Odstup od pozemku - nekopaný bazén

Dobrý den, rád bych poprosil o radu, jakým způsobem a jestli vůbec je ošetřeno umístění bazénu na zahradě od sousedova pozemku. Řeším na zahradě umístění bazénu (skládaného, pevná konstrukce, volně postavený na trávě nebo částečně zapuštěný). Bazén nevyžaduje žádné velké stavební úpravy, myšleno betonovou desku atd.. Pouze 2cm písku jako podklad. Umístěn bude samozřejmě na mém pozemku, ze sousedova pohledu za jeho živým plotem. Týká se i takového bazénu zákonem stanovené odstupy od sousedova pozemku?
Odpovědět
@bodmrazu ano, vzdálenost by měla být ty dva metry od plotu.
Odpovědět
Profilova fotka
@mitoma určitě? U klasického bazénu jasně, ale skládaný bazén bez základů a zabetonování podle mě není stavba a proto se na ni omezení nevztahuje.
Odpovědět
Suhlasim, toto nie je stavba.
Odpovědět
@jakuda loni tohle řešilo několik našich sousedů s naším SÚ a bylo jim řečeno odstup 2m.
Odpovědět
Je vcelku jedno, jestli má bazén "základ" nebo nemá. Pokud se jedná čistě o bazén položený na trávě, odstupové vzdálenosti žádné nejsou. Pokud ale už se pro umístění bazénu dělaly nějaké zemní práce a bazén je třeba 20 cm zapuštěn, už podle mě odstupové vzdálenosti hrají prim.
Odpovědět
@bodmrazu Odstup může být i menší, než 2m, když soused souhlasí. Tak mě k tomu pristě napadá, co se zeptat souseda, co na to říká a neřešit, jak moc je to možné podle zákona? Chci říct, jestli mu nevadí pod 2m, tak je to v pohodě. Jestli mu to vadí, a i když to bude podle zákona, čím si pomůžeš, že budeš mít naštvaného souseda?
Odpovědět
Odstup mejte takovy, abyste ho mezi nim a plotem mohli udrzovat a aby vam pri vyteceni voda nevytekla az na jeho pozemek.
Odpovědět
v daném případě (montovaný bazén) nejsou určeny žádným paragrafem odstupové vzdálenosti. I kdyby jste si ho dal 0,5 metru od plotu, soused s tím nic nezmůže, protože tento bazén není zákonem vnímán jako stavba...
Odpovědět
@atilius Samozřejmě, chápu, že když bude souhlasit, tak to tak být může. Ovšem k okolnostem, které mám (kdy soused řve i kdybych tam měl třeba trampolínu a nebyla 2 metry) tak se snažím najít jasnou informaci. Se sousedem jsme měli výborně vztahy než jsem zjistil, že z okna kuchyně fotí vše co dělám (a to zřejmě nevím o všem). Je tady patrné, že je otázkou zda-li se to považuje za stavbu nebo ne.. Skutečně se nesnažím dělat něco, čím bych ho poškodil. Někde jsem se dočetl, že ten důvod sousedovo odmítnutí musí mít nějaký racionální základ..
Odpovědět
@puhelin to beru jako naprostou samozřejmost. Chtěl bych ale dojít pochopení, nebo jasného vysvětlení, jak to tedy v takovém případě je..
Odpovědět
@luk92 to je interpretace, kterou mám i já, ale pro dobro věci se snažím najít argumentaci. Samozřejmě platí výše uvedené, mezi plotem a bazénem je dost místa na údržbu a rozhodně nehrozí nějaký únik na jeho pozemek.. Jenže s někým je problém se dohodnout, když u markýzy bylo zle, že jim to bude stínit na kytičky..
Odpovědět
@bodmrazu Neni to stavba, ani vyrobek plnici funkci stavby, takze ze stavebniho zakona neni souhlas nutny. Musite se proste a jen dohodnout.
Odpovědět
Článek se načítá
Bohudík jste v situaci, že v případném sporu bude ON muset dokázat, že mu bylo zasaženo do jeho práv a svobod, nebo že byl porušen nějaký paragraf. A on na to nebude mít jak reagovat, protože pozici bazénu (nezapuštěného), stejně tak trampolíny, houpačky, zákon nikterak neupravuje. Případně dojít na stavební úřad, který by mohl (ale nemusí) sepsat prohlášení, že montovaný, nezapuštěný bazén, není z pohledu stavebního zákona považován za stavbu, tudíž se na něj nevztahují žádný z paragrafů stavebního zákona, včetně odstupových vzdáleností.. Vím, že debilní soused dokáže pořádně znepříjemnit život, ale v připadném sporu je vše na vaší straně. Potom už pomůže jen 2metrovej betonovej plot 🙂
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
@puhelin Můžu poprosit o rychlou radu ohledně odstupů a stavebního řízení? Vidím, že tu často s tímto radíte.
Odpovědět
@nuonuon Zkuste spis @milanq Ja jsem ted byla par mesicu mimo urady a dost tech aktualnich veci neznam.
Odpovědět
@milanq Mohla bych poprosit a rychlou radu ohledně odstupů a ohlášky/stavebního řízení?
Odpovědět
@nuonuon Ptejte se.
Odpovědět
@skunkos Děkuji. Poslala jsem SZ.
Odpovědět
@nuonuon Záleží na tom, na co se chcete zeptat. Jestli na bazén, a pokud ano, tak na jaký, jak provedený a kde umístěný. Od toho se totiž odvíjí způsoby povolení. Bude-li se jednat o bazén do 40 m2 na pozemku RD, záleží na odstupu od hranice a na způsobu provedení. Bude-li od hranice alespoň 2m, není potřeba žádné povolení od SÚ (viz par. 79 stav. zákona). Bude-li do 2m od hranice, pak záleží na tom, jestli je umístěn trvale nebo jestli je mobilní (že ho např. zimu sbalíte). U mobilního zase nebudete potřebovat nic od SÚ. Trvalý ale bude posouzen jako výrobek plnící funkci stavby (viz par. 103 stav. zákona) a pro ten je třeba tzv. územní souhlas (viz par. 96 stav. zákona). Ještě ale musím dodat, že to, co popisuji, je standardní postup. Nemohu ale vyloučit, že Váš stavební úřad si to udělá úplně jinak, podle sebe. Stává se to dost často, zvláště u menších stav. úřadů.
Odpovědět
@milanq Nejedná se o bazén, poslala bych sz, už jsem nějakou informaci dostala, tak ještě budu ráda za váš pohled na věc. Děkuji.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Profilova fotka
Pokud to není stavba, tak přece platí občanský zákoník, tedy v případě sporu se bude řešit podle návodu k výrobku. U nadzemních bazénů bývá vzdálenost od staveb 3 až 6 metrů. Od hranice pozemku se neuvádí.
Odpovědět
Profilova fotka
Ahojte, je nejaka moznost jeste zachranit stromky, nebo mam cekat, az lemplovi vedle, kterej si postavil bazen uz od zacatku krive rupne vzpera (bohuzel zrovna k memu pozemku) a znici mi kus zahrady? Jak pak resit? Volat PCR aby to zadokumentovala a vymahat pres moji pojistovnu nejak? Nebo jakej bude postup?
Odpovědět
@zdenek_valek Reste to s lemplem
Odpovědět
@zdenek_valek ale tobe se jeste nic nestalo, ne? Tak co chces resit? Jako ty bys volal pcr jenom kvuli tomu ze soused ma nakrivo postavenou tycku od bazenu? Normalne za nim zajdi a proberte to, ne? A taky nevim, co by se melo stat stromkum, kdyz na ne vytece bazen... A pokud by se neco stalo, tak bych to v prvni rade resila pres jeho pojistku-ne pres svoji a pcr bych nevolala ani kdyby vytekl.
Odpovědět
@zdenek_valek Nejrozumnější cesta je, jak píší i ostatní, zajít za sousedem a rozumně se domluvit. Pokud to nepůjde a Vy se ale opravdu důvodně! domníváte, že soused svým vadně postaveným bazénem ohrožuje Váš pozemek, zdokumentujte si řádně stávající stav jak sousedova bazénu, tak Vašeho pozemku, a napište sousedovi doporučený dopis (na doručenku), kde ho na tento problém upozorníte, s tím, že po něm budete vyžadovat náhradu případné škody. Pokud by pak k takové události došlo, máte relevantní podklady buď pro sebe, nebo pro pojišťovnu, že se z jeho strany jednalo minimálně o vědomou nedbalost. Co se týká plnění pojišťovnou, tak záleží na tom, kdo a jakou má pojistku, tedy jestli Vy máte pojištěnou nemovitost (pozemek), což ale nepředpokládám, nebo jestli má soused pojištění odpovědnosti za škody, což ale mít samozřejmě nemusí. Pokud by nějaká pojistka byla, plnila by Vám pojišťovna a náhradu by pak požadovala po sousedovi. Kdyby nikdo nic pojištěno neměl, nastupuje už jen občanskoprávní spor.
Odpovědět
Profilova fotka
@kekita ptal jsem se "jak pak resit"... za nim se zajit slusne neda...az kdyz jsem na nej vlitl v nasra... nastvanosti s tim, ze uz mi to bylo vsechno jedno, co se stane, prestal zumpu vypoustet vedle pres cestu ....ted ji pousti pres silnici zase vedle jinejm sousedum, ale to uz je mi jedno.... je to vocas, kterymu je vse jedno.... ja dum i zahradu pojistenou mam.... on pochybuju, protoze ho tam firma nechava bydlet "v podnajmu", protoze nedostal hypoteku... 3 sousedy mame normalni, jeden lempl.... prumer asi splnen A stromkum, kdyz se metr a pul vedle nich prorve 8 kubikovej bazen, si myslim, ze se zakonite stane.... mam tam zmarliku.... porizovaci cena 8 tisic.... tuje a vrby.... ale to vem cert.... k zmarlice mam citovej vztah 🙂 Kazdopadne diky vsem za rady, poresim pak pre pojistovnu....
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?