Bytové jádro. Máte zkušenost s přestavbou?

Zobraz úvodní příspěvek
Ahojky, chtěla bych se zeptat jestli má někdo z vás zkušenosti s přestavbou umakartového jádra kuchyň- koupelna. Chceme to dělat na jaře, ale vůbec nevim jak postupovat. je potřeba povolení když chceme zanechat rozměry? Na co si dát pozor? Nechali jste si dělat návrh od designérů a nebo to celé byla vaše práce? ;-) Děkuji za odpovědi
Odpovědět
1
6
7
Profilova fotka
Jen jsem tlumočila, jak to údajně v praxi chodí, když se neseženou podpisy...
Odpovědět
Profilova fotka
@noemi77 Jééé děkuju :-D @great.girl No je mi jasné, že to byla informace. Každý úřad je jiný, někde jsou pedanti, někde na to z vysoka s...., ale většina asi ten rozumný střed :-)
Odpovědět
@jitulkaka Jitulko, mám ještě jeden dotaz, na který ty mi určitě budeš umět odpovědět :-) Když budeme v té nosné zdi pouze vyměňovat kovové záruvně za dřevěné, tak na to taky potřebujeme povolení? Já doufám, že ne, ale přeci jen se to musí vyříznout, ne? To už mi přijde jako docela velký zásah...
Odpovědět
Profilova fotka
@noemi77 Pokud nebudeš dveřní otvor zvětšovat, tak povolení nepotřebuješ. Výměna futer je udržovací práce, která nemůže ovlivnit stabilitu objektu. Povolení bys potřebovala jedině v případě, že je váš dům kulturní památkou - asi ne, že :-D
Odpovědět
Ahoj všem mám prosbu chystáme se zdít jádro (panelák typický 2+kk cca 53m2). chceme to vyzdít kvůli nové lince (udělat vodo rozvody pro pračku a myčku) plus elektroinstalace. Mám možná vícereo "debilních " dotazů: 1. když budeme poroučet k zemi umakart, a stěnuá mezi wc akoupelnou musíme vymláti i tu přední stěnu? tzn tam kde jsou dvěře s futrama? 2. časový harmonogram prací (asi sami sobě si - manžel je profi elektrikář a dělá i s vodou..takže toto udělá sám) a není možné opustit byt (máme 5ti leté dítě) 3. cca materiál stavební cena? ytong 10, ytong 7,5cm, malta atd.....
Odpovědět
Profilova fotka
@lucenek - na zeď společnou s kuchyní máme projektovaný ytong 12,5 cm (budou na této zdi zavěšeny skříňky v kuchyni, dle projektanta je to dostatečné), přední stěnu máme 7,5 cm (část 10 cm kvůli stav. pouzdru na dveře) a zeď mezi koupelnou a wc a wc a stoupačkama je 5 cm.
Odpovědět
@zmrz_lina my na tu stěnu asi 10 vodo a elektroinstalace, navíc pod náma je umakart tak statický posudek že..... no mám rozpočet 200 250t. tak nevím jak moc je to reálné či nereálné,manžel je profi elektrikář takže toto odpadá a vodu umí taky.....
Odpovědět
Profilova fotka
@lucenek - my máme na komplet rekonstrukci (vybourání dveří do panelu, zbourání jádra, postavení nového, připojení zařizovacích předmětů, obložení koupelny a wc, geberit, vybourání špajzky a postavení nové, větší, elektroinstalace, sádrokartonové podhledy a srovnání podlah v celém bytě, výměna topení, štuky a bílá výmalba) rozpočet 170 tisíc (práce + stavební materiál; obklady, zařizováky apod. si dodáme sami) takže 250 se mi zdá "jen" za koupelnu hodně.
Odpovědět
@zmrz_lina tos blbě úpochopila 250t na všecko jádro zděné( vybourání umakartu) elektro a vodorozvod, kuchyn korpusy a pojezdy, elektrospotřebiče a dlažba oplus wc klasik geberit nechci
Odpovědět
Profilova fotka
@lucenek - tak to jo, to je asi reálné. My počítáme se vším všudy 400 tisíc (takových 110 tisíc dáme jen za kuchyňskou linku, 40 počítám na dveře a 50 na podlahy v celém bytě)
Odpovědět
Profilova fotka
bourali jsme vždy celé jádro vč. příček, mělo se ohlásit, ale nikdy jsme to neudělali. Jednolo se o byt OV nebo POV. Nikdy se nejednalo o nosné zdivo, u nás jsou v paneláku nosné jen obvodové zdi. Plán bytu jsem si navrhla a s pomocí přátel postavila. Pokud máte družstevní je nutné přes družstvo, v jiném případě Tě mohou i z družstva vyloučit.
Odpovědět
Profilova fotka
@lajlinka78 - vystavovala ses riziku, že vás nějaký "hodný" soused nahlásí a pokuty za neoprávněný stavební zásah nejsou zrovna malé. Navíc stavební úřad sám od sebe může vzít dokumenty z archivu a obcházet byty, zda souhlasí dokumentace se stavem bytu (půdorysně) a pak zpětně vést správní řízení a dávat pokuty... Navíc i nenosné zdi plní určitou funkci, nejsou tam "pro legraci".
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Nenosné zdi (sololit) plní funkci rozmístění... v paneláku nemají jiný význam..Pokud by nás někdo udal, určitě bych zpětně dala vše dopořádku, naštěstí jsme nenarazili na "hodné" sousedy... A na kontrolu do OV? Tak to by muselo být jedině soudně.. @zmrz_lina
Odpovědět
Profilova fotka
@lajlinka78 - bohužel ne. Stavební úřad může jít na kontrolu stavu bytů a bytových domů i bez soudního povolení a pokud se při takové kontrole zjistí změna stavu oproti stavební a technické dokumentaci, může udělovat i pokuty ;-) A ano, i nenosné příčky plní určité funkce. Není to tak dávno, co na to dost důrazně přes média upozorňovala i Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků.
Odpovědět
Profilova fotka
@zmrz_lina Pokud mi někdo zazvoní u dveří i ze stavebního, moje povinnost není ho vpustit do bytu, ani policii, bez soudního příkazu. V tom stebou nesouhlasím...))
Odpovědět
Profilova fotka
@lajlinka78 - nemůžu to teď dohledat, ale říkali mi to i na SÚ, že mají možnost chodit a kontrolovat byty, zda jejich stav souhlasí s tím, co je v archivu (a vzhledem k tomu, že jsem s nimi v denním kontaktu kvůli práci, neměli důvod mi nijak "nahánět" strach apod.). Dohledám to a případně to sem přidám. Druhá věc s tímto související je taky ta, že pokud by se něco stalo (např. požár apod.) a zjistilo by se, že byt nebyl v takovém stavu, jako bylo ve stavební dokumentaci, pravděpodobně by pojišťovna nezaplatila vůbec nic. Pro mě dělat něco na černo (i když třeba v původním půdoryse apod.) má víc negativ, než pozitiv. A abych se následujících X let bála, že se něco posere a já pak budu až do důchodu splácet škody nejen sobě, ale třeba i několika dalším sousedům... to jsem si radši oběhla 54 bytů v baráku a zařídila si vše legální cestou.
Odpovědět
Profilova fotka
@zmrz_lina super, nestav tak! A do bytu si pouštěj koho chceš..:))) Klidně na základě pracovní smlouvy pracovníka SÚ..:)))
Odpovědět
@lajlinka78 seš borka, já bych to neudělala.....Hlavně umakart neboli sololit jak chceš není sice nosná konstrukce, ale nahazením na ytong se mění zatížení na umakart v bytě pod tebou....takže statik /my statický posudek máme) vypočítal hodnotu 750 tun na metr krychlový pokud bude stát ytong a byt pod náma má umakart že....už ted vím, že v našem domě nepovolí jádro všem....leda ob patro či dvě..... souhlasím se @zmrz_lina následně pojišťovna atd.....my dispozici měnit nebudeme, jen chceme tu zed a nové rozvody
Odpovědět
Profilova fotka
@lucenek dispozice jsme neměnili, nahradili jsem sádrokartonem
Odpovědět
@lajlinka78 takže máš sádrokartonové jádro? celé? nebo kombinace ytongu u kuchyně a zbytek sádroš
Odpovědět
Profilova fotka
@lucenek ted už nemám ani jeden z bytů...))) sádrokarton v celém bytě... kuchyn vyšla část na sádroš (+podpěrné body) + obvodové zdivo..
Odpovědět
jo tak....já se celkem sádroše na linku bojím..... |-|
Odpovědět
Profilova fotka
@lucenek profily v místě zavěšení zpevnili fošnama
Odpovědět
mno....zatím chci furt ten ytong jistota je jistota...
Odpovědět
Profilova fotka
@lucenek jj, at to dobře dopadne
Odpovědět
mno uvidíme....
Odpovědět
Dobrý den.Jak má vypadat oznámení na bytové družstvo(přestavba bytového jádra v koupelně,příčky zůstávají).Děkuji
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 11 měsících
Tady najdete vzory tiskopisů a další informace, které se můžou hodit - http://vpanelu.cz/stavebni_povoleni.html
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
radíte vyzdít, nebo stačí sadrokarton? jedná se o stěnu mezi koupelnou a kuchyní
Odpovědět
Profilova fotka
Pokud chcete mít zdi duté stačí sadroš. Pokud ne tak vyzdít.
Odpovědět
1
6
7
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?