Kategórie

Živý plot

Živý plot

Živý plot na zahradu prostě patří

Živý plot je oblíbenou součástí zahrad hlavně kvůli svému estetickému vzhledu, ale plní i jiné důležité funkce. Zachycuje velmi dobře prach, slouží jako protihluková bariéra i větrolam. Mohou v něm najít útočiště drobní ptáci, hmyz či jiná zvířata, kvetoucí keře lákají motýly. Živý plot je vytvářen uměle zasazenými dřevinami, které používáme místo běžných konstrukcí plotu. Mohou se stát i dekorativními zahradními prvky, protože živé ploty sloužily jako dekorace zahrady a zároveň pro rozdělení prostoru již po mnoho století. Zastřihávali je do jednotných linek nebo do rozmanitých prostorových útvarů. Díky živému plotu dosáhnete vytouženého soukromí a vaše zahrada bude působit velice přirozeně a vkusně, nabudete pocitu, že jste opravdu součástí přírody.

Jak vybírat rostliny pro živý plot

Živý plot lze vytvořit z nesčetných druhů okrasných keřů a dřevin – můžete využít vzácné rostliny, ale i ty běžně dostupné v každém zahradnictví. Doporučit nemůžeme snad jen ty, které nerostou příliš pravidelně, protože pak budete mít více práci s údržbou nebo budete čekat příliš dlouho, až některá místa zarostou dle vašich představ.

Oblíbené dřeviny jsou především ty, které zůstávají zelené po celý rok, neboť působí hezky i v zimě. Na druhou stranu mohou působit i jednotvárně, především pokud vytvoříte živý plot z jehličnanů, jež vypadají pořád stejně. Pokud toužíte po kvetoucím živém plotu, vyberte si některé listnaté dřeviny. Berte v úvahu také to, jestli chcete plot vysoký, či nízký, jestli vám záleží na tom, aby byl plot neopadavý, nebo vám nevadí, když rostliny na podzim shodí listy.

Při výběru rostlin si promyslete plot ve vztahu k celkovému vzhledu zahrady a její poloze, výšku, jaké má plot dosáhnout, vlastnosti půdy i péči, kterou bude živý plot vyžadovat. Zjistěte si, zda zahrada splňuje podmínky pro život rostlin, jež plánujete vysadit. Každé dřevině vyhovuje jiná půda – kyselá, zásaditá, vlhká, suchá, těžká… Podobně vezměte v úvahu i velikost rostlin v dospělosti. Malé keříky v květináčích dosáhnou někdy i několikametrové velikosti, vaše rozmístění rostlin bez plánování do budoucnosti, pak může způsobit, že se vzrostlé keře budou tísnit a plot nebude plnit funkce, které od něj očekáváte. Uvědomte si také, zda je vaše zahrada umístěna na přímém slunci, ve stínu nebo v polostínu.
Nikdy tedy nevybírejte pouze podle estetického hlediska.

Péče o živý plot

Dřeviny tvořící živý plot můžete rozdělit i podle toho, kolik péče se jim bude muset věnovat. Některé keře jsou na úpravu velice náročné, protože si svoji hustotu a celistvost zachovávají pouze důkladným střihem. Naopak některé rostliny vyžadují pouze občasné zastřižení a tvarování. Tvarované ploty si pochopitelně vyžadují více pozornosti než nepravidelné a přirozeněji rostoucí živé ploty, jež nemusíme příliš udržovat.
Střihem živého plotu zdůrazníte hranici své zahrady a její celkovou kompozici. Volně rostoucí živé ploty zase působí přirozeněji a nenásilněji. Je čistě na vás, co je vám bližší.

Nejoblíbenější dřeviny pro živý plot

Habr je dlouhodobě oblíbenou rostlinou pro živý plot, protože rychle roste, má zářivě zelenou barvu a pěkně vroubkované listy. Má rád slunné stanoviště, případně polostín s propustnou půdou, nevadí mu ani prašné prostředí. Výhodou je, že jeho větve jsou neprůhledné i v době zimy a je odolný proti mrazu. Mnoho lidí si ho vybírá právě kvůli jeho hustotě a nenáročnosti.
Túje patří také rostliny, které jsou v posledních desetiletích velice populární, a to především kvůli pravidelnému tvaru, který dodává atmosféru zahradě. Nesmí se sázet příliš blízko sebe, jinak by mohly rostliny žloutnout a usychat, na pěstování jsou nenáročné. Druhů a tvarů tújí je obrovské množství, nepochybně si mezi nimi vyberete. Doporučujeme zastřihávat v jarních měsících výhonky na vrcholech stromků, aby větvičky zhoustly.

Tis patří k okrasným jehličnanům, které se dají dobře tvarovat. Vyžaduje vzdušné prostředí a vlhčí půdu, dobře se mu bude dařit na slunci i ve stínu. Roste o něco pomaleji než ostatní dřeviny, takže bude trvat déle, než se dočkáte očekávaného výsledku. Na tisu oceníte krásný vzhled, rychlou regeneraci při poškození, ale mějte na paměti, že některé jeho části jsou prudce jedovaté.
Ptačí zob je další nenáročný keř, kterému se daří na slunečných místech nebo v polostínu. Roste velmi rychle a vyžaduje časté a pravidelné zastřihávání, jednak aby zhoustl, jednak aby rostl podle vašich představ. Vytváří nepřehlédnutelný živý plot, který bude dobře fungovat i ve složitých podmínkách. Na podzim se jeho listy zbarví do červena.

Buxus je elegantní keř, který roste velice pomalu, ale pak oceníte jeho honosný vzhled, navíc je neopadavý. Dařit se mu bude především v polostínu s dostatkem vláhy. Jeho nevýhodou je, že se stává často terčem škůdců, počítejte tedy s chemickým ošetřováním. Přesto je velmi odolný, dá se tvarovat a hodí se téměř do každé zahrady.
Blýskavka je určena pro ty, kteří by si chtěli živý plot kolem zahrady zatraktivnit a oživit jinou barvou. Tento nízký neopadavý keř skvěle vynikne jako dominanta okrasné zahrady, ale lze jej použít i pro výsadbu živého plotu. Jeho lesklé lístky mají purpurovou barvu, jež se po celý rok přizpůsobuje počasí a mění od sytě červené až po tmavozelenou. Blýskavka je na pěstování o něco náročnější, potřebuje především výživnou a dobře propustnou půdu. Budete překvapeni její krásou.

Krušpánek je keř, který je stálezelený a lze jej vysázet na slunečné i stinné stanoviště. Lze jej tvarovat do nejrůznějších podob, proto je vhodný i pro náročnější pěstitele. Na rozdíl od většiny živých plotů dobře snáší i mírně vlhkou půdu. Je oblíbený zejména kvůli své hustotě, rychlému růstu a nenáročnosti.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)