Prodat byt nebo vyšší hypotéku

Ahojte, zajímal by mě váš názor, která cesta při koupi nemovitosti je výhodnější. Když už myslím na hypotéku, tak čistě hypoteticky... 🙂 Chci si koupit dům, který stojí např. 4,5 milionu. Vlastním třípokojový byt s garáží. Buď vše prodám (reálně za 2,5 milionu) a zadlužím se třebas "jen" milion, nebo vše pronajmu za 9000 Kč měsíčně + služby a hold si budu muset vzít větší půjčku, třebas 3-3,5 milionu. Co je lepší, prodat byt s garáží a půjčit si méně, nebo vzít raději větší hypotéku, splácet např. 14000 měsíčně (9000 mořit z nájmu) a přeplatit za 30 let 1,5 milionu. Známá mi říkala, že jen šílenec v dnešní době prodává nemovitost, protože ceny letí strmě nahoru a ačkoliv může přijít krize, za 10 let by se ceny vrátily na současnou hodnotu a opět porostou. Na druhou stranu, když vidím příbuzné co pronajímají, tak je to katastrofa. 2x jim propálili tepich žehličkou a napotřetí zapálili kuchyň. Ale hasič to bral s humorem. Jak ve stupačkách oheň roztavil plastové rozvody vody, tak to začlo požár hasit. 🙂 Díky za reakce.
Odpovědět
Profilova fotka
my si brali hypotéku čistě jen na koupi domu, byt jsme prodali a peníze využijeme na rekonstrukci domu. Ale jsme v lokalitě kde se nevyplatí byt pronajímat, měli bysme z toho tak 1000kč měsíčně, což za ty nervy s nájemníkama nestojí
Odpovědět
Profilova fotka
@caesar82 také si myslím, že sice záleží na lokalitě, ale pokud to vypadá, že máš možnost ten byt pronajmout za 9 tis., tak je určitě lepší si ho podržet, obzvláště má-li garáž. Máš děti, třeba jednou budou chtít bydlet. Nemovitost svou cenu neztrácí a nájemné nejlépe kopíruje situaci na trhu. A nejsou všichni nájemníci zloduši. Akorát si nepředstavuj, že když nájemné = 9 000, tak to, co ty z toho budeš mít = 9 000. Musíš myslet třeba na fond oprav, pojistky a pod. Když ale při vyšší hypotéce budeš mít nižší měsíční splátky, resp. na splátky hypotéky půjde méně z tvého platu, to je přece dobře, ne? Zkus to brát tak, že sice si vezmeš větší hypotéku, ale větší část z ní ti zaplatí někdo jiný. A na konci, sečteno a podtrženo, ti zbude dům i byt. Třeba napůl vybydlený, ale když bude některé dítě potřebovat bydlet, určitě bude jednodušší rekonstruovat stávající byt než něco shánět. A nebo prodat ho a doplatit hypotéku můžeš kdykoli. Kolik z toho má banka, to neřeš. Tomu se nevyhneš, a nebo kdybys chtěla, tak budeš šetřit a šetřit, a nemovitosti budou zdražovat a zdražovat, a možná až budeš v důchodu, budeš si moci za své koupit garsonku a být na sebe hrdá, žes nic nedala bance.
Odpovědět
@caesar82 Jsme ve stejné situaci, taky máme byt s garáží a rozhodli jsme se ho zatím neprodávat a máme vyšší hypotéku. V naší obci je nedostatek bydlení a ten byt v nouzi prodáme vždycky. Kdyby to byl byt někde na sídlišti tak by to bylo horší rozhodování, ale naše bytovka i svj je v pohodě. Jinak @esmeralda2 to shrnula pěkně.
Odpovědět
Tohle téma je podle mě dost individuální. Já kdybych si měl vzít na pozemek a náš dům hypotéku, tak v té situaci co jsme před rokem byli, bych platil 25 000 Kč měsíčně splátku hypotéky na 30 let. Z bytu jsem měl po odečtení fondu oprav, daní, apod. asi 6000 měsíčně. Navíc jsem měl velkou smůlu na nájemníky. Po 4-5 měsících jsme se vždy rozloučili. To znamená, že jsem z toho pronájmu měl příjem třeba jen 9 měsíců v roce. Pro mne bylo rozhodnutí tedy jisté, prodat byt, vzít si hypo na pozemek a stavbu realizovat z vlastních zdrojů. Nebyl jsem ochoten riskovat to, že se stane nějaká situace typu: žena na mateřské s dětmi, já dlouhodobě nemocný a mít měsíčně platit kolem 50 tisíc s takovou hypotékou. Pokud vše dopadne jak má (nemáme ještě dostaveno), tak sice nebudu mít byt na pronájem, ale zase můžu být naprosto v klidu, protože těch 8000 co teď platím za hypo budu mít asi vždy...
Odpovědět
my jsme také původně chtěli pronajímat, ale jelikož stavba domu je teď finančně hodně náročná a ceny bytů vysoké, tak jsme dospěli k tomu byt vcelku výhodně prodat a mít menší závazek v tom, co dlužíme. Ještě bych případně zvážila to, zda neprodat větší byt a koupit garsonku nebo pozemek. Tím byste měla tu jistotu vlastní nemovitosti, třeba pro dítě a zároveň menší dluh.
Odpovědět
My si každý nechal svůj byt a ty pronajímáme, díky tomu je plně zaplacena hypotéka na dum. Jelikož máme byty v hodně žádaných lokalitách tak se nestalo, že by byl měsíc bez příjmu, hned v den inzerátu máme nájemce. Osobně bych se nemovitosti nezbavovala a nechala si ji. Prodat se dá vždycky.
Odpovědět
Profilova fotka
@caesar82 Já osobně bych to prodal a půjčil si co nejvíc :-) Ale vždy to je individuální a záleží to čistě na vás. Rizika spojená s vlastnictvím a provozem bytu (například pronájem) jsou relativně vysoká, je otázkou, jestli jinde nemůžete mít vyšší výnos se stejným a nebo dokonce menším rizikem.
Odpovědět
Po vlastních zkušenostech s nájemníky - PRODEJ. Jakmile budeš mít opravdu kvalitní nabídkovou cenu, PRODEJ a neohlížej se zpět. Protože: - budeš stavět barák, nebo na stavbu dohlížet - budeš řešit spousty věcí okolo, stěhování, úřady, i v novém baráku toho bude najednou hodně nového A kdykoliv do toho budeš muset řešit problém s nájemníkem nebo poruchy na bytě, bude to průser. Sežere ti to čas a nevydělá to tolik, co očekáváš. Pokud budeš mít zlatýho nájemníka, o kterým nevíš, a který se o byt příkladně stará, je to výhra. Jenže po osobních zkušenostech vím, že je to spíš jako výhra v loterii.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?