Půjčka na bydlení od státu 2018 - názory

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, zaregistrovala jsem informaci ohledne ,,hypotek,, na bydleni od statu ve vysi az 2 mega. Vzhledem k tomu, ze budeme stavet RD se mi nabidka celkem libi. Jaky na ni mate nazor?
Odpovědět
Profilova fotka
důležitá je ta věta: včetně půdorysné plochy všech svislých nosných i nenosných konstrukcí uvnitř bytu, jako jsou stěny takže ano, i podle mě vpodstatě zastavěná plocha kromě plochy OBVODOVÝCH zdí domu (ne zdí uvnitř domu - ta plocha se započítává)...dokonce jsme někde v podkladech pro jednání vlády, kde to schválili, četla, že k těm metrům byla připomínka se kterou se předkladatelé návrhu vypořádali tak, že údajně těch 140m podlahové plochy je o 20% více než průměr v celé republice..takže tak :-D je to škoda, určitě bychom toho využili, ale s našimi 180m2 zastavěné plochy to nehrozí..a to máme na té ploše opravdu to nejnutnější, žádné přehnané prostory.
Odpovědět
@marki90 Ja jsem z toho teda trochu zmatenej - prvně jako by mluvili pouze o bytu a ne o rodinnem dome.. Ale v další větě je zase slovo dům...
Odpovědět
@marki90 No pokud tak, tak se tam s odřenejma ušima vlezu, spíš se bojím toho, že se stát zachová jako se stavebkama či solárníkama a nějaká příští vláda tam napaří nějakou daň či podobnou podpásovku, nebo si budou "dle nařízení EU" diktovat, že tam budu muset ubytovat rodinku z afriky v rámci kvót.. Jinak nevíte, jak by to bylo s předčasným splacením?
Odpovědět
Profilova fotka
Predcasne splaceni pisi myslim ze bude bez poplatku ale to uz nechci kecat.kdyz jsem zjistila ze se metrove nevejdeme tak jsem to uz dal nestudovala..a s tim bytem a domem - oni ten dum definuji jako byt v rodinnem dome.
Odpovědět
mě píší tohle: Do podlahové plochy se započítává i plocha zastavěná kuchyňskou linkou, vestavěným nábytkem, kamny nebo jiným topným tělesem. Nezapočítává se plocha okenních a dveřních ústupků. Rovněž se nebude započítávat plocha balkónů a teras. Takže nám to vychází s odřenýma ušima. Kdyby se započítávala terasa tak taky nic. S tím předčasným splacením jsem našla jen tohle: (1) Úvěr se splácí měsíčně splátkami jistiny a úroku a může být kdykoliv splacen předčasně. Tak s tím předčasným splacením by taky neměl být problém :-) snad za to nebudou nic chtít :-D
Odpovědět
ještě jsem se chtěla zeptat, zda nevíte jak je to s těmi úroky? prý to bude vycházet na naše 1,75%? Ale nikde jsem to nenašla.
Odpovědět
@janicka_83 no píší přímo: podle výše základní referenční sazby Evropské unie pro Českou republiku, nejméně však 1% p.a., fixní nejdéle na dobu 5 let. A jelikož je teď základní sazba méně než jedno procento, tak se domnívám, že ten první fix bude přesně to jedno procento a za pět let se to změní.
Odpovědět
@rimmer no tak to by bylo super. Nemůžu nikde najít jaká je ta sazba pro ČR, můžu vědět kde jste to našel?
Odpovědět
@janicka_83 Tak s tou sazbou jsem žil v minulosti, dneska je o něco vyšší a to 1,12% viz např. http://ec.europa.eu/competition/state... No pořád je to dobrý.
Odpovědět
super děkuji, snad se to nebude nějak závratně zvedat :-D a hlavně doufám, že si pak nebudeme muset nastěhovat nějakého uprchlíka :-D
Odpovědět
@janicka_83 No ono stejně ty částky nejsou v případě dodavatelsky řešeného domu nijak velké, takže spoustě lidí to stačit nebude a v případě svépomocí zase musíte mít našetřeno aby jste mohla financovat jednotlivé etapy, které se pak budou údajně zpětně proplácet atp. To co je na to dobré jsou jen tři věci: 1) nízký úrok, 2) údajná možnost předčasného splacení kdykoliv a hlavně za 3) 30 tisíc jistina dolů za jedno dítě. Já bych tu půjčku vůbec nepotřeboval, ale 30 tisíc, když plánujeme rodinu, no proč si od státu nevzít část svých peněz zpět, které mi ukradl na daních že? :-) To že mi nastěhují uprchlíka se také bojím (ale ten by u nás dlouho nevydržel..), nebo že pak další vláda udělá nějakou kulišárnu jako to bylo se stavebkem, náš právní stát je jaksi v troskách, takže od státu můžeme jen čekat to nejhorší..
Odpovědět
@rimmer ano, my máme pozemek, něco našetřeno máme a děti teprve taky plánujeme. Potřebovali bychom 1-1,5 milionu. Proto si myslím, že zrovna pro nás je to výhodné. Akorát nevím jak je to s tím, že musíme mít našetřeno 20% když už to profinancujeme do baráku. Tak snad nás nebude čekat žádný podraz, ale je fakt, že v našem státě je opravdu možné všechno :-|
Odpovědět
Článek se načítá
Ohledně té výstavby by mě tedy ještě zajímalo, zda financování bude probíhat podobně jako u hypoték? Tzn. musíme mít nějaký rozpočet, který schválí státní odhadce? A jak bude probíhat proplácení, bude to pouze podle doložených faktur a zpětně? Nebo to půjde proplácet i podle odhadce, který řekne, že už jsme proinsvestovali tolik a tolik...?
Odpovědět
k tomu proplácení je tam napsané tohle: (4) Úvěr na pořízení obydlí výstavbou lze čerpat na základě předložených dokladů jednorázově nebo postupně. Čerpání úvěru musí být zahájeno do 1 roku od uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru a ukončeno nejpozději do 3 let od uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru. Výstavba rodinného domu musí být dokončena do 3 let od uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru, pokud není tato doba v průběhu splácení úvěru na žádost příjemce Fondem prodloužena. Takže tohle nám nic moc neříká stejně...
Odpovědět
@janicka_83 no z toho vyplývá, že proplácení bude asi pouze zpětně na základě proplacených faktur. Takže mít hotovost je nutností ( např. na zaplacení celé střechy ). Ještě tedy nevíme, jak je to s tím odhadem, jestli musí být nějaký rozpočet podle kterého to budou schvalovat (což obsahuje např. i doložení vlastnění zbývajících peněz?)
Odpovědět
@petr13 Autorizovaný rozpočet musí být, to tam píšou, ale jak to bude s placením nevím.
Odpovědět
takže to bude stejné jako u hypoték K samotné žádosti musíte v případě výstavby předložit : - Doklad o povolení stavby podle stavebního zákona – originál nebo úředně ověřená kopie; -Smlouva o provedení kompletní výstavby (smlouva o dílo) uzavřená se zhotovitelem stavby v případě provádění výstavby dodavatelsky - originál nebo ověřená kopie; - Výpis z katastru nemovitostí dokladující vlastnictví pozemku - originál nebo ověřená kopie; - Projektová dokumentace zpracovaná oprávněnou osobou podle jiného právního předpisu, (technická zpráva, půdorysné plány) – kopie; -Projektová dokumentace zpracovaná oprávněnou osobou podle jiného právního předpisu (technická zpráva, půdorysné plány, sdělení oprávněné osoby o velikosti podlahové plochy v m2) - kopie; - Položkový rozpočet stavby zpracovaný oprávněnou osobou v případě provádění výstavby svépomocí - originál nebo ověřená kopie; - Vyjádření příslušného vodoprávního úřadu o tom, že obydlí se nenachází v záplavovém území, nebo v případě, že se obydlí nachází v záplavovém území, souhlasné stanovisko vodoprávního úřadu s případnými omezujícími podmínkami pro výstavbu - originál; - Kupní smlouva nebo smlouva o smlouvě budoucí kupní a doklad o ceně zjištěné dle zákona o oceňování majetku – originál nebo úředně ověřená kopie; -Výpis z katastru nemovitostí (KN) zobrazující aktuální stav nemovitosti a vlastnictví prodávajících, ne starší než 3 měsíce - originál Vždy Vám dáme maximálně 80 % skutečných nákladů.
Odpovědět
A někde jsem četla, že o půjčku můžou žádat jen lidé co nic nevlastní? Jak to tedy je?
Odpovědět
@casmaria ano nesmíte vlastnit obydlí tzn. třeba byt nebo dům
Odpovědět
Prosím ještě pro blbečky jako jsem já.... garáž se tedy do té podlahové plochy domu také započítává??
Odpovědět
No tak to nevím :-D zkuste napsat dotaz na info@mmr.cz já tam psala dvakrát a vždy do dvou hodin mi bylo zodpovězeno :-D
Odpovědět
@janicka_83 děkuji moc ;)
Odpovědět
Kdyby někoho zajímalo jak je to s garáží, tak zde posílám odpověď: Pokud bude garáž součástí domu, bude se počítat do podlahové plochy v opačném případě se nepočítá.
Odpovědět
@6miska4 :-D :-D :-D :-D
Odpovědět
Opravdu nechápu proč udělali podlahové omezení...
Odpovědět
Profilova fotka
docela mě zaráží,že je najednou fix sazby jen na 5 let, prvotní informace byla, že daná sazba je dána po celou dobu splácení....
Odpovědět
@6miska4 to chtel byt nekdo moc kreativni, ne? :-D
Odpovědět
@luj89 přesně tak, očividně někdo vůbec nepřemýšlel.. 8-(
Odpovědět
@6miska4 prave naopak. Premysleli a udelali tolik omezujicich podminek, ze tu pujcku nikdo nebude chtit. Maximalne na rekonstrukci, mozna byt v "levnych" oblastech.
Odpovědět
@bamak takove to vlk se nazral a koza zustala cela? ano, taky myslim, ze na rekonstrukci to bude fajn, ale nemel byt puvodnim zamerem pomoc s financovanim prvniho vlastniho bydleni mladym rodinam? Takhle se to uplne mine ucelu a budpu to vyuzivat lidi, co uz bydli a zalevno si pujci na rekonstrukci... Skoda, napad by to byl fajn, ale ty podminky...
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?