Hovawart - máte s ním zkušenosti?

Zobraz úvodní příspěvek
Chcela by som psa do domu na stráženie, ale aj ku deťom. Prosím kto máte tento druh, budem rada za reálne skusenosti. Čo som stretla zopar ludí, ktorí ho majú sú doslova nadšení. Že je to výborný strážca domu, oddanný a dokáže obrániť. A ku deťom a rodine velmi dobrý, milý. Mimo domova sa sprava neutralne ku inym psom i ludom, ze je dobry i na cesty, či do lesa, ci v hotely, ze je uplne prisposobivy a pohodovy. Len ze vychova je možno trochu dlhšia, ze dospieva v 3 roku, a treba byt poctivi, počula som, ze niekomu sa to aj vymklo z ruk. Budem rada za Vaše skusenosti. Je výchova zvladnutelna v pohode? Dakujem :-)
Odpovědět
1
2
@zmrz_lina jistě, ale tak se přeci laicky označuje zlatý retrívr (jako retrívr) a labradorský retrívr (jako labrador). Ale to jistě ostatně víš ;-) @neyaa_cr osobně si myslím, že pes sám být nemá. Takže pokud na zahradě, tak opravdu s ním trávit maximum času venku. Pokud budete x hodin denně v práci a x hodin denně spát, tak ten zbytek i v zimě věnovat psovi, chodit na tůry...apod.
Odpovědět
@bayt ale pes je vzdy istu dobu sam. Ti z panelaku su v byte zatvoreni cely cas kym sa ludia nevratia z prace. A ten zahradny si zatedy aspon pobeha. A kazda rodina ma svoj rezim, urcite si kazdy kto ma rad svojho psa najde cas prenho nech byva v byte alebo na zahrade....
Odpovědět
@neyaa_cr tak si spočítej, kolik hodin třebas při chladnějším počasí s pejskem strávíš. Přijdeš z práce, v pět hodin už tma....Podle mě hodinu denně? U některých lidí i to je optimistické. A to mluvíme o zvířeti, které žilo ve smečkách, celý rok pospolu. V bytě jsi třebas devět hodin pryč v práci, ale jinak pořád pospolu. Ale to si musíš rozhodnout sama, to už se jen opakuji :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt nemyslela jsem to zle ;-) jen jsem na to už alergická, protože mi dost často tvrdí lidi (právě ti "laici"), kteří evidentně nemají tucha, která bije, že mám buď to nebo to. Ale že retrívr je obecné pojmenování a je jich celkem 6 plemen (curly coated, chesapeake bay, labrador, golden, duck tolling, flatcoated) už nikdo neví. Tuhle jsem si vyslechla, že mě museli strašně podvést, když mi při prodeji tvrdili, že je to labrador, protože LABRADOŘI černí nejsou :-D (přitom je to původní barva) :-D To jen tak pro odlehčení :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@neyaa_cr já ty hlídací rasy moc neznám,jen mě napadlo,že táta vždycky mluvil,že by jako strážného chtěl Moskevského strážního psa....a nebo i ten Hovawart...
Odpovědět
@zmrz_lina ale jooo, já tě chápu - moje alergie je rázu vlčák vs. ovčák. Hernajs, to je přece docela podstatný rozdíl. Ovčák je německý a vlčák československý a jsou to navíc dost jiní psi. Ale to už je fakt popletení názvů :-D
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 letech
Ahoj, hovawarta máme doma. Je nesmírně inteligentní, a tak se učí prakticky sám. Velmi hravý - nejraději nosí věci, mohla bych mu házet celý den a ono by ho to nepřestalo bavit. Vyžaduje docela pohyb - procházka cca. 5 km jednou za 2 dny. Je dobrý na pachové stopy. Výborně hlídá a tím míním na 100%, i když ho máme doma a není to venkovní pes. Přitom vyžaduje i mazlení. Z negativ (nevím jestli jen ten náš) bych řekla, že je cíťa. A to jak na zacházení, tak při nějaké léčbě. Stačí vzít do ruky dezinfekci a zaleze co nejdál to jde. Nikdy nedostal výprask, a přesto skvěle poslouchá. Je učenlivý, tak stačí pozitivní motivace. Ani bych si tak citlivého psa nedovolila bouchnout. Vážně bych se bála, že by to totálně zničilo vztah. Je dost tvrdohlavý. Když mu zapadne hračka pod skříňku, tak prostě nepoleví a bude otravovat tak dlouho, dokud mu ho nevyndám - kňučí, zkouší to packami, dokonce si i štěkne, když nic jiného nefunguje. A to klidně 2 hodiny, dokud to prostě nevyndám. Rozhodně to není pes, kterému by se dalo věnovat hodinu a dvě a on by dal pokoj. Prostě si chce hrát, jít ven, drbat, házet si, čuchat, prostě pořád něco. Když jsem se mu neměla čas týden věnovat, tak mi začal štolovat na zahradě, protože se nudil. Návštěvy se k nám bojí, protože když vejdou branou, tak na ně hnusně vrčí. Tak většinou zdrhají za vrata. Vrčí opravdu mohutně. Ale nic neudělá. Jen vrčí. Což oni ale neví. Neudělá nic ani řidiči od PPL, a to pokaždé přijede jiný. Letí tam, oni strach jako blázen, ale jen vrčí a pak je po chvilce už vítá. Prostě není agresivní. Ale jee pravda, že díky COVID se k nám vozilo zboží několikrát týdně a jeho to vůbec nevzrušuje. Jako doporučení bych dala, aby jste ho od nějakého 4 měsíce do 1 roku socializovali. Vozili ho MHD, vlakem, kabinkovou lanovkou, na lodi, brali ho na nádraží nebo náměstí, kde je hodně lidí. Mají bázlivější povahu a nedovedu si to bez řádné socializace vůbec představit. Já bych řekla, že jsme to možná až přehnali, protože on se prostě nebojí ničeho, až je to někdy trošku ke škodě 🙂
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
@janalion To jsem ráda, že jsem objevila tuto diskusi a poslední, aktuální příspěvek 🙂 Taky silně uvažuji o hovawartovi, děti sice touží po zlatém retrívrovi, ale muž by radši něco víc hlídacího. Já hlavně chci pejska kvůli tomu, aby se kluci (už jsou větší) trochu naučili o někoho se starat, chodit na procházky, na cvičák, aby je pejsek motivoval víc k pohybu venku. Já chodím taky ráda na dlouhé procházky, za barákem máme les a pole, dokonalé prostředí na dlouhé výlety. K tomu sedavá práce doma - tak si říkám, že i mě to donutilo se víc pravidelně hýbat a pejsek by byl skvělým parťákem pro naši rodinu. Tak teď sháním co nejvíc informací ze života 🙂 Také bych volila hovíka i proto, že není lovecký, jako retrívři. Měla jsem kdysi totiž jezevčíka, který měl hrozně silný lovecký instikty a i když byl docela poslušný, tak v lese nám často zdrhal a honil zvěř, pak se po hodině vracel s pěnou u huby totálně vyřízený. Tak to bych už nechtěla, hodiny se toulat po lese a volat na psa, ve strachu, jestli se mu něco nestalo... Jak je starý teď váš hovík? Čím ho krmíte? I syrovým masem třeba? Mohla byste mi kdyžtak doporučit chovnou stanici, odkud ho máte? A jestli nevadí ten dotaz, kolik orientačně teď stojí štěňátko s PP? moc děkuji
Odpovědět
@lenni777 my mame bílého švýcarského ovcaka a docela to odpovídá popisu hovawarta. Zatím má rok, je hodně živá a hravá. Citlivá a rezervovana. Výborný hlídač.
Odpovědět
@luckavra ta je nadherna!!! Nad ovcakem jsem neuvazovala, ale nedavno me zaujal jeste chodsky pes. Tato vase bila krasavice je ale opravdu nadherna.
Odpovědět
@lenni777 chodak se mi také líbí. Je na mě ale až moc huňatý.
Odpovědět
Profilova fotka
@lenni777 My máme sedmileteho psa hovawarta. Hlídá pořád, hlida rád. Hlídá i když nechceme, aby hlídal a někdy je to nepříjemné. Jak tu zaznělo, že pes to není ničím specifický, tak je... mezi hovawarty se pohybujeme už dlouho, jezdili jsme na hoviakce a slyšeli jsme dost příhod.... Náš pes je cviceny a socializovany od mala, chodil do psi skolky, absolvoval kurz provozní poslušnosti, manžel s ním v DE dělal Hunderführerschein, v De toto plemeno spadá mezi psy s nutnosti tohoto průkazu. My si ho pořídili do Německa... pak manžela chytla sportovní kynologie, když mu na psím táboře řekla cvicitelka, že to šikovné zvíře... složili spolu 7 zkousek, včetně trojoddilovych. Stoparske zvládal snadno, když pochopil o co jde, třeba dvojkovou zkoušku dal jako svojí 4.stopu toho roku. Někdo na to poctivě dře...hw umí... I přes to, že nás pes rozhodně není zanedbany, občas se může jevit jako asocial, je trochu reaktivní a nechá se vyprovokovat 9d ostatních psů velmi snadno, stačí, aby byl na vodítku a přiběhl k nám cizí pes, nemá to rád, hlídá kočár, hlídá syna, hlídá mě... Hlídá auto, zastavíme u přechodu, náleží se na nás jiné auto, motorka...můžeme ohluchnout Je to plemeno FCI II, tudíž molos, tudíž svehlav...a prostě nebude nikdy cvicena opice, vždy si situaci měří a vyhodnocuje ještě po svém. A není to případ jen našeho psa...spousta chovatelů vám řekne, že hovawart je vycuranek. Ve výcviku je to někdy na obtíž, ale jinak je to hezké, že ten pes i mysli, ovcak je oddaný robot, hovik je pan pes +. Záleží co chcete, vybírejte podle feny, 70% povahy jde od ní. My máme psa po fene, která šla do kontaktu se zlodejem. A nás by se taky nebál...každý kdo přijde se ho bojí... A nás pes se nebojí téměř ničeho. Je to někdy opět nevýhoda. Ač je cviceny věřit mu nemůžu, např běžně vencime u vlakové trati, je na to normalne zvyklý, a jednou když viděl vlak asi tak po 1000.v životě sena něj rozběhl, ve mě mala dušička, ale prostě ho sel vystekat... nepochopis. Od té doby to zase neudělal. Na srnu ana zajíce nejde a nebo poslechne povel hned,na kočku jde smyslů zbavený. Vyhodnocuje i lidi, pozná asi nějak ty špatné a ty , co se ho bojí (asi ten pach strachu), takže při venceni na volno, člověk nikdy neví, kdo by ho mohl zaujmout. Takže musíme být velmi ve střehu. Má tendenci samozřejmě chodit tak 50 m před námi a hlídat nás... neumí se nás bez povelu jen tak držet třeba +- 5m, jakmile není pod povelem je někde vepředu a nebo na kopečku, aby viděl a strazil. Záleží co chcete, kamarádka teď má štěňata, ale to budou střely na cvičení, její fena maká a vyslapuje s krásným projevem, ale na normální život je to spíš neštěstí. Říká, že s ní nemůže jít ani pořádně do parku si zaběhat. Ale tak to u hoviku je, buď to to cvičí, ale je to i náročnejsi normálně a nebo je to mirumilovny nouma a pak to je na cvičení za trest a je to spíš na výstavu a na domácí mazlení a hlídání. Ale třeba na obraně by si takový pes neskrtl. Ale hezciho hlídacího psa jsme nenašli. K dětem je ten náš úplně v pohodě, zvykl si, děti se narodily, když mu bylo 4 a 6.
Odpovědět
Článek se načítá
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?