Jak se dělají úpravy dřevěných venkovních obkladů?

Zajima mne zda mate nekdo zkusenost s natery drevenych fasad ktere opravdu "funguji"...nabizi se ruzne laky oleje ci nano technologie mne zajima zda ma nekdo zkusenost jak to funguje pripadne nefunguje. Jde nam o zachovani drevenych venkovnich obkladu a jejich barvy a struktury...tedy jak dosahnout toho aby nešedly,nezloutly...
Odpovědět
Lazura na vodni bazi s latky proti UV
Odpovědět
@dkrukovsky mate s tim zkusenost? Jak dlouho to vydrzi?
Odpovědět
Pokud není dřevo konstrukčně chráněno proti vodě, tj, prší na to, tak to neochrání ani svěcená voda. Každá povrchová úprava se nakonec vymyje, protože dřevo neustále pracuje a vznikají mikroskopické trhlinky ve struktuře povrchu. Normální interval přetření je 2-5 let, podle zatížení vodou a UV. Občas je vhodné povrch také před nátěrem lehce přebrousit a vyhladit. Čím tmavší nátěr, tím lepší ochrana před UV, protože před UV chrání pigment v nátěru. Transparentní UV ochrana neexistuje. Nanotechnologie mohou zlepšit pronikání nátěru do dřeva, možná i soudržnost nátěru, ale pokud chcete dřevo, tj nechcete to nahradit téměř samonosnou lakovou vrstvou na povrchu dřeva, pravidené obnově nátěru se v exteriéru nevyhnete.
Odpovědět
@obludak dekuji ano ano to vsechno vim, ale prijde mi ze vsem meni barvy..sedne ,zloutne, hnedne ci sisuje.....kde vidivam krasne drev.obklady tak vetsinou v alpach na nove vystavenych domech....pravdepodobne pouzivaji stare drevo ,ktere se patrne jinak chova....ale stejne se mi tomu nechce verit zeby meli vsichni na novostavbach obklady ze starych stodol ,ktere jeste vypada jako 100lete. Proto se ptam...neni nater jako nater. Alespon ja to tak vnimam.
Odpovědět
@chocolate22 Mě osobně profinátěrka doporučil tmavý klasický luxol a přidat k němu 1/5 fermeže . Když jsem to přibíjel , tak 2 vrstvy natřít z každé strany . Natíral jsem to na kozách . Jak už bylo napsáno po cca 5 letech obnova . Naposledy jsem to natíral a nacuclo už si to jen jednu plechovku a obešel jsem s tím celý dum . Severní stranu prakticky bylo prakticky zbytečné natírat . Nejvíc trpí západ . Tam opravdu to sluníčko tomu dává co proto. V létě na tom prakticky neudržíte ruku. Osobně bych dnes dal něco bezudržbového , klidně plastové palubky . Ty mají u nás na ulici domy desítky let a nic. Barvu mají světle šedou , béžovou atd. Ale tehdy jsem byl zelenej a tak jsem chtěl dřevo.
Odpovědět
@chocolate22 OK, tak co se týče konkrétního typu. Já preferuji olejový základ, vodou ředitelným v exteriéru nevěřím - to je ovšem moje osobní preference. Dlouhodobě používám Remmers HK lasur, na nové dřevo dvě vrstvy, tenoučká vrstvička, nechat dobře vsáknout. Nesmí to dělat kapky a krustu na povrchu. Obnova nátěru pak v intervalu 1 - 2 - 3 - 3 - 3 let na sluneční straně, zastíněná 3 - 5 - 5. Barvu to mění, už jenom proto že přidáváte další vrstvu pigmentu, takže na přetírání používám světlejší barvy aby změna nebyla drastická. Při pravidelném přetírání je spotřeba barvy opravdu minimální. Fígl je spíš v tom udržet barvu jednolitou na celé ploše, můžete potřebovat na namáhané straně jiný odstín než na zastíněné. Drobné změny celkového odstínu po přetření pak nezaznamenáte, pokud o tom nevíte, oko na tom neulpí. Drobné nepravidelnosti u světlých barev nevadí, u tmavých nejsou 🙂 Stejnou službu jako Remmers by asi udělala každá olejová tenkovrstvá lazura, pro to přetírání je příjemné mít výběr z více relativně podobných odstínů.
Odpovědět
Profilova fotka
topič: s dřevem je problém, že si dělá co chce :-) . Každé dříví pracuje, i staré a vyschlé a nátěry víceméně fungují na to, aby nehnilo a nerozpadlo se, ale vzhled se mění v každém případě. Po prvním nátěru to vydrží tak 2 až 3 roky, dáte novou vrstvu a máte jiný odstín.Čím víc vrstev, tím to je tmavší. Jediné řešení je měnit dřevo, ale kdo je tak bohatý.. :-) . Takže jestli chcete stále stejnou fasádu, tak pak jedině ten plast, i když časem se taky změní.
Odpovědět
@jendad dekuji. Fotku prosim nahodou nemate?
Odpovědět
@jendad plastove palubky...no to neee to ta fasada radeji bude bila.
Odpovědět
@obludak dekuji za detailni rozbor
Odpovědět
Dobrý den, rád bych se připojil k diskuzi týkající se nátěrů dřevěných fasád, z vlastní zkušenosti bych úplně nedoporučoval oleje a to hlavně z toho důvodu, že je potřeba neustále nátěr obnovovat, přesto časem dřevo ztrácí původní vzhled a šedne (určitě ale Remmers považuji za kvalitní značku), osobně preferuji kvalitní alkydové nátěry, před několika lety jsem začal používat holandskou zn. SPS, konkr. středněvrstvé lazury Finess, nátěr určitě vydrží i na exponovaných místech min. 7 let. Navíc obsahuje i látky proti škůdcům a plísním. Je však na každém co se mu líbí, co preferuje, určitě však má smysl dívat se po kvalitních, byť i cenově dražších nátěrech, než se pak trápit nad výsledkem a zmařit si tak dřevostavbu. Jaroslav
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?