Půjčka na bydlení od státu 2018 - názory

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, zaregistrovala jsem informaci ohledne ,,hypotek,, na bydleni od statu ve vysi az 2 mega. Vzhledem k tomu, ze budeme stavet RD se mi nabidka celkem libi. Jaky na ni mate nazor?
Odpovědět
@marki90 taky jsem si rikala, co to je, ale dle me spis uzitna...
Odpovědět
Profilova fotka
file:///C:/Users/U%C5%BEivatel%202/Desktop/6204483-2018-01-15-text-navrhu-6204789.pdf tady je znění návrhu daného nařízení vlády
Odpovědět
@marki90 Obávám se, že přístup na disk C vašeho počítače opravdu nemáme :-D
Odpovědět
Profilova fotka
jasně, už to vidím, omlouvám se... https://apps.odok.cz/veklep-detail?pi...
Odpovědět
odkaz uz tady byl vlozeny, ale i tak dekujeme :-) @marki90
Odpovědět
@vladimirsvorba neni to zbytecne. Je to krasny predvolebni tah, nebot kapacita je velmi omezena. 2 nebo 4 mld? Takze 1-2tis lidi? A zamestname dalsi, takze je to mnohem drazsi nez komercni uver. Ale spousta lidi na to uslysi a volime Babise! CNB neresi ltv, CNB neni zakonotvurce. Jen doporucuje. A jeji doporuceni nejsou nesmyslna, naopak. To, ze si hooodne lidi pujcuje a pak na to nebude mit neni chyba CNB ale samotnych lidi. Moc hezky to popsal Singer na dvtv kde jasne rekl, ze velky problem CR je v tom, ze je u nas jeden z nejvyssich podilu vlastního bydleni v Evrope a odnasi to samozrejme neochota stehovat se za praci.
Odpovědět
Profilova fotka
@mstrecha Takže se shodneme, že ČNB LTV řeší, formou doporučení :-) Doporučení ČNB ohledně LTV ždíme klienty z rezerv a dělá jejich úvěr rizikovější. Je to jednoduchá matematika. Z pohledu klientů tedy moc velký smysl nedávají. A k Singerovi, ani on nemá patent na rozum :-)
Odpovědět
@vladimirsvorba zdime klienty z rezerv? U me je ten, kdo si bere pujcku na bydleni na 150 let (pardon, na 30), bez vlastnich prostředků a ma ltv vic jak 80 sebevrah. Singer patent na rozum sice nema, ale mel ted moc hezkou prednasku ohledne vyvoje CR. Jednoduché, zajimave. A to co rika na dvtv je fakt. Nic vic. ;-)
Odpovědět
@mstrecha ždíme klienty z rezerv, souhlas... protože dřív šlo vzít si hypotéku na 95% hodnoty nemovitosti, a vědět, že se nemusím stresovat, protože když něco neklapne nebo nepojede podle plánu, mám doma našetřený balík, který budu moct na tyhle situace využít. Pokud mi banka ale schválí LTV jenom 80%, už předem vím, že všechny své naspořené peníze budu potřebovat na stavbu, budu v neustálém tresu, že se něco podělá a pak nebudu mít do čeho sáhnout. Je prostě lepší si v tomhle případě půjčit víc a vědět, že mám polštář pro strýčka Příhodu, předpokládám, že takhle to @vladimirsvorba myslel
Odpovědět
Profilova fotka
@mstrecha Tak zkuste trochu přemýšlet. Pokud LTV do 80 %, tak musíte mít 20 % + daň 4 % = 24 % investičního záměru z vlastních zdrojů + ještě nějaké rezervy k tomu A oproti tomu třeba LTV 90 % , tak rozdíl je hned vidět... A ještě záleží na tom, jak dopadne odhad Ale pokud vám přijde lepší, když bude mít klient hypotéku s LTV do 80 % a vydá se ze všech peněz, tak pak není o čem.....
Odpovědět
Vcera jsem volala na infolinku MMR a bylo mi receno, ze uver nelze kombinovat s hypotekou (budou mit zastavni pravo na nemovitost). Takze dost velke omezeni, jedine “sehnat” zbyvajici penize jinde (uver ze stavebka, atd...)
Odpovědět
@kris01 Děkuji za informaci. Zájimalo, by mě pro koho je to určené :) Plánujeme bydlet na venkově a mít velkou rodinu, omezení pro m2 opravdu nechapu...
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@kris01 Kombinovat to půjde, ale jak jsem již psal, musíte mít do zástavy jinou nemovitost. Jednu dáte do zástavy státu, druhou dáte do zástavy bance. Z toho plyne, že to je jen pro mladé a bohaté :-)
Odpovědět
@vladimirsvorba Výše bylo uvedeno, že podmínkou pro získání úvěru je pořizování "prvního" bydlení, takže vlastnictví jiného bytu či domu, který by bylo možné dát do zástavy, je překážkou. Jedině snad vlastnictví pozemku (jinéhu, než na kterém se bude stavět). Nebo přesvědčit někoho z rodiny a zastavit cizí nemovitost :-) A souhlasím, že za těchto podmínek je úvěr opět jen pro bohaté :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@vladimirsvorba Mohu se prosím zeptat, kam na tyto informace chodíte? Někdo píše, že nesmíte nic vlastnit, tady se zase dočítám, že je potřeba nemovitost do zástavy ale z oficiálních zdrojů jsem se téměř nic nedočetla 8-) Nejsou tyto podmínky náhodou ještě v jednání? Díky a krásný den!
Odpovědět
Profilova fotka
@kris01 Jasně, třeba nemovitost rodičů, to se jako "cizí" nebere :-) @lasveronicas Do zástavy dáte státu to, co kupujete :) . Odkazy tady ve vláknu jsou. Každopádně nejvíc se to asi bude používat na drobné rekonstrukce.
Odpovědět
A bližší podmínky by měly být zveřejněny kdy?
Odpovědět
@aleatha Možná by bylo řešením převést byt na rodiče nebo jinou blízkou osobu.
Odpovědět
@vladimirsvorba to mně samozřejmě nepřijde. Někde/někdy jsem to řekl/napsal? Hypotéka u spousty lidí s číslem nad 80% LTV znamená Damoklův meč. Pokud bude nějaká regulace poskytování hypoték, tak platí že čím dříve, tím lépe. Nehledě na fakt, že 4% se neplatí vždy, takže 24% mít nemusím, ale to je již jen slovíčkaření ;-) .
Odpovědět
@mstrecha Nemyslim si, ze zrovna hypoteky jsou v ČR problem... Problemem jsou spis spotrebitelske uvery, a to zejm. od nebankovnich spolecnosti. Podle me omezeni vyse uveru vzhledem k LTV povede akorat tak k dalsimu pujcovani a obchazeni doporucoveni CNB.
Odpovědět
Tak teď se koukám na stranky sfrb a v informaich o úvěrech nikde nepíši nic o žádnem m2 omezením. Tak tomu opravdu nerozumím proč to tam přímo nenapíší...
Odpovědět
Profilova fotka
Ty m2 jsou definovane v narizeni vlady.jde o 140m2 podlahove plochy v pripade stavby domu.psala jsem tam ohledne definice podlahove plochy a je to plocha vsech mistnosti vcetne plochy uvnitr domu na ktere stoji zdi.takze ty m2 budou opravdu omezujici..
Odpovědět
@marki90 takze u domů je to defakto zastavena plocha minus obvodove zdi?
Odpovědět
@petr13 mela by to v podstate byt zastavena plocha bez nejakeho dvorku atd. proste uzitna plocha + plocha nad kterymi jsou zdi.
Odpovědět
Takže když jsem spočítala podlahovou plochu bez obvodových zdí tak mi to vyšlo 148m2, ale je to i s terasou. Terasa ma 11m2 takže když to odečtu tak mi to vychází. Nebo to chápu jinak? :-N děkuji za odpoveď pokud ji někdo zná.
Odpovědět
@janicka_83 zkuste zavolat na infolinku ;-). Podle me se tam pocita i plocha pod zdmi.
Odpovědět
Profilova fotka
@pavel_m to bylo první co mě napadlo, že bychom tím zaplácli stávající hypotéku na byt (taky čerpáme půl roku). Ty ses na to ptal, nebo je to přímo v podmínkách (ještě jsem to blíž nezkoumala, jen jsem to zaslechla v médiích)? Dík
Odpovědět
No pokud je to podlahová plocha i pod zdmi, tak to je dost na pytel, projekt kvůli tomu měnit nebudu, jinak by to bylo pro mě přímo ideální..
Odpovědět
Koukal jsem na NZU jak definují podlahovou plochu a tím je plocha místností mezi obvodovými zdmi (takže bez plochy zdí), tak snad to bude stejný, jinak je to fakt nepoužitelný pro ještě více stavebníků, no zatím je to tady pouze taková dojmologie a nic pořádně není černé na bílém a na stránkách úřadu je tel. číslo kde budou sedět (jak je zvykem) nějaké kvočny, které budou také šířit bludy..
Odpovědět
Profilova fotka
na můj dotaz ohledně definice té podlahové plochy mi napsali toto: Podlahovou plochu bytu v jednotce tvoří půdorysná plocha všech místností bytu včetně půdorysné plochy všech svislých nosných i nenosných konstrukcí uvnitř bytu, jako jsou stěny, sloupy, pilíře, komíny a obdobné svislé konstrukce a vedlejších prostorů, k nimž má uživatel jednotky výhradní užívací právo, umístěných mimo jednotku (lodžie, balkón, terasa, sklep, vnitřní garáž atd.). Do podlahové plochy se nezapočítávají prostory mimo dům (předzahrádky, přístřešky, schodiště). Půdorysná plocha je vymezena vnitřním lícem svislých konstrukcí ohraničujících byt včetně jejich povrchových úprav. Započítáv&aa cute; se také podlahová plocha zakrytá zabudovanými předměty, jako jsou zejména skříně ve zdech v bytě, vany a jiné zařizovací předměty ve vnitřní ploše bytu. V nařízení vlády došlo k vyřazení balkonu a lodžie, ty se tedy nebudou při posuzování započítávat. Přejeme Vám příjemný den Informační centrum MMR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Staroměstské náměstí 6 110 15 Praha 1 tel.: +420 224 861 282, +420 224 861 138 e-mail: info@mmr.cz www.mmr.cz
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?