám. Díky svým vlastnostem prodlužují životnost samotných oken.

Tepelně izolační funkce žaluzií ovlivňuje tvar lamel i jejich barva. Žaluzie rozlišujeme podle tvaru vodorovných lamel, tedy způsobu jakým se překrývají - např. C, F, S, Z. Každý typ je většinou označen ještě číslicí, která uvádí šířku lamely v milimetrech.

Žaluzie C jsou nejběžnějším typem, umožňuje naklopit lamely na obě strany. Lamely jsou vedeny ve vodicích lištách nebo lanku, které žaluzie zafixují ve správné poloze. Minimální spára při dovřených lamelách umožňuje mírný průchod světla.

Žaluzie F mají stejné vlastnosti jako typ C, ale oproti němu mají menší tzv. nábal, tzn. že svazek stažených lamel nezabírá tolik místa.

Žaluzie Z a S do sebe díky speciálnímu tvaru přesně zapadají, čímž umožní vytvořit dokonalé zatemnění a přispívají ke zlepšení izolace v zimním období. Jsou tužší, a proto tlumí zvuk lamel za intenzivnějších povětrnostních podmínek.

Venkovní žaluzie s vedením ve vodících lištách jsou při v silném větru více odolné a méně hlučné než žaluzie s vedením na lanku.

Bezpečnostní funkce venkovní žaluzie

Na trhu jsou dostupné i bezpečností varianty. Zajistí, že při dojezdu žaluzie do spodní polohy ji nelze nadzvednout.

Barevné provedení

V současné době nabízejí výrobci širokou škálu barevného provedení lamel. Mezi nejoblíbenější stále patří různé neutrální odstíny šedé a stříbrné.

Ovládání venkovních žaluzií

Stahování, vytahování a nastavování lamel žaluzií je umožněno ručně klikou, nebo elektromotorem s dálkovým ovladačem nebo nástěnným vypínačem. Skvělým doplňkem je pak venkovní senzor počasí, který zajistí automatickou funkci žaluzií. Je možné nastavit mezní hodnoty teploty i rychlosti větru. Po překročení nastavených hodnot se žaluzie automaticky samy nastaví do vhodné pozice, nebo vytáhnou do bezpečné polohy, aby se nepoškodily.
Díky časovému spínači lze nastavit automatické stahování či vytahování žaluzií v určitou denní hodinu.
Montáž

Venkovní žaluzie je možné instalovat přímo na okno, fasádu nebo do připraveného prostoru pod fasádou. Nejideálnější je počítat s montáží venkovních žaluzií již při projektování stavby, příp. při realizaci zateplení starší budovy. Jediná žaluzie se dá instalovat i do okna s několika okenními křídly, záleží pouze na celkové ploše. Elegantní způsob montáže je podomítkové provedení. Tento způsob zajistí, že po vytáhnutí žaluzie bude nábal lamel schován do prostoru nad oknem a na pohled nebude venkovní žaluzie vůbec patrná. Umístí se zároveň tak, aby nevznikaly žádné tepelné mosty a následné nedocházelo ke ztrátám energie.

Venkovní žaluzie s přiznaným krycím plechem se používají především tam, kde je fasáda již dokončena a není možné do ní zasahovat. Dodatečnou montáž lze při výběru vhodného kotvení a ovládání provést takřka všude. Kotvení se určuje podle složení ostění a usazení okna. Krycí plech zakrývá mechanizmus i svazek lamel při jejich vytažení. Je možné ho barevně sladit s barvou lamel nebo fasády domu. Na trhu je dostupné i samonosné provedení, které umožňuje instalovat žaluzie i na stěny, na něž není možné uchytit horní nosič.

Údržba venkovních žaluzií

Údržba venkovních žaluzií je nenáročná. Venkovní žaluzie lze jednoduše umýt mýdlovým roztokem. Při čištění netřeba dbát na to, aby nedošlo k promáčknutí lamel nebo jinému poškození mechanizmu. Při extrémním větru se doporučuje žaluzii vytáhnout.

Cena

Cena venkovních žaluzií je velmi individuální a je závislá na typu lamel.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)