Proč v žádosti o hypoteční úvěr musíme uvádět, jaké nemovitosti vlastníme?

Profilova fotka
Dobrý den, zajímalo by mě, proč v žádosti i o hypoteční úvěr máme uvádět veškeré nemovitosti, které vlastníme, i když s tou danou hypotékou nemají co do činění. Jde v tomto případě bance čistě o naši bonitu? Zarazilo mě to, protože naše příjmy jsou dostačující, akontace bude také dostatečně vysoká, tak si říkám, co je bance do toho? 😄 Ráda bych tomu porozuměla. Nemovitosti "zatajit" nemá cenu, banka si to ověřuje na katastru. Jelikož v některých případech vlastním jen nějakou část nemovitosti, nechci tyto nemovitosti do mého hypotečního úvěru vůbec tahat... Děkuji 🙂
Odpovědět
@aliishaa Bance do toho není vůbec nic, ale pokud to nevyplníte, hypotéku nedostanete.
Odpovědět
Profilova fotka
@aliishaa Žádná banka to po mě zatím nikdy nechtěla. Pokud máte tu možnost, tak zkuste jinou banku.
Odpovědět
@aliishaa Dobrý den, nejsem finanční poradce, ale ... Hypoteční úvěry mají sloužit k pokrývání osobních potřeb a podle toho jsou nastaveny i úroky a hlavně nárok na odpočet zaplacených úroků z daní. I z tohoto důvodu bývají ve smlouvě tyto důvody zmíněny a podpisem hypo je stvrzujete. Pokud vlastníte např. 5 nemovitostí a máte na ně 5 hypo, těžko obhájíte, že všechny potřebujete pro vlastní bydlení a určitě ze všech neuplatníte slevu na daních. Pokud to uděláte, máte zaděláno na daňový podvod a v případě kontroly ze strany finančního úřadu i na pořádnou sankci. Toto je důvod, proč to banky chtějí vědět. Vyloženě jejich povinnost to zjišťovat není, ale asi chtějí předejít těmto problémům. Investiční nákup nemovitostí přes hypotéky se asi řeší jinak.
Odpovědět
@jiri_1477 myslím že si trošku pleteš, ale hypotéka není to co píšeš. Hypotékou je myšlen úvěr, který je poskytnut bankou a je zajištěn zástavním právem k nemovitosti, která se vždy musí nacházet na území ČR. Vůbec nemusí být na nemovitost k bydlení a pokud s tím banka souhlasí, tak ho můžeš použít klidně na cokoliv - klidně na nákup auta. Úroky z hypotéky si nemusíš dávat do daní - to není povinnost. Pokud v té nemovitosti nebydlíš, tak si tam ty úroky prostě nedáš a nic víc neřešíš. A určitě to není daňový podvod.
Odpovědět
@aliishaa nikdy to po nás nikdo nechtěl - to máš v oficiálním dotazníku od banky, nebo od finančního poradce?
Odpovědět
Máme více nemovitostí a nikdy to po nás nechtěli. Ale každá banka si posuzuje klienty trochu jinak. Za prvé se snaží dovodit, jestli budete v kupované nemovitosti bydlet. Pokud to nemáte na vlastní bydlení, je to pro banku statisticky větší riziko. Na druhou stranu víc nemovitostí znamená větší šance na vymožení dluhů.
Odpovědět
@kekita Pletete se vy, hypotéku v žádném případě nemůžete použít na cokoliv. Hypotéka je přísně účelový úvěr, který lze použít pouze na financování nemovitosti - koupě, rekonstrukce, výstavba, případně refinancování, vypořádaní SJM apod., ale vždy vztahující se k nemovitosti. To si pletete s Americkou hypotékou, že si za ní můžete jít koupit auto. A ano, důvod, proč to banka chce vědět, je ten, že má v metodice uvedený maximální počet, na který poskytne hypotéku pro vlastní bydlení. Jiri_1477 to napsal přesně. Pak už to musí být uvedeno jako hypotéka pro pronájem nebo pro rekreaci apod.
Odpovědět
Profilova fotka
Jedná se o Českou spořitelnu, která v podstatě vede co se týče srovnání hypoték, takže snad se jedná o důvěryhodnou instituci, ale prostě mě to zarazilo. Je to v jejich oficiální žádosti o hypotéku. Prý nemá cenu nemovitosti zatajit, banka si to ověřuje a zbytečně nám to může při udělování hypotéky uškodit. Jinak se jedná o rekreační objekt, takže se slevou na daních nepočítáme.
Odpovědět
@kekita jak bylo řečeno hypo nejde použít na cokoliv vždy má spojené něco s bydlením. Nejde použít ani na vybavení domu. Ano je pravda že se vždy dělal a dělá "podvod" že když nějaké peníze zůstaly napsala se se známým faktura a nějaké práce a za ty peníze se koupilo auto. Teď je to ještě jednodušší když se nemusí dávat doklady a vše je to řešeno odhady stačí někde ušetřit a může si koupit co chce za dobrý úrok.
Odpovědět
@aliishaa tak to jste si na hypo už horší banku vybrat nemohla ...
Odpovědět
@ankleteck @edison101 ale já jsem tam psala, že pokud s tím banka souhlasí-to je důležité. Dneska už je celkem běžné, že např. 30% z hypo je neúčelových právě proto, aby lidi nemuseli dělat "podvody".
Odpovědět
Profilova fotka
@kekita Ano, 30 procent z hodnoty úvěru lze použít neúčelově. Nevím, jestli je to standard,ale v našem případě ano.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@xkarlos A máte konkrétní důvod? 🙂 Po srovnání s ostatními institucemi jsem se spořkou celkem v pohodě...
Odpovědět
@aliishaa víte, jak bude probihat financování? jestli se u spořky nic nezměnilo, tak nejdřív budete muset prostavět svoje peníze a pak se budete hádat o každou korunu ... za každou položku vám proplatí jen takovou částku, jakou jste měli v rozpočtu ... kámarád s něma stavěl(svépomocí) a než dostavěl, stalo ho to nejen nervy a čas při dohadování nad každou položkou, ale i desetitisice(za ty čtyři roky spíš statisíce) na úrocích, než hypošku vyčerpal ... ja si bral hypo u banky, ktere jsem nemusel dokladat nic a čerpani probihalo ne položkově, ale na zakladě ceny rozestavěného domu ...
Odpovědět
Profilova fotka
@xkarlos My nestavíme, kupujeme v podstatě projekt rekreačního objektu,čerpat peníze budeme tak, jak po nás bude developer požadovat peníze, během půl roku bude v idealnim případě hotovo a i vyčerpáno. Samozřejmě když vše půjde jak má. Část už ale stojí. Možná si tam něco prihodime,pokud by s tím byl problém,máme 30 % z úvěru neucelove,i když to hodně přeženeme, mělo by to stačit. Tak doufám, že se vašim problémům vyhneme...
Odpovědět
@aliishaa tak to hodně štěstí ...
Odpovědět
@xkarlos Taky máme hypotéku od spořky (verzi rychlé čerpání) a po postavení hrubé včetně oken, poslali po návštěvě odhadce na účet celou částku. Samotného mě to překvapilo.
Odpovědět
Profilova fotka
Přeji dobrý den, situace se má tak, že Česká národní banka před několika lety doporučila komerčním bankám, aby byl rozdíl v poskytování hypotečních úvěru na bydlení a na pronájem. Každá banka se k tomuto staví i po letech jinak. Některá vyhodnocuje počty poskytnutých hypoték na RČ/domácnost, jiná počet vlastněných nemovitostí. Smyslem bylo omezit/rozlišit/zpřísnit poskytování hypoték za účelem pronájmu, a to z důvodu rizik spojených s pronajímáním nemovitostí v situaci, kdy je nemovitost financovaná hypotečním úvěrem. Chtělo se předejít aktuální situaci, kdy končí lidem fixace úrokových sazeb 2,59%, a v tomto roce získají úrokovou sazbu např. od 5,49%, což pro ně bude znamenat výrazný skok v měsíční splátce a tedy z určitého businessu pronajímání bytu se stane realizace rychlého prodeje nemovitosti... Aleš K.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?